Pro-Palestijnse sit-ins op meerdere stations
DEN HAAG (ANP) - Op meerdere stations door het land zijn sit-ins gehouden als steunbetuiging aan de Palestijnen. De sit-ins op Den Haag Centraal, Rotterdam Centraal en Leiden Centraal verliepen rustig, zagen ANP-verslaggevers ter plaatse. Ook op Amsterdam Centraal kwamen honderden actievoerders samen.
Op Den Haag Centraal zaten maandagavond zo'n 250 mensen. Ze zongen liederen en hadden Palestijnse vlaggen mee. Voor reizigers was er geen hinder en de politie keek toe. Wel liep aan het begin iemand met een Israëlische vlag door de zittende groep, maar diegene werd snel weggestuurd. Op Leiden Centraal kwamen zo'n dertig pro-Palestijnse demonstranten samen.
In Rotterdam zaten zeker driehonderd pro-Palestijnse demonstranten op het station. Naast het roepen van slogans speelden zij een boodschap af die klonk alsof het van een stationsomroeper kwam. De betogers liepen na de sit-in naar het stadhuis, waar zij nog ongeveer een kwartier leuzen riepen voor de ingang.
Respectloos
Enkele honderden actievoerders die op Amsterdam Centraal samenkwamen voor de sit-in, verplaatsten zich erna lopend naar de Dam. Vanaf daar gingen nog enkele betogers naar de Nieuwezijds Voorburgwal om steun te betuigen aan de actievoerders die daar eerder werden gearresteerd. Hierbij riepen zij onder meer "you are not alone".
Maandagavond werd in Amsterdam de terreuraanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 officieel herdacht.
Lokale VVD-fracties hadden de NS gevraagd om de sit-ins op de stations in te perken, omdat zij de pro-Palestijnse demonstraties gezien de datum onder meer "respectloos en onverdraagzaam" vinden. Hierop gaf de NS aan dat het beteugelen van acties op stations buiten hun bevoegdheid ligt. VVD-fractievoorzitter Dilan Yeşilgöz noemde de sit-ins antisemitisch. De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema reageerde daarop door te zeggen dat Yeşilgöz de acties op de stations op die manier criminaliseert.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
1 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
6 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
8 uur geleden