Pro-Palestina-betogers spannen kort geding aan om locatie demo
AMSTERDAM (ANP) - Een coalitie van pro-Palestina-betogers heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Amsterdam. Die verbiedt hen zaterdag te demonstreren op de Dam in Amsterdam en verwijst ze naar een alternatieve locatie.
Maar daar kunnen de betogers zich niet in vinden, zo laten ze donderdag weten in een verklaring. De door de gemeente aangedragen alternatieve locaties zijn "veel minder geschikt" om de boodschap van de coalitie over te brengen, stellen ze.
De demonstratie richt zich tegen de Nederlandse regering, die volgens de betogers het internationaal recht niet respecteert en "de Israƫlische genocide in Gaza steunt". Verder is het protest "tegen de groeiende repressie, discriminatie en geweld door politie en overheden waar de Palestijnse solidariteitsbeweging de afgelopen weken en maanden doelwit van is geworden".
Risico's
Eerder donderdag had de gemeente Amsterdam laten weten dat de betogers moeten uitwijken omdat "de risico's voor de openbare orde en vrees voor wanordelijkheden" te groot zijn op de Dam "tijdens een van de drukste winkelmomenten van het jaar". De stad verwacht veel bezoekers vlak voor Sinterklaas.
De coalitie van naar eigen zeggen meer dan honderd organisaties vindt het gebruikte argument "vreemd, gezien de lange geschiedenis van grote, politieke samenkomsten op het plein". Ze verwijst naar vorig jaar november toen zich daar "op een zaterdagmiddag ruim 85.000 mensen" verzamelden voor een Klimaatmars. "De manier waarop Amsterdam het demonstratierecht de afgelopen weken heeft ingeperkt, laat een hellend vlak zien." De betogers verwachten dat het kort geding vrijdag dient.
Eerder donderdag was er een pro-Joodse manifestatie bij de Stopera in Amsterdam. Die betoging stond ook gepland op de Dam, maar moest eveneens uitwijken. Tijdens de betoging was er daarom kritiek te horen op burgemeester Femke Halsema.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
1 uur geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
8 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
8 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
8 uur geleden