Proces tegen aanslagpleger Halle begonnen
MAAGDENBURG (ANP) - Met meer dan anderhalf uur vertraging als gevolg van de enorme belangstelling is in het Duitse Maagdenburg het proces begonnen tegen Stephan Balliet, die vorig jaar heeft geprobeerd met vuurwapens en explosieven een aanslag te plegen op de synagoge in Halle. De opzet mislukte doordat de synagoge was ommuurd en een gepantserde toegangsdeur het niet begaf. Ondanks herhaalde pogingen lukte het de ultrarechtse dader niet binnen te komen. De circa vijftig joden die er voor de joodse feestdag Jom Kippoer bijeen waren, bleven ongedeerd. Balliet streamde zijn misdaden rechtstreeks op internet.
Op zijn vlucht vermoordde Balliet twee mensen en verwondde er meerdere voor hij werd gearresteerd. De 28-jarige verdachte wordt onder meer beschuldigd van een dubbele moord en tientallen pogingen tot moord en mishandeling, gepleegd rond zijn terroristische aanslag tegen joden. Het proces duurt waarschijnlijk tot in oktober. Balliet staat terecht voor een van de ergste antisemitische aanslagen in de Bondsrepubliek en kan, eenmaal veroordeeld, een levenslange gevangenisstraf krijgen.
Het proces had eigenlijk in Naumburg, 100 kilometer zuidelijker, moeten zijn, maar vanwege de belangstelling is het naar een groter gerechtsgebouw in Maagdenburg verplaatst. Dat is ook om veiligheidsredenen en het afstand houden wegens corona.
Ruw taalgebruik
De Duitse veiligheidsdienst ziet in de misdaden sterke gelijkenissen met de aanslagen van een rechts-extremist in het Nieuw-Zeelandse Christchurch die in maart 2019 met vuurwapens ruim vijftig mensen doodde bij zijn gestreamde aanvallen op onder meer een moskee. Balliet wordt omschreven als een extremist die klaagde over 'de zionistische regering' in Duitsland, een begrip in ultra-rechtse kringen. Maar hij zou geen lid zijn geweest van een bepaald netwerk, en op eigen houtje hebben gehandeld.
Hij verklaarde op de eerste zittingsdag dat hij zijn daad had voorbereid en al in 2016 begon wapens te verzamelen of te maken. Hij zei geen lid te zijn geweest van een extremistische beweging of groep. Balliet zei verder dat de vluchtelingencrisis van 2015 voor hem een wending was die grote invloed op hem had. De rechter waarschuwde Balliet herhaaldelijk vanwege zijn ruwe taalgebruik. Balliet bekende de aanslag te hebben voorbereid en er Jom Kippoer speciaal voor te hebben uitgekozen. Hij betreurt alleen erg dat hij op straat mensen heeft doodgeschoten en verwond. Dat was volgens hem de bedoeling niet geweest. Zijn plan was alleen wapens in de synagoge te gebruiken.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse speciaal aanklager heeft vijftien jaar cel geëist tegen voormalig premier Han Duck-soo. De politicus wordt medeplichtigheid verweten aan het uitroepen van de militaire noodtoestand door toenmalig president Yoon Suk-yeol.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Beperkingen opleggen aan de Oekraïense strijdkrachten is onacceptabel, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag in het Europees Parlement. "Dat zou het land kwetsbaar maken voor toekomstige aanvallen", zei Von der Leyen in een debat over het Amerikaanse 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - Aanhoudende watersnood in Thailand heeft tientallen mensen het leven gekost. "De autoriteiten melden dat 33 mensen zijn omgekomen in zeven provincies, door oorzaken zoals plotselinge overstromingen, elektrocutie en verdrinking", aldus een regeringswoordvoerder.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat Europese politici en media de Amerikaanse inspanningen om een vredesregeling voor Oekraïne te bereiken proberen te ondermijnen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.
10 uur geleden