Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Russische leider in regio Cherson wil Russische annexatie

Pro-Russische leider in regio Cherson wil Russische annexatie

CHERSON (ANP/AFP) - De pro-Russische autoriteiten in de Oekraïense regio Cherson willen dat het gebied door Rusland wordt geannexeerd. Een regionale functionaris zegt woensdag tegen het Russische persbureau TASS dat de regio van plan is dit verzoek te doen bij president Vladimir Poetin.

Poetin heeft vlak voor de Russische invasie in Oekraïne begon, de onafhankelijkheid erkend van de zelfverklaarde volksrepublieken Donetsk en Loehansk. De regio Cherson wil niet als onafhankelijk worden gezien, maar worden opgenomen als volwaardig deel van Rusland. De functionaris verwacht dat Cherson aan het eind van het jaar Russisch is.

Cherson was de eerste grote stad die in Russische handen kwam na de inval in Oekraïne. Inmiddels heeft Rusland de regio vrijwel volledig onder controle. Het Kremlin reageerde dat de inwoners van de regio zelf mogen bepalen of ze bij Rusland willen horen of niet.

Strategisch belang

De Zuid-Oekraïense regio Cherson ligt ten noorden van de Krim en is van strategisch belang. Het is de enige manier om de Krim via Oekraïne te bereiken en is dus belangrijk voor de bevoorrading van het schiereiland. Bovendien ligt het op de route van Rusland naar Transnistrië. In die Moldavische streek zitten veel pro-Russische separatisten. Een Oekraïense commandant zei eerder dat Rusland het hele zuiden van Oekraïne wil innemen om zo die verbinding te kunnen maken.

In 2014 annexeerde Rusland de Krim nadat het daar op het schiereiland een referendum over had georganiseerd. De Verenigde Naties beschouwen het referendum op de Krim als illegaal en erkennen de annexatie niet.

Meer uit Buitenland

Iraanse raket zou boven Libanon zijn onderschept

BEIROET (ANP/RTR) - Een Iraanse raket is volgens bronnen bij Libanese veiligheidsdiensten onderschept in het luchtruim van Libanon. Het zou voor het eerst zijn in de huidige oorlog van de VS en Israël tegen Iran dat er een raket uit Iran boven Libanon is gesignaleerd en neergehaald.

8 minuten geleden
Groenlandse premier: belangrijkste Deense verkiezingen ooit

NUUK (ANP/AFP) - De Deense parlementsverkiezingen die deze dinsdag worden gehouden, zijn volgens de minister-president van Groenland essentieel. "Ik denk dat dit de belangrijkste Deense parlementsverkiezingen in Groenland ooit zijn", aldus Jens-Frederik Nielsen. De verkiezingen zijn niet alleen in Denemarken zelf, maar ook op de Faeröer en in Groenland. Die krijgen ieder twee zetels.

2 uur geleden
Terrorismeonderzoek naar Antwerpse minderjarigen om autobrand

ANTWERPEN (ANP) - De twee minderjarigen die werden opgepakt in verband met een autobrand vlakbij de Joodse wijk in Antwerpen, worden voorgeleid op verdenking van "deelname aan de activiteiten van een terroristische groepering" en brandstichting. Dat meldt het parket in een persverklaring.

2 uur geleden
VN-rapport: honderden trekvissoorten moeten worden beschermd

CAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.

4 uur geleden
Bron: Franse justitie onderzoekt voormalige Frontex-directeur

PARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.

6 uur geleden
Teheran arresteert 466 mensen om zaaien van onrust

TEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.

6 uur geleden
Moldavië: belangrijkste hoogspanningslijn met Europa verbroken

CHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.

7 uur geleden