Proces tegen Navalni gaat dinsdag verder
MOSKOU (ANP/DPA) - Het proces tegen Kremlincriticus Aleksej Navalni gaat dinsdag 16 februari verder. Het is niet bekendgemaakt of dan ook de uitspraak volgt.
De oppositieleider staat terecht vanwege het beledigen van een 94-jarige oorlogsveteraan. De veteraan en een aantal andere mensen zeiden in een video vorig jaar dat zij voor een grondwetswijziging zijn, waardoor Poetin langer aan de macht kan blijven. Navalni noemde deze mensen "verraders" en een "schande voor het land". De oppositieleider kan een gevangenisstraf of boete krijgen voor de belediging.
De zitting vrijdag verliep chaotisch. Navalni viel de aanklager in de reden toen die een gedetailleerde omschrijving voorlas van de oorlogservaringen van de veteraan. De oppositieleider vond dat niet relevant voor zijn proces. Ook beet hij de rechter toe dat ze een paar cursussen zou moeten volgen om zich te verdiepen in de Russische wetgeving.
Smaad via internet kan worden bestraft met een gevangenisstraf van twee jaar, maar Navalni hoeft daar volgens zijn advocaat niet voor te vrezen. De maximumstraf was lager toen de oppositieleider het bericht verstuurde waarin hij kritiek uitte op zijn landgenoten. De wet is pas later aangepast zodat strengere straffen opgelegd kunnen worden. Het is nog onduidelijk of de rechter die opvatting deelt.
De oppositieleider kreeg onlangs al zo'n drie jaar in een strafkolonie opgelegd in een afzonderlijke strafzaak. Hij had nagelaten zich te melden bij de Russische autoriteiten terwijl hij voorwaardelijk vrij was. Navalni herstelde op dat moment in Duitsland nadat hij was vergiftigd met een zenuwgif. Zijn arrestatie in Rusland heeft geleid tot grootschalige straatprotesten en internationale kritiek.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN/BEIJING (ANP/AFP/DPA) - Drie Chinese astronauten zijn met meer dan een week vertraging teruggekeerd op aarde. Ze waren zes maanden in de ruimte in het Chinese ruimtestation Tiangong. Gevreesde schade door ruimteafval veroorzaakte een vertraging bij de terugreis. Vrijdag zijn Chen Dong, Chen Zhongrui en Wang Jie uiteindelijk met hun landingsvaartuig met parachutes geland in de noordelijke regio Binnen-Mongolië.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft het uitblijven van internationaal ingrijpen in el-Fasher een "smet" op het blazoen van de internationale gemeenschap genoemd. De paramilitaire RSF-beweging nam de Soedanese stad eind oktober in. Daarbij zouden massamoorden zijn gepleegd. Vermoedelijk zitten nog tienduizenden inwoners vast in el-Fasher.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Russische luchtverdedigingstroepen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 216 Oekraïense drones neergeschoten of onderschept, aldus het Russische ministerie van Defensie.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Een op de 25 deelnemers van de COP30-klimaatgesprekken in Brazilië is een fossiele brandstoflobbyist, blijkt uit een nieuwe analyse van Kick Big Polluters Out (KBPO). 1600 lobbyisten hebben toegang gekregen tot de gesprekken, de grootste aanwezigheid ooit, aldus KBPO.
5 uur geledenCILACAP (ANP/AFP) - Bij een aardverschuiving op het Indonesische eiland Java, veroorzaakt door hevige regenval, zijn twee doden gevallen. Zeker 21 andere mensen zijn nog vermist.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn vier doden gevallen. Zeker 29 anderen raakten gewond, aldus de burgemeester van de stad, Vitali Klytsjko.
7 uur geledenTOKYO (ANP) - Japan wil gepensioneerde politieagenten en soldaten inzetten om beren te bestrijden, nu het land te maken heeft met een recordaantal dodelijke aanvallen dit jaar.
7 uur geleden