Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proces tegen ex-leider Soedan begonnen

Proces tegen ex-leider Soedan begonnen

KHARTOEM (ANP/AFP/RTR) - Het proces tegen de voormalige leider van Soedan, Omar Hassan al-Bashir, is in de Soedanese hoofdstad Khartoem van start gegaan. Hij moet zich verantwoorden voor de militaire staatsgreep die hij in 1989 als hoge officier pleegde. De coup tegen de democratisch gekozen premier Sadeq al-Mahdi verhinderde op het nippertje dat de premier vrede sloot met het opstandige zuiden en daarmee een einde zou maken aan een burgeroorlog in wat uiteindelijk in 2011 het onafhankelijke Zuid-Soedan is geworden.

Al-Bashir bleef tot april vorig jaar aan de macht en stortte het uitgestrekte land in decennia van bloedvergieten en economische rampspoed. Hij isoleerde het land politiek en economisch onder meer door lange tijd terroristen zoals Osama bin Laden (1957-2011) te herbergen. Hij wordt ook gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag wegens de bloedige vervolging van bevolkingsgroepen in het noordwestelijke Darfur. Daar kostte de strijd aan zeker 300.000 mensen het leven en zijn miljoenen van huis en haard verdreven.

De 76-jarige al-Bashir riskeert de doodstraf. Hij kreeg in december van een rechtbank al twee jaar gevangenisstraf wegens corrupte praktijken. Zijn advocaten betitelden de vervolging van hun cliënt als een politiek proces dat dertig jaar na de gebeurtenissen wordt gevoerd. Behalve al-Bashir staan in deze zaak meerdere voormalige topfiguren terecht. De zitting werd snel afgerond en het proces gaat 11 augustus in Khartoem verder in een grotere rechtszaal.

Het dertig jaar oude regime van al-Bashir overleefde onder meer dankzij steun van het leger en van radicale islamisten in Soedan. Het overleefde ook de afscheiding van Zuid-Soedan. Maar door de economische isolatie van het land stortte het regime in april 2019 in elkaar. Massaprotesten brachten al-Bashirs steunpilaren in het leger ertoe hem aan de kant te schuiven. Het leger heeft ingestemd met een overgangsregering van burgers die enkele jaren mag proberen het straatarme land weer op de rails te krijgen. Het bruto binnenlands product per inwoner was vorig jaar in Nederland bijna 120 keer groter dan dat van Soedan volgens cijfers van de Wereldbank.

Meer uit Buitenland

Bronnen: zeker 70 doden in 24 uur bij gevechten in westen Jemen

ADEN/SANAA (ANP/AFP) - Meer dan zeventig mensen zijn in het afgelopen etmaal om het leven gekomen bij gevechten in en rond de westelijke Jemenitische provincie Taiz. Daar wordt al dagenlang gevochten tussen de Houthi-beweging en regeringstroepen. Dat meldden bronnen van beide kampen aan persbureau AFP.

3 uur geleden
Doden en vermiste als gevolg van noodweer in Catalonië

BARCELONA (ANP/AFP/DPA) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een man op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.

6 uur geleden
Regering Jemen kondigt offensief aan en Houthi's melden succes

ADEN/SANAA (ANP/AFP) - De leider van de internationaal erkende regering van Jemen, Rashad al-Alimi, heeft in een toespraak gezegd dat de regering met een militaire operatie de gebieden gaat heroveren die in handen zijn van de Houthi's.

7 uur geleden
Honderden scholen blijven maandag in Frankrijk dicht om onrust

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk blijven maandag, als gevolg van de gewelddadige protesten van de afgelopen week in en rond Franse scholen, vier- tot vijfhonderd middelbare scholen gesloten of gaan in beperkte mate weer open. Het gaat om scholen waar volgens het ministerie van Onderwijs de veiligheid niet gegarandeerd kan worden of om zwaar beschadigde panden.

8 uur geleden
Spaanse politie begint met ontruiming groot migrantenkamp Ceuta

CEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse politie is zondag een grote operatie begonnen om een groot migrantenkamp op een strand in de Noord-Afrikaanse enclave Ceuta te ontruimen.

8 uur geleden
Iran: zeven voorwaarden aan VS voor heropening Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/DPA) - De Verenigde Staten moeten aan zeven voorwaarden voldoen voordat Iran de Straat van Hormuz heropent, stelt de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammed Bagher Ghalibaf.

10 uur geleden
Doden en vermiste als gevolg van noodweer in Catalonië

BARCELONA (ANP) - Bij uitzonderlijk hevige regens in het noordoosten van Spanje zijn volgens de Catalaanse autoriteiten zeker twee doden gevallen. In Tordera, 55 kilometer ten noordoosten van Barcelona, verloor volgens plaatselijke media een persoon op een camping het leven toen een muur het door de regens begaf en op het slachtoffer neerkwam. In Montornès, in de buurt van Barcelona, is een man omgekomen in een laaggelegen garage die plotseling volliep met water.

10 uur geleden