Proces verijdelde aanslag Thalys 2015 begint
PARIJS (ANP) - Het proces tegen de vier verdachten van de terreuraanslag op de Thalys van Amsterdam naar Parijs begint op maandag. De aanslag op 21 augustus 2015 werd destijds verijdeld door tussenkomst van drie Amerikaanse passagiers. Er vielen daardoor maar twee gewonden. Het proces duurt naar verwachting tot medio december.
De hoofdverdachte, Ayoub El Khazzani, opende het vuur kort voordat hij kon worden gepakt. De Marokkaan stapte zwaarbewapend op station Brussel-Zuid aan boord van de trein uit Amsterdam en verschool zich in het toilet. Net voorbij de Franse grens kwam hij er met de wapens uit, maar werd direct door alerte passagiers overmeesterd.
El Khazzani werd aangestuurd door Abdelhamid Abaaoud, die gold als het brein achter de bloedige aanslagen in Parijs in november 2015 waarbij 130 mensen om het leven kwamen. Abaaoud werd na de aanslagen in Parijs bij een politie-inval gedood in een vuurgevecht.
De drie Amerikaanse militairen, die de aanslag tegenhielden, waren op reis in Europa toen het incident in de Thalys plaatsvond. De Amerikanen groeiden uit tot helden in Frankrijk, kregen een Frans paspoort en werden onder andere opgenomen in het Legioen van Eer.
De gebeurtenissen zijn door Clint Eastwood verfilmd onder de titel The 15:17 to Paris. Volgens Franse media hebben de rechters hem oproepen als getuige, omdat ze zijn reconstructie in het proces willen gebruiken.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Saudische hoofdstad Riyad is opnieuw onder vuur genomen. Er waren harde explosies te horen en getuigen zeggen dat het financiële district is getroffen. Daar zou een gebouw van staatsoliegigant Aramco schade hebben opgelopen.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een vrouw uit New York heeft voor 40.000 dollar (36.000 euro) aan verkeersboetes gekregen. Haar gepersonaliseerde kentekenplaat lijkt de reden te zijn, schrijft de krant The New York Times.
37 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Door een aardbeving met een kracht van 5.7 in het midden van Japan zijn zondag zeker 24 mensen gewond geraakt, melden lokale media. De beving veroorzaakte schade aan gebouwen en hinder voor het treinverkeer. Er zijn geen doden gemeld.
54 minuten geledenMONTEVIDEO (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft jongeren in Uruguay zaterdag opgeroepen te trouwen en kinderen te krijgen. "Durf de stap te zetten door te trouwen en een gezin te stichten. Wees niet bang voor 'voor altijd'!", zei hij tijdens een gebedswake in het Centenario-stadion in hoofdstad Montevideo.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag zeker 360 mensen aangehouden, meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken. In verschillende steden werd voor het vierde weekend op rij geprotesteerd tegen onder meer de hoge kosten van levensonderhoud en de staat van het onderwijs.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt op Truth Social dat hij de rol van nieuwe woordvoerder van het Witte Huis heeft aangeboden aan Dana White, baas van de Ultimate Fighting Championship (UFC), de belangrijkste bond voor mixed martial arts (MMA).
7 uur geledenASUNCIÓN (ANP/AFP/RTR) - Paraguayaanse aanklagers hebben zaterdag formele aanklachten ingediend tegen de afgezette president Santiago Peña. De conservatieve ex-president wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een bankencrisis.
10 uur geleden