Pro-Oekraïense demonstraties in heel Europa na twee jaar oorlog
BERLIJN (ANP/AFP/BELGA) - In heel Europa zijn mensen zaterdag de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan Oekraïne. Onder meer in Berlijn, Londen en Parijs waren er grote demonstraties. Daarbij werd opgeroepen tot aanhoudende steun van het Westen voor dat land, twee jaar na de grootschalige Russische invasie.
In Berlijn sprak burgemeester Kai Wegner de massa toe. "Hij wil Oekraïne wegvagen, hij wil de identiteit van Oekraïners wegvagen", zei hij over de Russische president Poetin. "Maar dat laten wij niet gebeuren." Hij riep de Duitse regering op Taurus-raketten te leveren, waar Kyiv eerder om vroeg. De Duitse regering weigerde dat tot nu toe, uit angst dat deze langeafstandsraketten ook doel zouden kunnen treffen binnen Rusland.
In de massa waren spandoeken te zien met teksten als "bewapen Oekraïne nu". Volgens de organisatoren waren er zo'n 10.000 mensen aanwezig. De politie schat het aantal deelnemers op 5000. Ook in Keulen, Frankfurt en München waren er protesten.
Londen en Warschau
In Londen liepen duizenden demonstranten in een mars naar Trafalgar Square. Op spandoeken waren teksten te lezen als "Rusland is een terroristische staat". In Parijs liepen een paar duizend mensen mee in een mars door het centrum. Ook in andere Franse steden waren er demonstraties.
In Warschau verzamelden zich meer dan duizend demonstranten voor de Russische ambassade. Zij tuigden daar kruizen op met namen van de slachtoffers van de oorlog, en zetten er modellen neer van gebouwen die zijn verwoest door Russische bombardementen.
Andere steden
Ook in onder meer Dublin, Athene, Stockholm, Milaan en Gent waren er demonstraties. In Nederland was er zaterdag onder meer een herdenking in Utrecht en een bijeenkomst in Amsterdam.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
2 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.
7 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.
9 uur geleden