Pro-Palestijns protest Wageningen rustig verlopen
WAGENINGEN (ANP) - Een pro-Palestijnse demonstratie in Wageningen is vrijdag rustig verlopen. De omstreden activist Mohammed Khatib sprak de betogers toe via een videoverbinding. Hij mag Nederland niet in.
De demonstratie begon halverwege de middag op het terrein van de Wageningse universiteit. Volgens een woordvoerder van de universiteit waren er ongeveer honderd betogers. Khatib zei een paar keer dat Palestijnen ooit vrij zullen zijn "from the river to the sea" (van de rivier tot de zee). Die uitspraak is omstreden, maar niet strafbaar.
Daarna liepen de demonstranten door het centrum van Wageningen naar het 5 Mei Plein. Volgens de gemeente verliep ook die mars zonder incidenten.
Wageningen Encampment
De betoging werd georganiseerd door Wageningen Encampment, een groep studenten en medewerkers van de Wageningse universiteit die tegen de Israëlische regering zijn. Ze eisen onder meer dat de universiteit banden met Israëlische instellingen verbreekt. De universiteit in Wageningen weigert dat tot nu toe.
Vlak bij de plek van het protest stond sinds mei een tentenkamp van de pro-Palestijnse activisten. Dat is woensdagavond weggehaald vanwege stormschade. De ontruiming leidde tot opstootjes. Tijdens de demonstratie uitten de betogers hun ongenoegen over het weghalen van de tenten.
Politiek asiel
Khatib werd in 1990 geboren in een kamp voor Palestijnse vluchtelingen in Libanon en woont sinds 2010 in België. Hij heeft daar politiek asiel, maar de Belgische overheid wil hem het land uitzetten. Zijn organisatie Samidoun is in Duitsland verboden. De Verenigde Staten en Canada hebben Samidoun bestempeld als terreurorganisatie.
Khatib kreeg het inreisverbod eerder dit jaar toen hij een toespraak zou houden op de Radboud Universiteit in Nijmegen. Hij sprak de zeventig toehoorders uiteindelijk via een livestream toe. Volgens het kabinet verheerlijkt hij geweld tegen Israël.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Ook vrijdagmiddag moet bijna heel Nederland rekening houden met onweer. Het KNMI heeft voor alle provincies code geel afgegeven.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - Na de rechtbank Midden-Nederland gaat ook de rechtbank Gelderland door met dwangsommen opleggen aan de Dienst Toeslagen. De Raad van State had in juni bepaald dat de dienst is vastgelopen, en dat dwangsommen opleggen niet effectief was. De rechtbanken zijn echter van mening dat zonder dwangsom gedupeerde ouders die al langer dan de vastgestelde termijn op een besluit wachten, geen mogelijkheid hebben om te zorgen dat de dienst toch tot een besluit komt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het strafproces van Ratko Mladić was een historische strafzaak, zegt advocaat Geert-Jan Knoops in reactie op het overlijden van de Bosnisch-Servische legerleider. Knoops was advocaat van Thom Karremans, de commandant van de Nederlandse Dutchbat-militairen die niet konden voorkomen dat troepen van Mladić in Srebrenica genocide pleegden. Ook heeft hij aan zaken gewerkt die voor het Joegoslavië-tribunaal kwamen.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een groot deel van de hogesnelheidslijn (HSL) voor het treinverkeer zal langer buiten gebruik zijn dan eerder gedacht voor herstelwerkzaamheden. ProRail meldt dat het deel tussen Hoofddorp en Rotterdam in 2028 ruim drieënhalve maand dicht is voor werk aan een probleemviaduct bij Rijpwetering. Het spoor zal in 2029 nog eens vijftig dagen buiten gebruik zijn, is de inschatting.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het overlijden van de Bosnisch-Servische voormalig-legerleider Ratko Mladić brengt voor enkele nabestaanden van de genocide bij Srebrenica geen nieuwe opluchting. Voor hen was zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf in 2017 het belangrijkste moment.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis opent gironummer 6868 voor donaties om de slachtoffers te helpen van de overstromingen in Nepal. De organisatie schat in 20 miljoen euro nodig te hebben om in de komende maanden hulp te bieden aan duizenden mensen.
16 uur geledenBERLIJN (ANP) - Nederland en vijf andere EU-landen willen dat er honderden miljoenen euro's afgaan van de voorgestelde EU-meerjarenbegroting (2028-2034) van bijna 2 biljoen. Dat staat in een gezamenlijke verklaring na overleg tussen Nederland, Duitsland, Zweden, Denemarken, Oostenrijk en Finland.
16 uur geleden