Productie Nederlandse industrie zet daling voort
DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in mei met 3 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook in de voorgaande tien maanden kromp de productie op jaarbasis door lagere orders en een zwakkere bedrijvigheid.
Twee derde van alle bedrijfsklassen in de industrie produceerde in mei minder dan in dezelfde maand een jaar eerder. Van de acht grootste branches noteerde de reparatie en installatie van machines de grootste productiedaling. De elektrische en elektronische apparatenindustrie had de grootste stijging.
In mei 2020 bereikte de productie van de industrie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022. Sindsdien is de trend omgeslagen.
Duitsland
Het CBS meldt verder dat producenten in juni minder negatief waren dan in mei. Fabrikanten waren vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid en minder negatief over de voorraden gereed product. De Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) meldde begin deze maand al dat de Nederlandse industrie in juni opnieuw herstel liet zien, maar het tempo waarmee dat ging, nam wel af.
In Duitsland, een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie, was het vertrouwen van Duitse producenten in juni wat minder negatief dan in mei. Volgens het Duitse statistiekbureau Destatis lag de productie van de Duitse industrie in mei 7 procent lager dan een jaar eerder. Ten opzichte van april daalde de Duitse productie met 2,9 procent.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
49 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
6 uur geleden