Proces verijdelde aanslag Thalys 2015 begint
PARIJS (ANP) - Het proces tegen de vier verdachten van de terreuraanslag op de Thalys van Amsterdam naar Parijs begint op maandag. De aanslag op 21 augustus 2015 werd destijds verijdeld door tussenkomst van drie Amerikaanse passagiers. Er vielen daardoor maar twee gewonden. Het proces duurt naar verwachting tot medio december.
De hoofdverdachte, Ayoub El Khazzani, opende het vuur kort voordat hij kon worden gepakt. De Marokkaan stapte zwaarbewapend op station Brussel-Zuid aan boord van de trein uit Amsterdam en verschool zich in het toilet. Net voorbij de Franse grens kwam hij er met de wapens uit, maar werd direct door alerte passagiers overmeesterd.
El Khazzani werd aangestuurd door Abdelhamid Abaaoud, die gold als het brein achter de bloedige aanslagen in Parijs in november 2015 waarbij 130 mensen om het leven kwamen. Abaaoud werd na de aanslagen in Parijs bij een politie-inval gedood in een vuurgevecht.
De drie Amerikaanse militairen, die de aanslag tegenhielden, waren op reis in Europa toen het incident in de Thalys plaatsvond. De Amerikanen groeiden uit tot helden in Frankrijk, kregen een Frans paspoort en werden onder andere opgenomen in het Legioen van Eer.
De gebeurtenissen zijn door Clint Eastwood verfilmd onder de titel The 15:17 to Paris. Volgens Franse media hebben de rechters hem oproepen als getuige, omdat ze zijn reconstructie in het proces willen gebruiken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat 100 miljoen Britse pond (116 miljoen euro) bijdragen aan een luchtverdedigingspakket voor Oekraïne voor de winter. Het gaat om onder meer felbegeerde Patriot-luchtverdedigingsraketten, maakte de regering in Londen dinsdag bekend. Die worden voor Oekraïne gekocht in de Verenigde Staten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, noemt de beelden van de begrafenis van de veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić in Servië "schokkend". Dat schrijft ze op X.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv hervat na het vertrek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die waren in Moskou en Kyiv om over vrede tussen Rusland en Oekraïne te onderhandelen. De autoriteiten zeggen tegen Oekraïense media dat daarbij zeker twee doden zijn gevallen en tien mensen gewond zijn geraakt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.
6 uur geledenVIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.
8 uur geledenMIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.
13 uur geleden