Pro-Palestijnse demonstranten blokkeren ingang bestuursgebouw UU
UTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten blokkeren de ingang van een gebouw van de Universiteit Utrecht (UU), bevestigen een woordvoerster van de universiteit en de actievoerders zelf na berichtgeving van RTV Utrecht. Het gaat om het bestuursgebouw aan de Heidelberglaan bij Utrecht Science Park. De UU heeft mensen die in het gebouw werken geadviseerd om thuis te werken.
Op de Instagrampagina Utrecht Student Encampment worden beelden gedeeld van de blokkade. Daarop is een groep van enkele mensen te zien. Ze zitten voor de ingang van het bestuursgebouw. Een aantal heeft het hoofd bedekt met een keffiyeh, een sjaal die veel gedragen wordt bij pro-Palestijnse protesten. Ook zijn Palestijnse vlaggen te zien en op een video van de blokkade roepen mensen "free Palestine".
De woordvoerster van de UU laat weten dat de studenten er rond 07.00 uur al zaten. Tegen die tijd waren er ook al een aantal medewerkers in het gebouw. Die zijn nog steeds binnen. "We kijken het rustig aan", aldus de woordvoerster. Ze kan niet inschatten hoelang de situatie gaat duren en wil "niet vooruitlopen" op de vraag of de universiteit de demonstranten gaat wegsturen.
'Doel behaald'
Een demonstrant zegt tegen het ANP dat de groep vooral uit studenten van de UU bestaat. Ze willen dat de universiteit alle banden verbreekt met Israël vanwege "de genocide in Gaza. We willen dat de universiteit begrijpt wat de impact is van de banden met Israël." De demonstranten hebben maandag gekozen als actiedag omdat het 7 oktober is, een jaar na de aanval van Hamas op Israël en het begin van de nieuwe oorlog van Israël in de Gazastrook. De actievoerders willen duidelijk maken dat volgens hen het geweld tegen de Palestijnen niet op 7 oktober vorig jaar begon, maar al decennia duurt.
De UU werkt aan een evaluatie van de samenwerkingen met Israëlische instellingen. De universiteit denkt volgens de woordvoerster "niet dat het beëindigen of bevriezen van alle contacten met onderwijsinstellingen van een land een oplossing biedt. We vinden het van belang om in contact te blijven met studenten en collega's uit conflictgebieden, omdat juist zij kunnen bijdragen aan verandering."
De demonstranten zijn niet van plan maandag lang actie te voeren voor het bestuursgebouw. Doordat de universiteit medewerkers thuis laat werken "is het doel voor vandaag al behaald".
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - Het aantal mensen dat gebruikmaakt van voedselbanken is vorig jaar gestegen. Voedselbanken Nederland denkt dat mensen de voedselbanken beter weten te vinden, maar ziet ook steeds meer gepensioneerden zonder aanvullend pensioen, zzp'ers en andere werkenden die niet kunnen rondkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Honderd verdachten van oplichting zijn vanaf maandag te zien op digitale schermen langs de weg, op stations, in reclames op televisie, op sociale media en op de website van de politie. De verdachten worden eerst onherkenbaar getoond. Als zij zich niet melden, gebeurt dat vanaf 23 maart herkenbaar. Deze campagne wordt naast opsporing van verdachten ingezet om nieuwe daders te ontmoedigen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
14 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
15 uur geleden