Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Palestijnse activist: geweld in Amsterdam slecht maar logisch

Pro-Palestijnse activist: geweld in Amsterdam slecht maar logisch

AMSTERDAM (ANP) - Het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters donderdag in het centrum van Amsterdam was "slecht", zegt de pro-Palestijnse activist Jay tegen het ANP. De activist doet vaker mee aan demonstraties tegen de oorlog in het Midden-Oosten en was donderdag zelf ook in het centrum van Amsterdam bij protesten tegen de supporters van Maccabi Tel Aviv. Hij veroordeelt het gebruikte geweld, maar ziet het eveneens als een logische consequentie van de acties van de Maccabi-fans. Volgens hem misdroegen de supporters zich als eerst en vielen ze pro-Palestijnse activisten lastig.

Na de wedstrijd Ajax-Maccabi Tel Aviv zijn in de nacht van donderdag op vrijdag supporters van die laatste club belaagd en mishandeld, aldus de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. De ME moest ingrijpen en supporters zijn gewond geraakt. Halsema heeft het over "een uitbarsting van geweld richting Israëlische supporters" en spreekt van antisemitisme. Wie de supporters heeft aangevallen en of dat dus pro-Palestijnse activisten waren of anderen, is niet duidelijk.

Op sociale media worden door pro-Palestijnse accounts als Palestijnse Gemeenschap in Nederland beelden gedeeld van groepen mensen met Palestijnse vlaggen die volgens de omschrijving door Amsterdam lopen. Daarnaast delen de accounts beelden van een grote groep mensen gehuld in de kleuren van Maccabi Tel Aviv en met onder meer sjaals van de club om, die leuzen scanderen. Volgens activist Jay, die niet met zijn achternaam in de media wil, ging het om leuzen over het vermoorden van Arabieren. Wat de Maccabi-supporters deden en of er door hen inderdaad pro-Palestijnse activisten zijn aangevallen, is door de Nederlandse autoriteiten nog niet bekendgemaakt.

'Wangedrag'

Volgens Jay waren de pro-Palestijnse activisten geen onderdeel van een gecoördineerde actie. Hij werd zelf door vrienden gevraagd te komen, nadat Maccabi-fans zich misdroegen. Zo werden Palestijnse vlaggen van gebouwen getrokken en trok iemand de keffiyeh van iemands nek, zegt hij. Een keffiyeh is een sjaal die vaak wordt gedragen door pro-Palestijnse activisten.

"Het is slecht om het heft in eigen handen te nemen", zegt Jay over het geweld tegen de voetbalfans. Maar dat het om antisemitisme zou gaan, vindt hij onterecht. Hij heeft zelf Joodse familie "en ik werd niet lastiggevallen". De politie greep volgens Jay niet in tegen het "wangedrag" van de supporters en dus vindt hij het logisch dat de activisten reageerden.

Meer uit Binnenland

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

DEN HAAG (ANP) - Makelaars worden verplicht zich in te schrijven in een beroepsregister. Doen ze dat niet of worden ze eruit gegooid, dan mogen ze hun werk niet uitoefenen. Aan dat voorstel werkt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting), kondigt ze aan in een brief aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Signal-baas Meredith Whittaker krijgt eredoctoraat van VU

AMSTERDAM (ANP) - De baas van berichtenapp Signal, Meredith Whittaker, krijgt een eredoctoraat van de Vrije Universiteit Amsterdam (VU). De universiteit noemt haar een voorvechter voor privacy en digitale rechten en bestempelt haar werk op dat gebied als baanbrekend. "Whittaker is een voorvechter van individuele rechten en een waar boegbeeld in het kritische debat rond de macht van big tech."

1 uur geleden
Zeer grote brand in loods op Johan Huizingalaan in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Op de Johan Huizingalaan in het westen van Amsterdam is een zeer grote brand uitgebroken. Volgens de veiligheidsregio staat er een loods in brand. De brandweer is opgeschaald naar zeer grote brand omdat niet duidelijk is wat er precies in de loods aanwezig is.

1 uur geleden
België staat op tijdig alternatief voor te late Damen-fregatten

BRUSSEL (ANP) - België móet op tijd vervanging hebben voor zijn twee op hun laatste benen lopende fregatten, zegt de Belgische defensiechef. Om de gezamenlijke bouw van zes nieuwe fregatten met Nederland door te zetten, moet daarvoor een oplossing gevonden worden. "Het is voor België primordiaal om die operationele capaciteit te handhaven", stelt generaal Frederik Vansina in een interview met het ANP. "Dat is de drijvende factor."

5 uur geleden
Schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse (50) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en cabaretière Paulien Cornelisse is overleden. Ze stierf woensdag op 50-jarige leeftijd in het Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis in Amsterdam aan de gevolgen van kanker, hebben haar management en uitgeverij bekendgemaakt.

10 uur geleden
EOD vindt geen explosief in tas na bommelding bij vliegbasis

LEEUWARDEN (ANP) - De tas van de man die woensdag bij de vliegbasis in Leeuwarden werd aangehouden na een bommelding, blijkt geen explosief te bevatten. De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft de tas na onderzoek veilig verklaard. Dat meldt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.

10 uur geleden
Twee nieuwe verdachten Overasselt worden donderdag voorgeleid

OVERASSELT (ANP) - De twee mannen die maandag zijn aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt op 1 september worden donderdag voorgeleid. Beide verdachten zijn "terug te herleiden naar een plaats delict in Overasselt", zegt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Oost-Nederland.

10 uur geleden