Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proces tegen aanslagpleger Halle begonnen

Proces tegen aanslagpleger Halle begonnen

MAAGDENBURG (ANP) - Met meer dan anderhalf uur vertraging als gevolg van de enorme belangstelling is in het Duitse Maagdenburg het proces begonnen tegen Stephan Balliet, die vorig jaar heeft geprobeerd met vuurwapens en explosieven een aanslag te plegen op de synagoge in Halle. De opzet mislukte doordat de synagoge was ommuurd en een gepantserde toegangsdeur het niet begaf. Ondanks herhaalde pogingen lukte het de ultrarechtse dader niet binnen te komen. De circa vijftig joden die er voor de joodse feestdag Jom Kippoer bijeen waren, bleven ongedeerd. Balliet streamde zijn misdaden rechtstreeks op internet.

Op zijn vlucht vermoordde Balliet twee mensen en verwondde er meerdere voor hij werd gearresteerd. De 28-jarige verdachte wordt onder meer beschuldigd van een dubbele moord en tientallen pogingen tot moord en mishandeling, gepleegd rond zijn terroristische aanslag tegen joden. Het proces duurt waarschijnlijk tot in oktober. Balliet staat terecht voor een van de ergste antisemitische aanslagen in de Bondsrepubliek en kan, eenmaal veroordeeld, een levenslange gevangenisstraf krijgen.

Het proces had eigenlijk in Naumburg, 100 kilometer zuidelijker, moeten zijn, maar vanwege de belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen en het afstand houden wegens corona.

Ruw taalgebruik

De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee. Balliet wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Maar hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, en op eigen houtje hebben gehandeld.

Hij verklaarde op de eerste zittingsdag dat hij zijn daad had voorbereid en al in 2016 begon wapens te verzamelen of te maken. Hij zei geen lid te zijn geweest van een extremistische beweging of groep. Balliet zei verder dat de vluchtelingencrisis van 2015 voor hem een wending was die grote invloed op hem had. De rechter waarschuwde Balliet herhaaldelijk vanwege zijn ruwe taalgebruik. Balliet bekende de aanslag te hebben voorbereid en er Jom Kippoer speciaal voor te hebben uitgekozen. Hij betreurt alleen erg dat hij op straat mensen heeft doodgeschoten en verwond. Dat was volgens hem de bedoeling niet geweest. Zijn plan was alleen wapens in de synagoge te gebruiken.

Meer uit Buitenland

Iran meldt aanval op olietanker in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft vrijdag bekendgemaakt dat het een Togolese olietanker in de Straat van Hormuz heeft aangevallen, aldus een verklaring van het Iraanse staatspersbureau IRNA.

1 uur geleden
Mogelijk eerste ontmoeting tussen presidenten Trump en Rodríguez

WASHINGTON (ANP) - Mogelijk hebben de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Venezolaanse collega Delcy Rodríguez volgende week een eerste informele ontmoeting. Dat schrijft Axios op basis van ingewijden.

1 uur geleden
VS laten delegatie Iran toe bij Algemene Vergadering VN

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten een Iraanse delegatie de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. In New York gaan daar volgende week wereldleiders spreken.

6 uur geleden
Merz naar campagnebijeenkomst voor verkiezingen Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft achter gesloten deuren campagne gevoerd voor de aankomende verkiezingen in stadstaat Berlijn. Hij sprak ongeveer 150 partijgenoten toe in het hoofdkwartier van zijn christendemocraten.

7 uur geleden
Turkse media: Erdogan zoekt herverkiezing via geitenpaadje

ANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is voornemens zich opnieuw te kandideren voor het presidentschap, aldus Turkse media op gezag van een hooggeplaatste adviseur van Erdogan.

8 uur geleden
Trump zinspeelt op grote escalatie oorlog Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."

8 uur geleden
Poolse premier wijst op gevaar Russische provocatie van de NAVO

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.

9 uur geleden