Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proces over voorbereiden moord advocaat Wiersum na zomer 2023

Proces over voorbereiden moord advocaat Wiersum na zomer 2023

AMSTERDAM (ANP) - De inhoudelijke behandeling van de rechtszaak rond de voorbereidingen voor de moord op advocaat Derk Wiersum in 2019, laat nog zeker een jaar op zich wachten. Het Openbaar Ministerie gokt op "na de zomer 2023", werd woensdag duidelijk in de rechtbank in Amsterdam tijdens een voorbereidende zitting. Een van de verdachten in deze zaak is een verre neef van Ridouan Taghi, een ander is volgens justitie de opdrachtgever voor de moord op misdaadverslaggever Peter R. de Vries.

Advocaat Derk Wiersum werd op 18 september 2019 voor zijn huis in Amsterdam doodgeschoten. Hij was de advocaat van Nabil B., kroongetuige in het omvangrijke liquidatieproces Marengo, met hoofdverdachte Taghi. Taghi staat niet terecht voor deze moord, maar het vermoeden bestaat dat hij wel de opdrachtgever is, net als de moord op De Vries en de begin 2018 doodgeschoten broer van de kroongetuige.

De twee uitvoerders van de moord op Wiersum zijn vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot 30 jaar cel, het hoger beroep in die zaak staat begin volgend jaar gepland. De zaak van de uitvoerders van de moord en die van de voorbereiding van de moord zijn nauw met elkaar verweven. Mede hierdoor duurt de behandeling van deze zaak, met de naam Buizerd, langer dan eerder gepland, zei de officier van justitie woensdag.

Veelvuldig contact

Anouar T. (29) werd november 2019 aangehouden. Volgens het OM hebben hij en Jaouad F. - ook een familielid van Ridouan Taghi - veelvuldig contact met elkaar gehad tijdens de talloze voorverkenningen, die eerst bij het Amsterdamse kantoor van Wiersum werden gedaan en later bij zijn woning. T. is nog wel verdachte maar hij zit niet meer in de cel. F. zit in de cel in Marokko voor een andere zaak.

Deze zomer werd bekend dat Krystian M. (27), een van de verdachten in de voorbereidingszaak, door een anonieme getuige wordt genoemd als de persoon die de uitvoerders van de moord op De Vries rechtstreeks aanstuurde. Deze anonieme getuige '5089' heeft ook verklaringen afgelegd over de voorbereidingen van de moord op Wiersum. Hij zal eind dit jaar en begin volgend jaar hier nader over bevraagd worden, besliste de rechtbank woensdag.

De zaak tegen de twee mannen die verdacht worden van de moord op misdaadjournalist De Vries werd uitgesteld, toen de verklaringen van de anonieme getuige aan het dossier toegevoegd werden. Er was op dat moment al een levenslange gevangenisstraf tegen hen geëist. Deze zaak gaat in november verder.

Meer uit Binnenland

218 uitvallers op eerste wandeldag Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Op de eerste wandeldag van de Vierdaagse zijn 218 lopers uitgevallen, maakte de organisatie dinsdag bekend. Zij zijn onderweg gestopt of kwamen niet op tijd over de finish in Nijmegen. De organisatie laat weten dat de weersomstandigheden gunstig waren voor de wandelaars. "Het aantal uitvallers ligt dan ook aanzienlijk lager dan op dezelfde dag in voorgaande edities." Vorig jaar haalden op de eerste dag 819 wandelaars de finish niet.

3 uur geleden
Taakstraffen voor belagen cameraploeg PowNed op Ameland

LEEUWARDEN (ANP) - Twee mannen hebben taakstraffen van 120 en 100 uur gekregen voor het belagen van een cameraploeg van omroep PowNed, tijdens het Amelandse feest Sunneklaas in december 2023. De politierechter in Leeuwarden acht bewezen dat de beide mannen zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van dwang en bedreiging door de auto van de journalisten tot stoppen te dwingen, hierop te klimmen en deze gedurende langere tijd te achtervolgen.

8 uur geleden
Ongehoord Nederland niet vervolgd voor 'discriminerende' vacature

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) gaat Ongehoord Nederland niet vervolgen voor het plaatsen van een vermeend discriminerende vacaturetekst. De omroep 'weigerde' non-binaire sollicitanten in een zoektocht naar een nieuwe hoofdredacteur. Het OM noemt dat "kwetsend" maar in dit geval niet strafbaar.

8 uur geleden
OM: verdachte moord op moeder Landsmeer heeft bekend

AMSTERDAM (ANP) - De 32-jarige Timothy B., verdacht van de moord op zijn 52-jarige moeder, heeft vorige maand bij de politie een bekentenis afgelegd. Dat heeft het Openbaar Ministerie dinsdag bekendgemaakt tijdens een inleidende zitting in de zaak.

9 uur geleden
Eerste deelnemers Nijmeegse Vierdaagse druppelen binnen

NIJMEGEN (ANP) - De eerste deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse druppelden dinsdagochtend alweer binnen. Even na 09.30 uur kwamen de eerste lopers binnen op dag één van de wandeltocht. De 107e editie ging om 04.00 uur van start.

11 uur geleden
Mogelijke ontvoering van kind in Rotterdam was valse melding

ROTTERDAM (ANP) - De melding over een mogelijke ontvoering van een kind in Rotterdam was een valse melding. De politie zegt onderzoek te hebben gedaan en concludeert dat de melding niet klopt. Het is niet zeker of degene die de melding deed, bewust een verkeerde melding deed. Dat wordt volgens de politie nog onderzocht.

12 uur geleden
Klimaatraad: inconsistent klimaatbeleid brengt onzekerheid

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse klimaatbeleid brengt burgers, bedrijven en de industrie in onzekerheid, signaleert de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) dinsdag in een adviesrapport. "Veel klimaatbeleid is het afgelopen jaar opgeschort of teruggedraaid", zegt raadslid en voorzitter van de visiecommissie Wieke Pot. "Inwoners, boeren en de industrie weten niet waar ze aan toe zijn." De WKR voorziet dat de sectoren daardoor geen plannen meer durven te maken voor de toekomst.

14 uur geleden