Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proces van start tegen pleger mislukte aanslag op synagoge Halle

Proces van start tegen pleger mislukte aanslag op synagoge Halle

MAAGDENBURG (ANP) - Dinsdag begint het proces tegen de 28-jarige Stephan B. die wordt beschuldigd van moord, pogingen daartoe en van een van de ernstigste antisemitische terroristische aanslagen in de Bondsrepubliek. Hij ging 9 oktober vorig jaar bewapend met vuurwapens, explosieven en molotovcocktails naar de synagoge van de stad Halle. Daar werd de joodse feestdag Jom Kipoer gevierd en Stephan B. probeerde er herhaaldelijk vergeefs binnen te dringen. De gepantserde toegangsdeur begaf het niet.

Vervolgens sloeg hij op de vlucht en vermoordde een 40-jarige vrouw op straat en even later een 20-jarige man in een Döner-zaak. Hij verwondde ook nog twee anderen in Halle ernstig voor hij werd gearresteerd. Stephan B. streamde zijn misdaden op internet.

Het proces had eigenlijk in Naumburg moeten zijn, maar vanwege de grote binnen- en buitenlandse belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen. De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee.

Het proces tegen Stephan B. moet in oktober zijn afgerond. Hij wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, maar op eigen houtje hebben gehandeld.

Meer uit Buitenland

Voormalig FBI-directeur Comey voor derde keer aangeklaagd

WASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig directeur van de FBI James Comey is voor de derde keer aangeklaagd door het Amerikaanse ministerie van Justitie. Volgens de aanklacht deelde hij in oktober 2016 geheime informatie over de nationale veiligheid met een verslaggever van The New York Times.

3 uur geleden
Flávio Bolsonaro zegt dat hij het land niet mag verlaten

BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.

7 uur geleden
Jordanië voert luchtaanvallen uit op Syrië na aanslag op kerk

AMMAN (ANP/RTR/AFP) - Jordanië heeft luchtaanvallen uitgevoerd op wat het omschreef als schuilplaatsen van militanten in het zuiden van Syrië. De "terroristische organisaties" die daar actief zijn, zouden banden hebben met de verdachten van de dodelijke aanslag op een kerk in Jordanië.

7 uur geleden
Trump looft 1 miljoen dollar uit aan melders van kiezersfraude

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat 1 miljoen dollar (bijna 895.000 euro) wordt uitgekeerd aan iedereen die kiezersfraude meldt met een arrestatie en veroordeling tot gevolg. In de Verenigde Staten worden volgende week belangrijke verkiezingen gehouden, de midterms.

8 uur geleden
Scholieren kondigen nieuwe protesten aan na gesprek met Lecornu

PARIJS (ANP/RTR/BELGA) - De Franse regering heeft een pakket onderwijshervormingen voorgesteld aan scholierenorganisaties, maar deze voldoen volgens deze groeperingen niet aan hun eisen. Daarom zullen de protesten voortgezet worden, aldus de organisaties na een gesprek met premier Sébastien Lecornu.

9 uur geleden
Verdachte van Franse schietpartij ontkent racistisch motief

PARIJS (ANP/AFP) - De verdachte van een dodelijke schietpartij in twee Parijse voorsteden heeft ontkend dat de daad racistisch gemotiveerd was. Bij de schietpartij van vrijdag vielen een dode en vijf gewonden. President Emmanuel Macron sprak eerder van een racistische terreurdaad en zei dat de schutter zijn slachtoffers op basis van geloof en huidskleur koos.

10 uur geleden
Doden en gewonden door Russische aanval op Oekraïens Charkiv

CHARKIV (ANP/RTR) - Door een Russische aanval op de tweede stad van Oekraïne, Charkiv, zijn twee doden en vier gewonden gevallen. Dit meldde burgemeester Ihor Terechov.

10 uur geleden