Proces tegen aanslagpleger Halle begonnen
MAAGDENBURG (ANP) - Met meer dan anderhalf uur vertraging als gevolg van de enorme belangstelling is in het Duitse Maagdenburg het proces begonnen tegen Stephan Balliet, die vorig jaar heeft geprobeerd met vuurwapens en explosieven een aanslag te plegen op de synagoge in Halle. De opzet mislukte doordat de synagoge was ommuurd en een gepantserde toegangsdeur het niet begaf. Ondanks herhaalde pogingen lukte het de ultrarechtse dader niet binnen te komen. De circa vijftig joden die er voor de joodse feestdag Jom Kippoer bijeen waren, bleven ongedeerd. Balliet streamde zijn misdaden rechtstreeks op internet.
Op zijn vlucht vermoordde Balliet twee mensen en verwondde er meerdere voor hij werd gearresteerd. De 28-jarige verdachte wordt onder meer beschuldigd van een dubbele moord en tientallen pogingen tot moord en mishandeling, gepleegd rond zijn terroristische aanslag tegen joden. Het proces duurt waarschijnlijk tot in oktober. Balliet staat terecht voor een van de ergste antisemitische aanslagen in de Bondsrepubliek en kan, eenmaal veroordeeld, een levenslange gevangenisstraf krijgen.
Het proces had eigenlijk in Naumburg, 100 kilometer zuidelijker, moeten zijn, maar vanwege de belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen en het afstand houden wegens corona.
Ruw taalgebruik
De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee. Balliet wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Maar hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, en op eigen houtje hebben gehandeld.
Hij verklaarde op de eerste zittingsdag dat hij zijn daad had voorbereid en al in 2016 begon wapens te verzamelen of te maken. Hij zei geen lid te zijn geweest van een extremistische beweging of groep. Balliet zei verder dat de vluchtelingencrisis van 2015 voor hem een wending was die grote invloed op hem had. De rechter waarschuwde Balliet herhaaldelijk vanwege zijn ruwe taalgebruik. Balliet bekende de aanslag te hebben voorbereid en er Jom Kippoer speciaal voor te hebben uitgekozen. Hij betreurt alleen erg dat hij op straat mensen heeft doodgeschoten en verwond. Dat was volgens hem de bedoeling niet geweest. Zijn plan was alleen wapens in de synagoge te gebruiken.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
11 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
15 uur geleden