Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Palestina-betogers spannen kort geding aan om locatie demo

Pro-Palestina-betogers spannen kort geding aan om locatie demo

AMSTERDAM (ANP) - Een coalitie van pro-Palestina-betogers heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Amsterdam. Die verbiedt hen zaterdag te demonstreren op de Dam in Amsterdam en verwijst ze naar een alternatieve locatie.

Maar daar kunnen de betogers zich niet in vinden, zo laten ze donderdag weten in een verklaring. De door de gemeente aangedragen alternatieve locaties zijn "veel minder geschikt" om de boodschap van de coalitie over te brengen, stellen ze.

De demonstratie richt zich tegen de Nederlandse regering, die volgens de betogers het internationaal recht niet respecteert en "de Israëlische genocide in Gaza steunt". Verder is het protest "tegen de groeiende repressie, discriminatie en geweld door politie en overheden waar de Palestijnse solidariteitsbeweging de afgelopen weken en maanden doelwit van is geworden".

Risico's

Eerder donderdag had de gemeente Amsterdam laten weten dat de betogers moeten uitwijken omdat "de risico's voor de openbare orde en vrees voor wanordelijkheden" te groot zijn op de Dam "tijdens een van de drukste winkelmomenten van het jaar". De stad verwacht veel bezoekers vlak voor Sinterklaas.

De coalitie van naar eigen zeggen meer dan honderd organisaties vindt het gebruikte argument "vreemd, gezien de lange geschiedenis van grote, politieke samenkomsten op het plein". Ze verwijst naar vorig jaar november toen zich daar "op een zaterdagmiddag ruim 85.000 mensen" verzamelden voor een Klimaatmars. "De manier waarop Amsterdam het demonstratierecht de afgelopen weken heeft ingeperkt, laat een hellend vlak zien." De betogers verwachten dat het kort geding vrijdag dient.

Eerder donderdag was er een pro-Joodse manifestatie bij de Stopera in Amsterdam. Die betoging stond ook gepland op de Dam, maar moest eveneens uitwijken. Tijdens de betoging was er daarom kritiek te horen op burgemeester Femke Halsema.

Meer uit Binnenland

Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".

2 uur geleden
WHO-commissie pleit voor actie voor klimaat en gezondheid

GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.

6 uur geleden
Confrontatie tussen voetbalsupporters bij tankstation langs A28

PUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.

7 uur geleden
Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

8 uur geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

8 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

9 uur geleden
Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

10 uur geleden