Pro-Palestina-betogers spannen kort geding aan om locatie demo
AMSTERDAM (ANP) - Een coalitie van pro-Palestina-betogers heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Amsterdam. Die verbiedt hen zaterdag te demonstreren op de Dam in Amsterdam en verwijst ze naar een alternatieve locatie.
Maar daar kunnen de betogers zich niet in vinden, zo laten ze donderdag weten in een verklaring. De door de gemeente aangedragen alternatieve locaties zijn "veel minder geschikt" om de boodschap van de coalitie over te brengen, stellen ze.
De demonstratie richt zich tegen de Nederlandse regering, die volgens de betogers het internationaal recht niet respecteert en "de Israƫlische genocide in Gaza steunt". Verder is het protest "tegen de groeiende repressie, discriminatie en geweld door politie en overheden waar de Palestijnse solidariteitsbeweging de afgelopen weken en maanden doelwit van is geworden".
Risico's
Eerder donderdag had de gemeente Amsterdam laten weten dat de betogers moeten uitwijken omdat "de risico's voor de openbare orde en vrees voor wanordelijkheden" te groot zijn op de Dam "tijdens een van de drukste winkelmomenten van het jaar". De stad verwacht veel bezoekers vlak voor Sinterklaas.
De coalitie van naar eigen zeggen meer dan honderd organisaties vindt het gebruikte argument "vreemd, gezien de lange geschiedenis van grote, politieke samenkomsten op het plein". Ze verwijst naar vorig jaar november toen zich daar "op een zaterdagmiddag ruim 85.000 mensen" verzamelden voor een Klimaatmars. "De manier waarop Amsterdam het demonstratierecht de afgelopen weken heeft ingeperkt, laat een hellend vlak zien." De betogers verwachten dat het kort geding vrijdag dient.
Eerder donderdag was er een pro-Joodse manifestatie bij de Stopera in Amsterdam. Die betoging stond ook gepland op de Dam, maar moest eveneens uitwijken. Tijdens de betoging was er daarom kritiek te horen op burgemeester Femke Halsema.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden, oosten en zuidoosten van het land kan het dinsdagavond, -nacht en woensdagochtend plaatselijk glad zijn, waarschuwt het KNMI. De gladheid ontstaat door bevriezing van natte weggedeelten of door lichte regen op een bevroren ondergrond, mogelijk zeer lokaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie wil bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart meedoen in minimaal honderd gemeenten. Op haar website meldt de partij dat de deelname in dit aantal gemeenten vaststaat en dat nog wordt onderzocht of het op meer plekken kan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de jaarwisseling zal de luchtkwaliteit korte tijd slecht of mogelijk zeer slecht zijn, verwacht het RIVM. Dit geldt vooral voor plaatsen waar vuurwerk wordt afgestoken. Het gaat slechts matig waaien, waardoor er plaatselijk hoge concentraties fijnstof zijn.
9 uur geledenWEESP (ANP) - De vuurwerkvondst in een huis in Weesp maandagavond betrof een lading van ruim 1100 kilo, meldt de politie. Er moesten moesten enkele tientallen woningen aan de Papelaan worden ontruimd nadat het zware vuurwerk werd gevonden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.
10 uur geleden