Pro-Palestina-betogers spannen kort geding aan om locatie demo
AMSTERDAM (ANP) - Een coalitie van pro-Palestina-betogers heeft een kort geding aangespannen tegen de gemeente Amsterdam. Die verbiedt hen zaterdag te demonstreren op de Dam in Amsterdam en verwijst ze naar een alternatieve locatie.
Maar daar kunnen de betogers zich niet in vinden, zo laten ze donderdag weten in een verklaring. De door de gemeente aangedragen alternatieve locaties zijn "veel minder geschikt" om de boodschap van de coalitie over te brengen, stellen ze.
De demonstratie richt zich tegen de Nederlandse regering, die volgens de betogers het internationaal recht niet respecteert en "de Israëlische genocide in Gaza steunt". Verder is het protest "tegen de groeiende repressie, discriminatie en geweld door politie en overheden waar de Palestijnse solidariteitsbeweging de afgelopen weken en maanden doelwit van is geworden".
Risico's
Eerder donderdag had de gemeente Amsterdam laten weten dat de betogers moeten uitwijken omdat "de risico's voor de openbare orde en vrees voor wanordelijkheden" te groot zijn op de Dam "tijdens een van de drukste winkelmomenten van het jaar". De stad verwacht veel bezoekers vlak voor Sinterklaas.
De coalitie van naar eigen zeggen meer dan honderd organisaties vindt het gebruikte argument "vreemd, gezien de lange geschiedenis van grote, politieke samenkomsten op het plein". Ze verwijst naar vorig jaar november toen zich daar "op een zaterdagmiddag ruim 85.000 mensen" verzamelden voor een Klimaatmars. "De manier waarop Amsterdam het demonstratierecht de afgelopen weken heeft ingeperkt, laat een hellend vlak zien." De betogers verwachten dat het kort geding vrijdag dient.
Eerder donderdag was er een pro-Joodse manifestatie bij de Stopera in Amsterdam. Die betoging stond ook gepland op de Dam, maar moest eveneens uitwijken. Tijdens de betoging was er daarom kritiek te horen op burgemeester Femke Halsema.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Om 11.00 uur had 10 procent van alle stemgerechtigden in Gorinchem hun stem uitgebracht voor de herverkiezing van de gemeenteraad. Dat is net iets minder dan de opkomst rond dat tijdstip was bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Die moesten over toen een meerderheid van de gemeenteraad stemde voor een herstemming omdat er vermoedens van stemfraude waren.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak onder Nederlanders voor de dodenherdenking op 4 mei en Bevrijdingsdag op 5 mei, is nagenoeg hetzelfde gebleven in vergelijking met vorig jaar. Dit blijkt uit het jaarlijkse Nationaal Vrijheidsonderzoek dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is nog veel onduidelijk over de steekpartij op de avond van Koningsdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam. De politie is op zoek naar beelden van het incident en vraagt getuigen zich te melden.
1 uur geledenHELDEN (ANP) - De grote natuurbrand bij de Limburgse plaats Helden is onder controle. "Nabluswerkzaamheden zullen nog enige tijd in beslag nemen", meldt de veiligheidsregio.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Reinie Melissant, de burgemeester van Gorinchem, verwacht dat "veel mensen gaan stemmen" tijdens de herverkiezingen in de gemeente. Na de gemeenteraadsverkiezingen in maart besloot een meerderheid van de gemeenteraad dat er opnieuw moest worden gestemd omdat er signalen waren van stemfraude. De 21 stembureaus zijn inmiddels een paar uur open.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - April was dit jaar uitzonderlijk zonnig en droog. Met 260 zonuren eindigt de maand in de top vijf zonnigste aprilmaanden ooit gemeten, meldt Weeronline. Doordat er slechts 8 millimeter neerslag viel, behoort de maand tot de top drie droogste aprilmaanden sinds het begin van de metingen.
2 uur geledenHELDEN (ANP) - In het Limburgse Helden woedt woensdagochtend een grote natuurbrand. De brandweer is aanwezig met meerdere voertuigen. De brand brak kort na 06.00 uur uit nabij de Lanterdweg.
4 uur geleden