Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proces tegen Navalni gaat dinsdag verder

Proces tegen Navalni gaat dinsdag verder

MOSKOU (ANP/DPA) - Het proces tegen Kremlincriticus Aleksej Navalni gaat dinsdag 16 februari verder. Het is niet bekendgemaakt of dan ook de uitspraak volgt.

De oppositieleider staat terecht vanwege het beledigen van een 94-jarige oorlogsveteraan. De veteraan en een aantal andere mensen zeiden in een video vorig jaar dat zij voor een grondwetswijziging zijn, waardoor Poetin langer aan de macht kan blijven. Navalni noemde deze mensen "verraders" en een "schande voor het land". De oppositieleider kan een gevangenisstraf of boete krijgen voor de belediging.

De zitting vrijdag verliep chaotisch. Navalni viel de aanklager in de reden toen die een gedetailleerde omschrijving voorlas van de oorlogservaringen van de veteraan. De oppositieleider vond dat niet relevant voor zijn proces. Ook beet hij de rechter toe dat ze een paar cursussen zou moeten volgen om zich te verdiepen in de Russische wetgeving.

Smaad via internet kan worden bestraft met een gevangenisstraf van twee jaar, maar Navalni hoeft daar volgens zijn advocaat niet voor te vrezen. De maximumstraf was lager toen de oppositieleider het bericht verstuurde waarin hij kritiek uitte op zijn landgenoten. De wet is pas later aangepast zodat strengere straffen opgelegd kunnen worden. Het is nog onduidelijk of de rechter die opvatting deelt.

De oppositieleider kreeg onlangs al zo'n drie jaar in een strafkolonie opgelegd in een afzonderlijke strafzaak. Hij had nagelaten zich te melden bij de Russische autoriteiten terwijl hij voorwaardelijk vrij was. Navalni herstelde op dat moment in Duitsland nadat hij was vergiftigd met een zenuwgif. Zijn arrestatie in Rusland heeft geleid tot grootschalige straatprotesten en internationale kritiek.

Meer uit Buitenland

Finland sluit aan bij Franse kernwapensamenwerking

HELSINKI/PARIJS (ANP) - Finland sluit aan bij de Franse bescherming met kernwapens. Het land, dat van alle NAVO-lidstaten de langste grens met Rusland deelt, voegt zich in een rij met onder andere Nederland.

22 minuten geleden
Iran veroordeelt weigering delegatie door Oostenrijk

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran heeft uitgehaald naar Oostenrijk omdat een Iraanse delegatie toegang tot het land is geweigerd. De Iraniërs kunnen daardoor volgens staatsmedia niet deelnemen aan een conferentie van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA).

31 minuten geleden
Beijing verbiedt dronebezit na zorgen over veiligheid

BEIJING (ANP/AFP) - In de Chinese hoofdstad Beijing wordt uit veiligheidsoverwegingen het bezit van drones verboden. Het opslaan of vervoeren van de onbemande toestellen mag vanaf medio november niet meer, staat in nieuwe regels.

2 uur geleden
Frankrijk komt met nieuw voorstel voor maatregelen sociale media

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk doet een nieuwe poging om sociale media voor minderjarigen te verbieden. President Emmanuel Macron maakte bekend dat de Europese Commissie daar maandag over wordt geïnformeerd.

2 uur geleden
Nog veel vermisten na kapseizen schip in Indonesië

JAKARTA (ANP/DPA/RTR) - De Indonesische autoriteiten zoeken nog naar 129 mensen die worden vermist sinds een passagiersschip kapseisde op de Javazee. Het officiële dodental staat momenteel op zes.

3 uur geleden
Houthi's: Saudi-Arabië voerde binnen 24 uur ruim 50 aanvallen uit

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben zondag gemeld dat Saudi-Arabië in 24 uur tijd meer dan vijftig aanvallen op hun posities heeft uitgevoerd. Dit gebeurde nadat de door Iran gesteunde groepering de verantwoordelijkheid had opgeëist voor een aanval met drones en raketten op een militaire basis in Saudi-Arabië.

13 uur geleden
Prognose: links oppositieblok wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.

14 uur geleden