Proces tegen aanslagpleger Halle begonnen
MAAGDENBURG (ANP) - Met meer dan anderhalf uur vertraging als gevolg van de enorme belangstelling is in het Duitse Maagdenburg het proces begonnen tegen Stephan Balliet, die vorig jaar heeft geprobeerd met vuurwapens en explosieven een aanslag te plegen op de synagoge in Halle. De opzet mislukte doordat de synagoge was ommuurd en een gepantserde toegangsdeur het niet begaf. Ondanks herhaalde pogingen lukte het de ultrarechtse dader niet binnen te komen. De circa vijftig joden die er voor de joodse feestdag Jom Kippoer bijeen waren, bleven ongedeerd. Balliet streamde zijn misdaden rechtstreeks op internet.
Op zijn vlucht vermoordde Balliet twee mensen en verwondde er meerdere voor hij werd gearresteerd. De 28-jarige verdachte wordt onder meer beschuldigd van een dubbele moord en tientallen pogingen tot moord en mishandeling, gepleegd rond zijn terroristische aanslag tegen joden. Het proces duurt waarschijnlijk tot in oktober. Balliet staat terecht voor een van de ergste antisemitische aanslagen in de Bondsrepubliek en kan, eenmaal veroordeeld, een levenslange gevangenisstraf krijgen.
Het proces had eigenlijk in Naumburg, 100 kilometer zuidelijker, moeten zijn, maar vanwege de belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen en het afstand houden wegens corona.
Ruw taalgebruik
De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee. Balliet wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Maar hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, en op eigen houtje hebben gehandeld.
Hij verklaarde op de eerste zittingsdag dat hij zijn daad had voorbereid en al in 2016 begon wapens te verzamelen of te maken. Hij zei geen lid te zijn geweest van een extremistische beweging of groep. Balliet zei verder dat de vluchtelingencrisis van 2015 voor hem een wending was die grote invloed op hem had. De rechter waarschuwde Balliet herhaaldelijk vanwege zijn ruwe taalgebruik. Balliet bekende de aanslag te hebben voorbereid en er Jom Kippoer speciaal voor te hebben uitgekozen. Hij betreurt alleen erg dat hij op straat mensen heeft doodgeschoten en verwond. Dat was volgens hem de bedoeling niet geweest. Zijn plan was alleen wapens in de synagoge te gebruiken.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft Naftogaz-baas Serhi Koretsky aangesteld als nieuwe premier. Eerder deze week stapte Joelia Svyrydenko op als premier, op aangeven van president Volodymyr Zelensky die uit is op een cultuurverandering in zijn kabinet.
2 uur geledenFONTAINEBLEAU (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is naar Fontainebleau gegaan om brandbestrijders te bedanken die de bosbrand daar blussen. Die brak zondag uit en heeft ruim 2000 hectare bos verwoest. De brand is inmiddels onder controle.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal dit weekend niet afreizen naar de VS, zo maakte zijn kantoor bekend. Netanyahu zou daar de uitvaart van de onlangs overleden conservatieve senator Lindsey Graham bijwonen, maar die is uitgesteld tot het eind van de maand.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Oekraïne is protest uitgebroken over het ontslag van minister van Defensie Mychajlo Fedorov. Die bevestigde woensdag op te stappen, nadat eerder in verschillende media werd gesuggereerd dat president Volodymyr Zelensky uit was op zijn ontslag. Eerder stapte ook premier Joelia Svyrydenko op, op aangeven van Zelensky.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse leger heeft bekendgemaakt dat het donderdag Amerikaanse militaire bases en faciliteiten in Koeweit en Bahrein heeft aangevallen met drones. De aanvallen waren een reactie op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Het zoeken naar vermisten na het kapseizen en zinken van een toeristenboot in de Baai van San Francisco is stopgezet. Er zijn volgens de autoriteiten waarschijnlijk vier doden gevallen. Het bootongeluk was dinsdag niet ver van het eiland Alcatraz. Er werd een slachtoffer gevonden dat snel overleed, drie vermisten worden verondersteld dood te zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.
9 uur geleden