Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Palestijnse activist: geweld in Amsterdam slecht maar logisch

Pro-Palestijnse activist: geweld in Amsterdam slecht maar logisch

AMSTERDAM (ANP) - Het geweld tegen Israëlische voetbalsupporters donderdag in het centrum van Amsterdam was "slecht", zegt de pro-Palestijnse activist Jay tegen het ANP. De activist doet vaker mee aan demonstraties tegen de oorlog in het Midden-Oosten en was donderdag zelf ook in het centrum van Amsterdam bij protesten tegen de supporters van Maccabi Tel Aviv. Hij veroordeelt het gebruikte geweld, maar ziet het eveneens als een logische consequentie van de acties van de Maccabi-fans. Volgens hem misdroegen de supporters zich als eerst en vielen ze pro-Palestijnse activisten lastig.

Na de wedstrijd Ajax-Maccabi Tel Aviv zijn in de nacht van donderdag op vrijdag supporters van die laatste club belaagd en mishandeld, aldus de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema. De ME moest ingrijpen en supporters zijn gewond geraakt. Halsema heeft het over "een uitbarsting van geweld richting Israëlische supporters" en spreekt van antisemitisme. Wie de supporters heeft aangevallen en of dat dus pro-Palestijnse activisten waren of anderen, is niet duidelijk.

Op sociale media worden door pro-Palestijnse accounts als Palestijnse Gemeenschap in Nederland beelden gedeeld van groepen mensen met Palestijnse vlaggen die volgens de omschrijving door Amsterdam lopen. Daarnaast delen de accounts beelden van een grote groep mensen gehuld in de kleuren van Maccabi Tel Aviv en met onder meer sjaals van de club om, die leuzen scanderen. Volgens activist Jay, die niet met zijn achternaam in de media wil, ging het om leuzen over het vermoorden van Arabieren. Wat de Maccabi-supporters deden en of er door hen inderdaad pro-Palestijnse activisten zijn aangevallen, is door de Nederlandse autoriteiten nog niet bekendgemaakt.

'Wangedrag'

Volgens Jay waren de pro-Palestijnse activisten geen onderdeel van een gecoördineerde actie. Hij werd zelf door vrienden gevraagd te komen, nadat Maccabi-fans zich misdroegen. Zo werden Palestijnse vlaggen van gebouwen getrokken en trok iemand de keffiyeh van iemands nek, zegt hij. Een keffiyeh is een sjaal die vaak wordt gedragen door pro-Palestijnse activisten.

"Het is slecht om het heft in eigen handen te nemen", zegt Jay over het geweld tegen de voetbalfans. Maar dat het om antisemitisme zou gaan, vindt hij onterecht. Hij heeft zelf Joodse familie "en ik werd niet lastiggevallen". De politie greep volgens Jay niet in tegen het "wangedrag" van de supporters en dus vindt hij het logisch dat de activisten reageerden.

Meer uit Binnenland

Inbraak bij brandweerkazerne in Benthuizen

BENTHUIZEN (ANP) - Dieven hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken in de brandweerkazerne in Benthuizen, een dorp in de Zuid-Hollandse gemeente Alphen aan den Rijn. Volgens een woordvoerder van de politie is daarbij een ruit ingegooid en zijn er spullen gestolen.

12 minuten geleden
Meeste Duitse scholieren weer thuis na busongeluk in Nederland

WEZEP (ANP) - Bijna alle Duitse scholieren zijn weer thuis na een busongeluk in Nederland, meldt de Duitse krant Kieler Nachrichten. Zij zaten maandag in een touringcar die op de A28 bij Wezep tegen een bestelbus reed en vervolgens op de andere weghelft belandde.

13 minuten geleden
Korting voor reizigers die kiezen voor trein aan 'rand van spits'

UTRECHT (ANP) - De NS biedt in september korting aan reizigers die kiezen voor een trein aan "de randen van de spits". De spoorvervoerder hoopt op die manier de drukte in de treinen tijdens en rondom de spits wat meer te spreiden en zo meer mensen een zitplek te kunnen geven.

17 minuten geleden
OM eist 3 maanden cel voor reeks verkeersmisdrijven

ALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een celstraf van twaalf weken, waarvan twee voorwaardelijk, geëist tegen een 25-jarige man uit Alkmaar die zich volgens justitie herhaaldelijk schuldig maakte aan verkeersmisdrijven. Hij zou drie keer zonder rijbewijs hebben gereden en als voetganger een ongeluk hebben veroorzaakt met dodelijke afloop voor een 77-jarige fietsster uit Heiloo.

18 minuten geleden
Politie na onderzoek: oorzaak brand Vondelkerk blijft onduidelijk

AMSTERDAM (ANP) - De oorzaak van de brand die begin dit jaar de Vondelkerk in Amsterdam verwoestte, blijft onduidelijk. Dat concludeert de politie na onderzoek, zo wordt dinsdag gemeld.

1 uur geleden
Weeronline: herstel van droogte zal maanden duren

HOUTEN (ANP) - Na een lange periode van droogte en hitte zorgen buien en regen voor wat verlichting in de natuur. Zo stijgt de afvoer van rivieren en is het neerslagtekort gedaald naar 283 millimeter. Voor het structureel herstellen van de bodem, natuur en de Rijn is maandenlang meer neerslag nodig, meldt Weeronline.

2 uur geleden
Rapport: betere toegangscontrole nodig tegen vuurwerk in stadions

DEN HAAG (ANP) - Om het afsteken van vuurwerk in stadions effectiever tegen te gaan, moet onder meer de toegangscontrole in stadions verbeteren, adviseert het onafhankelijke Auditteam Voetbal en Veiligheid in een maandag verschenen rapport. Technologie kan daarbij helpen. Als voorbeelden noemt het team scanpoorten, handscanners en slimme camera's. Ook betere controle van personeel, leveranciers en stadionruimtes kan verbetering opleveren.

12 uur geleden