Proces tegen ex-leider Soedan begonnen
KHARTOEM (ANP/AFP/RTR) - Het proces tegen de voormalige leider van Soedan, Omar Hassan al-Bashir, is in de Soedanese hoofdstad Khartoem van start gegaan. Hij moet zich verantwoorden voor de militaire staatsgreep die hij in 1989 als hoge officier pleegde. De coup tegen de democratisch gekozen premier Sadeq al-Mahdi verhinderde op het nippertje dat de premier vrede sloot met het opstandige zuiden en daarmee een einde zou maken aan een burgeroorlog in wat uiteindelijk in 2011 het onafhankelijke Zuid-Soedan is geworden.
Al-Bashir bleef tot april vorig jaar aan de macht en stortte het uitgestrekte land in decennia van bloedvergieten en economische rampspoed. Hij isoleerde het land politiek en economisch onder meer door lange tijd terroristen zoals Osama bin Laden (1957-2011) te herbergen. Hij wordt ook gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag wegens de bloedige vervolging van bevolkingsgroepen in het noordwestelijke Darfur. Daar kostte de strijd aan zeker 300.000 mensen het leven en zijn miljoenen van huis en haard verdreven.
De 76-jarige al-Bashir riskeert de doodstraf. Hij kreeg in december van een rechtbank al twee jaar gevangenisstraf wegens corrupte praktijken. Zijn advocaten betitelden de vervolging van hun cliënt als een politiek proces dat dertig jaar na de gebeurtenissen wordt gevoerd. Behalve al-Bashir staan in deze zaak meerdere voormalige topfiguren terecht. De zitting werd snel afgerond en het proces gaat 11 augustus in Khartoem verder in een grotere rechtszaal.
Het dertig jaar oude regime van al-Bashir overleefde onder meer dankzij steun van het leger en van radicale islamisten in Soedan. Het overleefde ook de afscheiding van Zuid-Soedan. Maar door de economische isolatie van het land stortte het regime in april 2019 in elkaar. Massaprotesten brachten al-Bashirs steunpilaren in het leger ertoe hem aan de kant te schuiven. Het leger heeft ingestemd met een overgangsregering van burgers die enkele jaren mag proberen het straatarme land weer op de rails te krijgen. Het bruto binnenlands product per inwoner was vorig jaar in Nederland bijna 120 keer groter dan dat van Soedan volgens cijfers van de Wereldbank.
Meer uit Buitenland
RABAT (ANP) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP/DPA) - Slowakije is opnieuw opgeschrikt door een dodelijke steekpartij op een school. De politie meldt dat de verdachte een leerling van 13 is.
6 uur geleden