Proces van start tegen pleger mislukte aanslag op synagoge Halle
MAAGDENBURG (ANP) - Dinsdag begint het proces tegen de 28-jarige Stephan B. die wordt beschuldigd van moord, pogingen daartoe en van een van de ernstigste antisemitische terroristische aanslagen in de Bondsrepubliek. Hij ging 9 oktober vorig jaar bewapend met vuurwapens, explosieven en molotovcocktails naar de synagoge van de stad Halle. Daar werd de joodse feestdag Jom Kipoer gevierd en Stephan B. probeerde er herhaaldelijk vergeefs binnen te dringen. De gepantserde toegangsdeur begaf het niet.
Vervolgens sloeg hij op de vlucht en vermoordde een 40-jarige vrouw op straat en even later een 20-jarige man in een Döner-zaak. Hij verwondde ook nog twee anderen in Halle ernstig voor hij werd gearresteerd. Stephan B. streamde zijn misdaden op internet.
Het proces had eigenlijk in Naumburg moeten zijn, maar vanwege de grote binnen- en buitenlandse belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen. De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee.
Het proces tegen Stephan B. moet in oktober zijn afgerond. Hij wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, maar op eigen houtje hebben gehandeld.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.
34 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Israël gaat nog steeds door met het plegen van genocide tegen Palestijnen in de Gazastrook, aldus een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties. Ook begaat Israël volgens de commissie oorlogsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid op de Westelijke Jordaanoever, waaronder uitroeiing, foltering, verkrachting en moord.
1 uur geledenHEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.
3 uur geleden