Proces tegen ex-leider Soedan begonnen
KHARTOEM (ANP/AFP/RTR) - Het proces tegen de voormalige leider van Soedan, Omar Hassan al-Bashir, is in de Soedanese hoofdstad Khartoem van start gegaan. Hij moet zich verantwoorden voor de militaire staatsgreep die hij in 1989 als hoge officier pleegde. De coup tegen de democratisch gekozen premier Sadeq al-Mahdi verhinderde op het nippertje dat de premier vrede sloot met het opstandige zuiden en daarmee een einde zou maken aan een burgeroorlog in wat uiteindelijk in 2011 het onafhankelijke Zuid-Soedan is geworden.
Al-Bashir bleef tot april vorig jaar aan de macht en stortte het uitgestrekte land in decennia van bloedvergieten en economische rampspoed. Hij isoleerde het land politiek en economisch onder meer door lange tijd terroristen zoals Osama bin Laden (1957-2011) te herbergen. Hij wordt ook gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag wegens de bloedige vervolging van bevolkingsgroepen in het noordwestelijke Darfur. Daar kostte de strijd aan zeker 300.000 mensen het leven en zijn miljoenen van huis en haard verdreven.
De 76-jarige al-Bashir riskeert de doodstraf. Hij kreeg in december van een rechtbank al twee jaar gevangenisstraf wegens corrupte praktijken. Zijn advocaten betitelden de vervolging van hun cliënt als een politiek proces dat dertig jaar na de gebeurtenissen wordt gevoerd. Behalve al-Bashir staan in deze zaak meerdere voormalige topfiguren terecht. De zitting werd snel afgerond en het proces gaat 11 augustus in Khartoem verder in een grotere rechtszaal.
Het dertig jaar oude regime van al-Bashir overleefde onder meer dankzij steun van het leger en van radicale islamisten in Soedan. Het overleefde ook de afscheiding van Zuid-Soedan. Maar door de economische isolatie van het land stortte het regime in april 2019 in elkaar. Massaprotesten brachten al-Bashirs steunpilaren in het leger ertoe hem aan de kant te schuiven. Het leger heeft ingestemd met een overgangsregering van burgers die enkele jaren mag proberen het straatarme land weer op de rails te krijgen. Het bruto binnenlands product per inwoner was vorig jaar in Nederland bijna 120 keer groter dan dat van Soedan volgens cijfers van de Wereldbank.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.
24 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Flávio Bolsonaro en leden van zijn familie hebben een visum voor de Verenigde Staten gekregen. Dat heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld, aldus The Washington Post.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe meer dan 47 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat is ruim 25 procent meer dan de raming van het ministerie van Defensie in juli. Dat blijkt uit gegevens van het Pentagon die persbureau Reuters heeft ingezien.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Met een kwart van de stemmen geteld gaat het blok van zittend premier Benjamin Netanyahu aan kop. Dat maakte de kiescommissie rond 04.00 uur Israëlische tijd bekend, aldus The Times of Israel.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Premier Benjamin Netanyahu noemt het een schande dat partijen overwegen om samen te werken met Arabische partijen in Israël. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Premier Benjamin Netanyahu wil een sterke rechtse nationale regering vormen. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.
2 uur geleden