Proces moord Peter R. de Vries moet mogelijk opnieuw
AMSTERDAM (ANP) - Door emigratie van een van de rechters in de strafzaak tegen de vermeende moordenaars van Peter R. de Vries, dreigt de hele zaak opnieuw te moeten. De wet schrijft dat voor, legde de voorzitter van de rechtbank donderdag uit tijdens een nieuwe voorbereidende zitting, tenzij alle procespartijen akkoord zijn om door te gaan. Het is nog niet duidelijk hoe het Openbaar Ministerie en de advocaten hiertegen aankijken. Dat wordt waarschijnlijk op de volgende zitting, op 3 november, pas duidelijk.
De jongste rechter had al langer emigratieplannen, vertelde de voorzitter, en zou vertrekken na de uitspraak in de moordzaak. Omdat echter op het laatste moment nieuwe informatie binnenkwam, werd de uitspraak op 14 juli uitgesteld en de zaak heropend.
Peter R. de Vries (64) werd op 6 juli vorig jaar neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat in het centrum van Amsterdam. Hij overleed negen dagen later in een ziekenhuis. Delano G. en Kamil E. konden kort na de aanslag worden aangehouden. De moord schokte heel Nederland.
Vermeende opdrachtgevers
Nadat al een levenslange celstraf was geëist tegen G. en E. kwam het OM met een nieuwe getuige die vertelde over de vermeende opdrachtgever voor de moord. Ook werden drie mannen opgepakt, die in oktober voor het eerst voor de rechter moeten verschijnen.
Tijdens de zitting donderdag werd duidelijk dat E. maandenlang in de cel is afgeluisterd in het onderzoek naar de nieuwe verdachten. Zijn advocaten waren er verbolgen over dat zij dat pas na lange tijd te horen kregen. Het is nog niet duidelijk hoe beide onderzoeken - die naar de vermeende uitvoerders en naar de vermeende opdrachtgever - zich tot elkaar gaan verhouden en of deze mogelijk samengevoegd worden.
Taghi
Van meet af aan is aangenomen dat ook Ridouan Taghi tot die groep behoort. Tegen hem is inmiddels ook levenslang geëist in het grootscheepse liquidatieproces Marengo. Nabil B. is kroongetuige in dat proces. Eerder werden zijn broer Reduan en zijn advocaat Derk Wiersum doodgeschoten. De rol als vertrouwenspersoon en adviseur van B. lijkt De Vries fataal te zijn geworden.
G. (22) en E. (36) hebben altijd ontkend iets met de moord te maken te hebben. G. heeft er naast zijn ontkenning verder het zwijgen toegedaan. E. zegt dat hij slechts iemand op en neer naar Amsterdam moest brengen, waar hij geld voor kreeg, maar verder wist hij naar eigen zeggen niet wat de bedoeling was.
Meer uit Binnenland
KAMPEN (ANP) - De politie heeft een man aangehouden die verdacht wordt van het uiten van bedreigingen aan de Prisma-school in Kampen, een school voor speciaal onderwijs. De man is opgepakt in zijn woonplaats in de gemeente Oldambt en wordt verhoord, meldt de politie.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtverdedigings- en commandofregat Zr.Ms. De Ruyter krijgt mogelijk een rol bij het openhouden van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart. Vooruitlopend op die mogelijke inzet vaart het schip vanuit Zuidoost-Azië alvast richting de regio. Dat meldt minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Zij benadrukt dat het kabinet nog geen besluit heeft genomen over de inzet. Eerder werd al een mijnenjager richting het Midden-Oosten gestuurd.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig hoofdinspecteur en inspecteur-generaal van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd Marina Eckenhausen spreekt het niet tegen dat ziekenhuizen tijdens de coronacrisis code zwart hebben ervaren. Ze benadrukte tijdens een verhoor van de parlementaire enquêtecommissie corona dat er echter geen sprake is geweest van code zwart.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS bevestigt dat door de staking van FNV woensdagochtend geen treinen rijden tussen 04.00 en 08.00 uur. Daarna moet de dienstregeling weer worden opgestart en kunnen ritten de rest van de ochtend ook anders lopen dan reizigers gewend zijn, waarschuwt NS.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten niet in hoger beroep te gaan in de zaak over de kunstroof in het Drents Museum. De rechtbank legde twee weken geleden celstraffen op van drie jaar en elf maanden aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden uit het museum in Assen roofden.
2 uur geledenKAMPEN (ANP) - Een man heeft in een onlinevideo bedreigingen geuit naar de Prisma-school in Kampen, bevestigt de politie vrijdag na berichtgeving van De Gelderlander en RTV Oost. De politie is "zichtbaar en onzichtbaar" aanwezig bij de school, maar ziet op dit moment nog geen reden om de school te ontruimen. Ook bedreigt de man een aantal andere mensen in de video. Het is onbekend of zij gelieerd zijn aan de school.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Opnieuw dreigt een boete voor Tata Steel omdat het staalbedrijf te veel schadelijke stoffen uitstoot. De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) heeft Tata Steel een zogeheten last onder dwangsom opgelegd. Het bedrijf krijgt tot 1 april volgend jaar de tijd om de uitstoot van stikstofoxiden terug te brengen tot onder de norm. Lukt dat niet, dan volgen boetes die kunnen oplopen tot 1 miljoen euro.
3 uur geleden