Pro-Oekraïense demonstraties in heel Europa na twee jaar oorlog
BERLIJN (ANP/AFP/BELGA) - In heel Europa zijn mensen zaterdag de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan Oekraïne. Onder meer in Berlijn, Londen en Parijs waren er grote demonstraties. Daarbij werd opgeroepen tot aanhoudende steun van het Westen voor dat land, twee jaar na de grootschalige Russische invasie.
In Berlijn sprak burgemeester Kai Wegner de massa toe. "Hij wil Oekraïne wegvagen, hij wil de identiteit van Oekraïners wegvagen", zei hij over de Russische president Poetin. "Maar dat laten wij niet gebeuren." Hij riep de Duitse regering op Taurus-raketten te leveren, waar Kyiv eerder om vroeg. De Duitse regering weigerde dat tot nu toe, uit angst dat deze langeafstandsraketten ook doel zouden kunnen treffen binnen Rusland.
In de massa waren spandoeken te zien met teksten als "bewapen Oekraïne nu". Volgens de organisatoren waren er zo'n 10.000 mensen aanwezig. De politie schat het aantal deelnemers op 5000. Ook in Keulen, Frankfurt en München waren er protesten.
Londen en Warschau
In Londen liepen duizenden demonstranten in een mars naar Trafalgar Square. Op spandoeken waren teksten te lezen als "Rusland is een terroristische staat". In Parijs liepen een paar duizend mensen mee in een mars door het centrum. Ook in andere Franse steden waren er demonstraties.
In Warschau verzamelden zich meer dan duizend demonstranten voor de Russische ambassade. Zij tuigden daar kruizen op met namen van de slachtoffers van de oorlog, en zetten er modellen neer van gebouwen die zijn verwoest door Russische bombardementen.
Andere steden
Ook in onder meer Dublin, Athene, Stockholm, Milaan en Gent waren er demonstraties. In Nederland was er zaterdag onder meer een herdenking in Utrecht en een bijeenkomst in Amsterdam.
Meer uit Buitenland
METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
52 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
7 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
10 uur geleden