Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Palestijns protest Wageningen rustig verlopen

Pro-Palestijns protest Wageningen rustig verlopen

WAGENINGEN (ANP) - Een pro-Palestijnse demonstratie in Wageningen is vrijdag rustig verlopen. De omstreden activist Mohammed Khatib sprak de betogers toe via een videoverbinding. Hij mag Nederland niet in.

De demonstratie begon halverwege de middag op het terrein van de Wageningse universiteit. Volgens een woordvoerder van de universiteit waren er ongeveer honderd betogers. Khatib zei een paar keer dat Palestijnen ooit vrij zullen zijn "from the river to the sea" (van de rivier tot de zee). Die uitspraak is omstreden, maar niet strafbaar.

Daarna liepen de demonstranten door het centrum van Wageningen naar het 5 Mei Plein. Volgens de gemeente verliep ook die mars zonder incidenten.

Wageningen Encampment

De betoging werd georganiseerd door Wageningen Encampment, een groep studenten en medewerkers van de Wageningse universiteit die tegen de Israëlische regering zijn. Ze eisen onder meer dat de universiteit banden met Israëlische instellingen verbreekt. De universiteit in Wageningen weigert dat tot nu toe.

Vlak bij de plek van het protest stond sinds mei een tentenkamp van de pro-Palestijnse activisten. Dat is woensdagavond weggehaald vanwege stormschade. De ontruiming leidde tot opstootjes. Tijdens de demonstratie uitten de betogers hun ongenoegen over het weghalen van de tenten.

Politiek asiel

Khatib werd in 1990 geboren in een kamp voor Palestijnse vluchtelingen in Libanon en woont sinds 2010 in België. Hij heeft daar politiek asiel, maar de Belgische overheid wil hem het land uitzetten. Zijn organisatie Samidoun is in Duitsland verboden. De Verenigde Staten en Canada hebben Samidoun bestempeld als terreurorganisatie.

Khatib kreeg het inreisverbod eerder dit jaar toen hij een toespraak zou houden op de Radboud Universiteit in Nijmegen. Hij sprak de zeventig toehoorders uiteindelijk via een livestream toe. Volgens het kabinet verheerlijkt hij geweld tegen Israël.

Meer uit Binnenland

Jetten: geen herstelbetalingen na onderzoek koloniale rol Oranjes

DEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.

18 minuten geleden
Recordaantal Jemenieten lijdt honger dit jaar door conflict

SANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.

1 uur geleden
Coördinator racisme: koning voorbeeld voor erkenning kolonialisme

DEN HAAG (ANP) - Het optreden van koning Willem-Alexander is een voorbeeld voor andere koningshuizen wereldwijd hoe om te gaan met de rol die ze in het koloniale verleden hebben gespeeld. Dat zegt Rabin Baldewsingh, de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) tegen het ANP. "Door dit onderzoek heeft de koning laten zien dat Nederland een voorbeeld is van hoe je het koloniale verleden onder ogen komt. Het erkennen en herkennen is cruciaal voor hoe we daarmee omgaan. Hij maakt mijn werk makkelijker."

1 uur geleden
Beatrix wilde alleen einde slavernij herdenken, niet slachtoffers

LEIDEN (ANP) - Koningin Beatrix wilde dat het Nationaal Slavernijmonument in Amsterdam alleen het einde van de slavernij zou herdenken, niet de slachtoffers ervan. Dat schrijft historicus Gert Oostindie in het boek Van Willem de Zwijger tot Willem-Alexander. Hij kreeg daarvoor inzage in het Geheim Archief van het Kabinet van de Koning, waarin ook persoonlijke notities van Beatrix worden bewaard.

2 uur geleden
Ook andere Europese monarchieën steunden kolonialisme

LEIDEN (ANP) - Niet alleen het Nederlandse koningshuis, maar ook alle andere Europese vorstenhuizen hebben een geschiedenis met een koloniaal verleden en slavernij. De motieven waren "in grote lijnen" dezelfde als die van de Oranjes, staat in het onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden.

3 uur geleden
NiNsee: onderzoek Oranjes begin van een volgende fase

AMSTERDAM (ANP) - De erkenning van het Nederlandse slavernijverleden moet volgens het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis (NiNsee) het begin zijn van een volgende fase. "Onderzoek krijgt maatschappelijke betekenis wanneer nieuwe historische inzichten bijdragen aan bewustwording", zegt directeur Bianca Groen Gallant. Het NiNsee wil met het Koninklijk Huis en andere betrokkenen in gesprek over de betekenis van de onderzoeksresultaten en mogelijke vervolgstappen.

3 uur geleden
Gegevens boerenbedrijven mogen ondanks protest openbaar worden

UTRECHT (ANP) - Het ministerie van Landbouw mag de gegevens van boerenbedrijven openbaar maken. Dat oordeelt de rechtbank in Utrecht na een door onder meer brancheverenigingen LTO en POV aangespannen procedure. De rechter vindt dat de openbaarheid van de gegevens zwaarder weegt dan onder meer de privacy van boeren.

3 uur geleden