Pro-Palestijnse actievoerders houden sit-ins op stations
DEN HAAG (ANP) - Op meerdere treinstations in Nederland wordt donderdagavond weer actiegevoerd voor de situatie in de Gazastrook. Verschillende pro-Palestijnse bewegingen en Israël-kritische organisaties houden dan sit-ins.
De actievoerders willen een staakt-het-vuren en een einde aan de bombardementen door Israël op Gaza. De acties zijn gepland om 18.00 uur op stations in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Alkmaar, Enschede, Nijmegen, Almere, Zwolle, Eindhoven en Haarlem.
Donderdag wordt ook de eerste avond van het joodse lichtjesfeest Chanoeka gevierd. Op de Dam wordt de nationale viering gehouden. Er is dan ook kritiek op het gekozen moment van de acties.
Ongehoorde gotspe
Volgens een van de organisatoren hebben de acties niets te maken met de viering van Chanoeka. "We houden sit-ins altijd op dinsdagen of donderdagen omdat dan de drukste momenten zijn op treinstations", zegt een woordvoerder van Sit-in for Palestine NL. "We vinden het jammer dat er een link wordt gelegd op deze manier. We zeggen niks antisemitisch en hebben niks tegen de Joodse bevolking of het joods geloof. Wij doen een vreedzaam protest voor het sparen van levens en dat past beter bij Chanoeka dan bombarderen."
"Met de sit-ins roepen wij op tot een einde aan deze massamoord en de diplomatieke en materiële steun door Nederland aan deze oorlogsmisdaden", zegt Jaap Hamburger van Een Ander Joods Geluid dat ook meedoet met de sit-ins. "Het is een ongehoorde gotspe dat ons nu voor de voeten wordt geworpen dat wij niet zouden mogen protesteren tijdens joodse feestdagen. Ons protest is gericht tegen de staat Israël die nota bene zelf joodse feestdagen opluistert met bombardementen op weerloze burgers, verwoesting op ongehoorde schaal en etnische zuivering", aldus Hamburger.
Eerder zeiden NS en ProRail over de acties op treinstations dat ze mogelijk leiden tot overlast en onveilige situaties voor onder meer demonstranten, reizigers en medewerkers. De NS vindt het station dan ook geen geschikte plek voor een demonstratie, maar kan ze ook niet voorkomen. Dat gezag ligt bij bijvoorbeeld de gemeente.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Twee vliegtuigen met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius zijn rond 00.30 uur in de nacht van maandag op dinsdag geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. De vliegtuigen waren rond 20.45 uur Nederlandse tijd vertrokken vanaf Tenerife.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bert Natter heeft de Libris Literatuur Prijs gewonnen met het boek Aan het einde van de oorlog. Dat maakte de jury van de prestigieuze prijs maandagavond bekend in de uitzending van Nieuwsuur.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met een kaartje voor het afgelaste festival Music On kunnen hun geld terugkrijgen of hun ticket inzetten om de eerstvolgende editie bij te wonen. Dat meldt organisator Loveland maandagavond. "Op dit moment zijn wij hard bezig met het opzetten van een systeem om de afhandeling omtrent tickets zo soepel en zorgvuldig mogelijk te laten verlopen."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rederij achter cruiseschip m/v Hondius, OceanWide Expeditions, meldt dat het schip zondag in Rotterdam moet aankomen. Het schip vertrok maandagavond rond 19.00 uur lokale tijd vanuit Tenerife en doet er volgens de planning zes dagen over om de eindbestemming te bereiken.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op Schiphol heeft een vliegtuig rond 20.50 uur een noodlanding gemaakt vanwege een medisch noodgeval aan boord. Dat meldt een woordvoerder van de luchthaven. Het toestel van Ryanair steeg op in Warschau, Polen en had in het Engelse Leeds moeten landen.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Twaalf medewerkers van het Radboudumc, waar een patiënt met het hantavirus is opgenomen, gaan uit voorzorg in quarantaine voor zes weken. Er is gebleken dat de procedures rond de patiënt niet goed zijn gevolgd, meldt het Nijmeegse ziekenhuis. Dat benadrukt dat de kans dat ze besmet zijn geraakt klein is.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Een van de veertien Spanjaarden die werden geëvacueerd van het cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus, meldt het Spaanse ministerie van Gezondheid. Die persoon vertoont geen symptomen en verkeert in goede conditie. De overige dertien evacués hebben negatief getest.
5 uur geleden