Pro-Palestijnse demonstranten blokkeren ingang bestuursgebouw UU
UTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten blokkeren de ingang van een gebouw van de Universiteit Utrecht (UU), bevestigen een woordvoerster van de universiteit en de actievoerders zelf na berichtgeving van RTV Utrecht. Het gaat om het bestuursgebouw aan de Heidelberglaan bij Utrecht Science Park. De UU heeft mensen die in het gebouw werken geadviseerd om thuis te werken.
Op de Instagrampagina Utrecht Student Encampment worden beelden gedeeld van de blokkade. Daarop is een groep van enkele mensen te zien. Ze zitten voor de ingang van het bestuursgebouw. Een aantal heeft het hoofd bedekt met een keffiyeh, een sjaal die veel gedragen wordt bij pro-Palestijnse protesten. Ook zijn Palestijnse vlaggen te zien en op een video van de blokkade roepen mensen "free Palestine".
De woordvoerster van de UU laat weten dat de studenten er rond 07.00 uur al zaten. Tegen die tijd waren er ook al een aantal medewerkers in het gebouw. Die zijn nog steeds binnen. "We kijken het rustig aan", aldus de woordvoerster. Ze kan niet inschatten hoelang de situatie gaat duren en wil "niet vooruitlopen" op de vraag of de universiteit de demonstranten gaat wegsturen.
'Doel behaald'
Een demonstrant zegt tegen het ANP dat de groep vooral uit studenten van de UU bestaat. Ze willen dat de universiteit alle banden verbreekt met Israël vanwege "de genocide in Gaza. We willen dat de universiteit begrijpt wat de impact is van de banden met Israël." De demonstranten hebben maandag gekozen als actiedag omdat het 7 oktober is, een jaar na de aanval van Hamas op Israël en het begin van de nieuwe oorlog van Israël in de Gazastrook. De actievoerders willen duidelijk maken dat volgens hen het geweld tegen de Palestijnen niet op 7 oktober vorig jaar begon, maar al decennia duurt.
De UU werkt aan een evaluatie van de samenwerkingen met Israëlische instellingen. De universiteit denkt volgens de woordvoerster "niet dat het beëindigen of bevriezen van alle contacten met onderwijsinstellingen van een land een oplossing biedt. We vinden het van belang om in contact te blijven met studenten en collega's uit conflictgebieden, omdat juist zij kunnen bijdragen aan verandering."
De demonstranten zijn niet van plan maandag lang actie te voeren voor het bestuursgebouw. Doordat de universiteit medewerkers thuis laat werken "is het doel voor vandaag al behaald".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam stelt bij de rechter dat "beloftes aan bewoners juridisch niets waard zijn". Dat concludeert Alexander Klöpping via LinkedIn op basis van een schriftelijk verweer van de gemeente in een zaak over massatoerisme. Het Parool berichtte eerder al over het verweer. Vorig jaar stapte Stichting Amsterdam Heeft Een Keuze, met steun van Klöpping, naar de rechter omdat er ondanks een verordening te veel toeristen overnachten in de hoofdstad.
16 minuten geledenPHILIPSBURG (ANP) - Luc Mercelina, minister-president van Sint Maarten, heeft de regering van Nederland gefeliciteerd met de succesvolle totstandkoming van een nieuwe regering onder leiding van minister-president Rob Jetten. Mercelina zegt uit te kijken naar samenwerking met de regering van minister-president Jetten in een geest van wederzijds respect en gedeelde verantwoordelijkheid.
55 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De Nederlandse tv-kijker heeft de uitzendingen rond de Olympische Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 goed weten te vinden. Dat meldt de NOS, waar het mondiale sportevenement de afgelopen weken te volgen was.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski en haar advocaten hebben maandag in een extra ingelaste zitting in haar strafzaak opnieuw gevraagd om extra onderzoek naar de detentieomstandigheden van Weski na haar arrestatie. Weski (71) wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliënt Ridouan Taghi.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse paddentrek gaat van start. Dat schrijft RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland) op zijn website. In heel Nederland trekken de komende tijd amfibieën naar het water om zich voort te planten.
5 uur geledenASSEN (ANP) - De politierechter in Assen heeft activist Jan H. (54) een celstraf van zes weken opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk, voor het oproepen tot grenscontroles door burgers. Deze controles hebben daarna ook daadwerkelijk plaatsgevonden. "Ik vind dat u hier over de grens bent gegaan", zei de rechter.
7 uur geleden