Pro-Palestijnse sit-ins op meerdere stations
DEN HAAG (ANP) - Op meerdere stations door het land zijn sit-ins gehouden als steunbetuiging aan de Palestijnen. De sit-ins op Den Haag Centraal, Rotterdam Centraal en Leiden Centraal verliepen rustig, zagen ANP-verslaggevers ter plaatse. Ook op Amsterdam Centraal kwamen honderden actievoerders samen.
Op Den Haag Centraal zaten maandagavond zo'n 250 mensen. Ze zongen liederen en hadden Palestijnse vlaggen mee. Voor reizigers was er geen hinder en de politie keek toe. Wel liep aan het begin iemand met een Israëlische vlag door de zittende groep, maar diegene werd snel weggestuurd. Op Leiden Centraal kwamen zo'n dertig pro-Palestijnse demonstranten samen.
In Rotterdam zaten zeker driehonderd pro-Palestijnse demonstranten op het station. Naast het roepen van slogans speelden zij een boodschap af die klonk alsof het van een stationsomroeper kwam. De betogers liepen na de sit-in naar het stadhuis, waar zij nog ongeveer een kwartier leuzen riepen voor de ingang.
Respectloos
Enkele honderden actievoerders die op Amsterdam Centraal samenkwamen voor de sit-in, verplaatsten zich erna lopend naar de Dam. Vanaf daar gingen nog enkele betogers naar de Nieuwezijds Voorburgwal om steun te betuigen aan de actievoerders die daar eerder werden gearresteerd. Hierbij riepen zij onder meer "you are not alone".
Maandagavond werd in Amsterdam de terreuraanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 officieel herdacht.
Lokale VVD-fracties hadden de NS gevraagd om de sit-ins op de stations in te perken, omdat zij de pro-Palestijnse demonstraties gezien de datum onder meer "respectloos en onverdraagzaam" vinden. Hierop gaf de NS aan dat het beteugelen van acties op stations buiten hun bevoegdheid ligt. VVD-fractievoorzitter Dilan Yeşilgöz noemde de sit-ins antisemitisch. De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema reageerde daarop door te zeggen dat Yeşilgöz de acties op de stations op die manier criminaliseert.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
3 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf is van plan om de columns die Maarten Spanjer schreef voor zijn dood alsnog te publiceren. Dat zegt Evert Santegoeds, hoofdredacteur van het blad Privé. De op 73-jarige leeftijd overleden Amsterdammer schreef ongeveer 25 columns, waarvan er pas zeven gepubliceerd zijn.
6 uur geledenSCHAGEN (ANP) - Een 81-jarige man uit Schagen (Noord-Holland) is overleden nadat hij vrijdagavond in zijn woning was overvallen. De bejaarde man raakte zwaargewond en stierf even later in een ziekenhuis. Die avond is na een achtervolging een 36-jarige man aangehouden, meldt de politie.
7 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De verdachte die in de nacht van vrijdag op zaterdag is aangehouden rond de dood van een vrouw in Beek en Donk, is een 56-jarige man uit de Noord-Brabantse plaats. Hij wordt ervan verdacht de vrouw om het leven te hebben gebracht, aldus de politie. Zij was 50 jaar en woonde in Tilburg.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 22-jarige man uit Amsterdam is vrijdag op een supersnelrechtzitting veroordeeld tot een deels onvoorwaardelijke celstraf en een werkstraf wegens zijn aandeel in ongeregeldheden deze week in Floradorp. Dat meldt het Openbaar Ministerie zaterdag.
8 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - De Nederlandse acteur en schrijver Maarten Spanjer is op 73-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt zijn partner Monique Waterham aan het ANP na berichtgeving van De Telegraaf. Spanjer werd in 2025 gediagnosticeerd met blaas- en prostaatkanker.
9 uur geleden