Pro-Palestijnse actievoerders houden sit-ins op stations
DEN HAAG (ANP) - Op meerdere treinstations in Nederland wordt donderdagavond weer actiegevoerd voor de situatie in de Gazastrook. Verschillende pro-Palestijnse bewegingen en Israël-kritische organisaties houden dan sit-ins.
De actievoerders willen een staakt-het-vuren en een einde aan de bombardementen door Israël op Gaza. De acties zijn gepland om 18.00 uur op stations in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Alkmaar, Enschede, Nijmegen, Almere, Zwolle, Eindhoven en Haarlem.
Donderdag wordt ook de eerste avond van het joodse lichtjesfeest Chanoeka gevierd. Op de Dam wordt de nationale viering gehouden. Er is dan ook kritiek op het gekozen moment van de acties.
Ongehoorde gotspe
Volgens een van de organisatoren hebben de acties niets te maken met de viering van Chanoeka. "We houden sit-ins altijd op dinsdagen of donderdagen omdat dan de drukste momenten zijn op treinstations", zegt een woordvoerder van Sit-in for Palestine NL. "We vinden het jammer dat er een link wordt gelegd op deze manier. We zeggen niks antisemitisch en hebben niks tegen de Joodse bevolking of het joods geloof. Wij doen een vreedzaam protest voor het sparen van levens en dat past beter bij Chanoeka dan bombarderen."
"Met de sit-ins roepen wij op tot een einde aan deze massamoord en de diplomatieke en materiële steun door Nederland aan deze oorlogsmisdaden", zegt Jaap Hamburger van Een Ander Joods Geluid dat ook meedoet met de sit-ins. "Het is een ongehoorde gotspe dat ons nu voor de voeten wordt geworpen dat wij niet zouden mogen protesteren tijdens joodse feestdagen. Ons protest is gericht tegen de staat Israël die nota bene zelf joodse feestdagen opluistert met bombardementen op weerloze burgers, verwoesting op ongehoorde schaal en etnische zuivering", aldus Hamburger.
Eerder zeiden NS en ProRail over de acties op treinstations dat ze mogelijk leiden tot overlast en onveilige situaties voor onder meer demonstranten, reizigers en medewerkers. De NS vindt het station dan ook geen geschikte plek voor een demonstratie, maar kan ze ook niet voorkomen. Dat gezag ligt bij bijvoorbeeld de gemeente.
Meer uit Binnenland
VENLO (ANP) - Drie verdachten van een inbraak bij een tankstation in het Limburgse Kessel, op zo'n 15 kilometer van Venlo, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag gewond geraakt nadat hun auto tijdens een politieachtervolging was gecrasht. Dat meldt de politie.
42 minuten geledenBERN (ANP) - De Zwitserse president Guy Parmelin is "diep geschokt en ontdaan" door het ongeluk met een Nederlandse touringcar donderdag. De Zwitserse autoriteiten zullen volgens hem een uitgebreid en grondig onderzoek doen naar de omstandigheden rond het ongeluk.
3 uur geledenSUSCH (ANP) - Een bus van reisorganisatie Oad met 48 Nederlanders aan boord heeft een ongeluk gehad in Zwitserland. Dat meldt een woordvoerder van reiskoepel ANVR die zegt te spreken namens Oad. Volgens de Zwitserse politie zijn bij dat ongeluk meerdere doden en gewonden gevallen. Meer details zijn nog niet bekend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) is in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag dat hij een asielzoeker niet mag terugsturen naar Italië. In Europa is afgesproken dat asielzoekers mogen worden teruggestuurd naar het land waar zij zich als eerste meldden. In het geval van Italië hield de rechter dat tegen, omdat de opvang daar niet op orde zou zijn.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het grootste gedeelte van de Extinction Rebellion (XR) actievoerders die op 29 augustus de A12 in Den Haag blokkeerden wordt toch niet strafrechtelijk vervolgd, laat het Openbaar Ministerie weten. In totaal werden er 53 personen aangehouden. De politie zei eerder dat er strenger zou worden opgetreden bij snelwegblokkades.
16 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De hoeveelheid schadelijke stoffen die in de omgeving van Tata Steel neerdalen, is volgens de laatste metingen iets afgenomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) meldt dat in vergelijking met eerdere meetronden lagere hoeveelheden PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) en diverse metalen in stof op de grond zijn gemeten. "Er kan nog niet worden vastgesteld of de dalingen structureel zijn", zegt het instituut erbij.
17 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Rondom Den Bosch rijden nagenoeg geen treinen op zaterdag 19, zondag 20, en zaterdag 26 september, omdat ProRail die dagen aan het spoor werkt. NS zet snelbussen en stopbussen in. Reizigers moeten volgens de NS rekening houden met een langere reistijd van ongeveer een half uur tot een uur. Ook moeten zij vaker overstappen.
17 uur geleden