Proces tegen Navalni gaat dinsdag verder
MOSKOU (ANP/DPA) - Het proces tegen Kremlincriticus Aleksej Navalni gaat dinsdag 16 februari verder. Het is niet bekendgemaakt of dan ook de uitspraak volgt.
De oppositieleider staat terecht vanwege het beledigen van een 94-jarige oorlogsveteraan. De veteraan en een aantal andere mensen zeiden in een video vorig jaar dat zij voor een grondwetswijziging zijn, waardoor Poetin langer aan de macht kan blijven. Navalni noemde deze mensen "verraders" en een "schande voor het land". De oppositieleider kan een gevangenisstraf of boete krijgen voor de belediging.
De zitting vrijdag verliep chaotisch. Navalni viel de aanklager in de reden toen die een gedetailleerde omschrijving voorlas van de oorlogservaringen van de veteraan. De oppositieleider vond dat niet relevant voor zijn proces. Ook beet hij de rechter toe dat ze een paar cursussen zou moeten volgen om zich te verdiepen in de Russische wetgeving.
Smaad via internet kan worden bestraft met een gevangenisstraf van twee jaar, maar Navalni hoeft daar volgens zijn advocaat niet voor te vrezen. De maximumstraf was lager toen de oppositieleider het bericht verstuurde waarin hij kritiek uitte op zijn landgenoten. De wet is pas later aangepast zodat strengere straffen opgelegd kunnen worden. Het is nog onduidelijk of de rechter die opvatting deelt.
De oppositieleider kreeg onlangs al zo'n drie jaar in een strafkolonie opgelegd in een afzonderlijke strafzaak. Hij had nagelaten zich te melden bij de Russische autoriteiten terwijl hij voorwaardelijk vrij was. Navalni herstelde op dat moment in Duitsland nadat hij was vergiftigd met een zenuwgif. Zijn arrestatie in Rusland heeft geleid tot grootschalige straatprotesten en internationale kritiek.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De onafhankelijke journalist Yoani Sánchez, een gerespecteerde verslaggever in Cuba, heeft bekendgemaakt dat ze is vrijgelaten na een "willekeurige detentie" van enkele uren in Havana.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De opwarming van de aarde kan in theorie rond 2050 tot stilstand worden gebracht, bij een opwarming van circa 1,7 graden ten opzichte van de pre-industriële tijd, concluderen onderzoekers van Climate Analytics in een vrijdag verschenen rapport. Om dat voor elkaar te krijgen, moeten er twee dingen gebeuren: fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd én de uitstoot van methaangas en andere broeikasgassen die relatief kort in de atmosfeer blijven hangen moet nu echt worden aangepakt.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Volgens voorlopige cijfers die het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken om 20.00 uur naar buiten bracht, zijn er donderdag door heel Frankrijk 448 mensen gearresteerd bij nieuwe protesten tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Daarnaast raakten in totaal 53 leden van de veiligheidstroepen gewond.
5 uur geleden