Proces tegen 'Rico de Chileen' in maart van start
AMSTERDAM (ANP) - De inhoudelijke behandeling van de strafzaak tegen Richard R., beter bekend als Rico de Chileen, begint op 8 maart in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp. R. (47) wordt verdacht van het leiden van een criminele organisatie, die zich onder meer zou hebben toegelegd op het plegen van liquidaties. Volgens het Openbaar Ministerie heeft R. een crimineel driemanschap gevormd met Ridouan Taghi, de hoofdverdachte in het liquidatieproces Marengo, en de inmiddels tot levenslang veroordeelde Naoufal F., alias Noffel.
Dinsdag vond een laatste tussentijdse zitting plaats in de zaak. R. noch zijn raadsman verscheen in de rechtszaal. In een korte toelichting zei het Openbaar Ministerie dat R. nog steeds geen inhoudelijke verklaring heeft afgelegd. Een fors deel van het bewijs tegen R. bestaat uit versleutelde berichten van R. met criminele handlangers, onder wie Taghi en F. Specialisten van het Nederlands Forensisch Instituut hebben die berichten leesbaar kunnen maken. In oktober kwam het OM met een nieuwe stapel belastend materiaal, afkomstig uit een cryptotelefoon van een verondersteld lid van de bende van R.
R. werd in oktober 2017 in zijn geboorteland Chili opgepakt, op verzoek van justitie in Amsterdam, en vervolgens aan Nederland uitgeleverd. Sindsdien zit hij in een cel in de extra beveiligde gevangenis in Vught. Hij wordt door het OM gerekend tot het zwaarste segment criminelen van dit moment.
Het proces tegen R. had in juni al moeten plaatsvinden. Op verzoek van R.'s raadsman Leon van Kleef stelde de rechtbank de zaak toen uit. Van Kleef kwam - mede door de coronacrisis - tijd tekort voor een gedegen voorbereiding. De raadsman kwam in het kader van de zaak meermalen in botsing met het OM, dat hem onder meer betichtte van een poging tot beïnvloeding van een getuige. Van Kleef was daar woest over.
Het is nog niet bekend hoeveel dagen de rechtbank voor het proces uittrekt.
Meer uit Binnenland
ALMELO (ANP) - Een stoet van ongeveer tachtig demonstrerende tractoren zorgt op de A35 tussen Zwolle en Enschede voor een verkeersopstopping, meldt Rijkswaterstaat (RWS). Ze rijden op de rechter van twee rijstroken. Het veroorzaakt om 13.10 uur een file van 4,4 kilometer in de buurt van Almelo.
14 minuten geledenTONGEREN (ANP/BELGA) - De voortvluchtige Nederlandse drugscrimineel Jos Leijdekkers, alias Bolle Jos, is in België veroordeeld tot veertien jaar celstraf in het omvangrijke drugsproces Costa. Van alle verdachten die donderdag hun straf hoorden, heeft de rechter hem de hoogste gevangenisstraf opgelegd.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In de maand juli is in Nederland gemiddeld maar 12 millimeter neerslag gevallen. Volgens Weeronline is dat 70 millimeter minder dan gemiddeld in juli in de periode 1998-2025.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De storing bij de matrixborden boven wegen in het noordoosten van Nederland is verholpen. Alle systemen werken weer, meldt Rijkswaterstaat.
3 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Bij een aanrijding tussen een auto en een vrachtwagen op de A27 bij Oosterhout is donderdag een 26-jarige man uit Breda om het leven gekomen. Dat meldt de politie.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door een stroomstoring bij de verkeerscentrale van Rijkswaterstaat zijn de matrixborden in het noordoosten van Nederland niet te bedienen. Daardoor kan de wegbeheerder tijdelijk geen rode kruizen plaatsen of verwijderen. Ook spitsstroken kunnen erdoor niet open en aangepaste snelheden kunnen niet worden weergegeven.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is in het eerste halfjaar van 2026 minder hard gegroeid dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Nederland telt daardoor zo'n 18,15 miljoen inwoners. De bevolkingsgroei neemt al sinds 2022 af.
6 uur geleden