Proces verijdelde aanslag Thalys 2015 begint
PARIJS (ANP) - Het proces tegen de vier verdachten van de terreuraanslag op de Thalys van Amsterdam naar Parijs begint op maandag. De aanslag op 21 augustus 2015 werd destijds verijdeld door tussenkomst van drie Amerikaanse passagiers. Er vielen daardoor maar twee gewonden. Het proces duurt naar verwachting tot medio december.
De hoofdverdachte, Ayoub El Khazzani, opende het vuur kort voordat hij kon worden gepakt. De Marokkaan stapte zwaarbewapend op station Brussel-Zuid aan boord van de trein uit Amsterdam en verschool zich in het toilet. Net voorbij de Franse grens kwam hij er met de wapens uit, maar werd direct door alerte passagiers overmeesterd.
El Khazzani werd aangestuurd door Abdelhamid Abaaoud, die gold als het brein achter de bloedige aanslagen in Parijs in november 2015 waarbij 130 mensen om het leven kwamen. Abaaoud werd na de aanslagen in Parijs bij een politie-inval gedood in een vuurgevecht.
De drie Amerikaanse militairen, die de aanslag tegenhielden, waren op reis in Europa toen het incident in de Thalys plaatsvond. De Amerikanen groeiden uit tot helden in Frankrijk, kregen een Frans paspoort en werden onder andere opgenomen in het Legioen van Eer.
De gebeurtenissen zijn door Clint Eastwood verfilmd onder de titel The 15:17 to Paris. Volgens Franse media hebben de rechters hem oproepen als getuige, omdat ze zijn reconstructie in het proces willen gebruiken.
Meer uit Buitenland
OUAGADOUGOU (ANP/AFP) - De militaire junta in Burkina Faso heeft de doodstraf weer ingevoerd. De onverkozen regering stemde unaniem voor de maatregel, die juist in 2018 was afgeschaft.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met de Russische president Vladimir Poetin gesproken over de vrijlating van Stephan Hubbard, die al ruim vier jaar vastzit in Rusland. Dit zei Trump tegen journalisten bij het Witte Huis.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Het Poolse parlement heeft gestemd voor het versoepelen van de zeer strenge abortuswetten in het land. Daardoor moet het onder meer niet meer strafbaar worden om vrouwen te helpen die hun zwangerschap afbreken. Maar de verwachting is dat de conservatief-nationalistische president van Polen zijn veto zal gebruiken om de versoepeling te blokkeren.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn in Gaza omgekomen na Israëlische aanvallen op verschillende locaties. Dit melden de Palestijnse burgerbescherming en verschillende ziekenhuizen.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - De Italiaanse regering heeft een nieuwe veiligheidswet aangenomen tegen relschoppers. Volgens premier Giorgia Meloni kan de politie daardoor strenger optreden bij grote ongeregeldheden, zoals afgelopen weekend in Milaan. Daar ontaardden demonstraties in grote rellen, waarbij winkels werden vernield en geplunderd.
3 uur geledenABUJA (ANP/RTR/AFP) - In Nigeria is ebola vastgesteld bij een vrouw in de hoofdstad Abuja, maakte minister van Volksgezondheid Muhammad Ali Pate dinsdag bekend. Het is het eerste bevestigde ebolageval in West-Afrika in de huidige uitbraak, waarin vooral de Democratische Republiek Congo zwaar getroffen is.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dankbaar te zijn dat zijn land weer toegang heeft tot Amerikaanse inlichtingen. Hij klaagde afgelopen week geregeld dat de Verenigde Staten Oekraïne niet hadden gewaarschuwd voor Russische luchtaanvallen waarbij burgers om het leven kwamen.
4 uur geleden