Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pro-Oekraïense demonstraties in heel Europa na twee jaar oorlog

Pro-Oekraïense demonstraties in heel Europa na twee jaar oorlog

BERLIJN (ANP/AFP/BELGA) - In heel Europa zijn mensen zaterdag de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan Oekraïne. Onder meer in Berlijn, Londen en Parijs waren er grote demonstraties. Daarbij werd opgeroepen tot aanhoudende steun van het Westen voor dat land, twee jaar na de grootschalige Russische invasie.

In Berlijn sprak burgemeester Kai Wegner de massa toe. "Hij wil Oekraïne wegvagen, hij wil de identiteit van Oekraïners wegvagen", zei hij over de Russische president Poetin. "Maar dat laten wij niet gebeuren." Hij riep de Duitse regering op Taurus-raketten te leveren, waar Kyiv eerder om vroeg. De Duitse regering weigerde dat tot nu toe, uit angst dat deze langeafstandsraketten ook doel zouden kunnen treffen binnen Rusland.

In de massa waren spandoeken te zien met teksten als "bewapen Oekraïne nu". Volgens de organisatoren waren er zo'n 10.000 mensen aanwezig. De politie schat het aantal deelnemers op 5000. Ook in Keulen, Frankfurt en München waren er protesten.

Londen en Warschau

In Londen liepen duizenden demonstranten in een mars naar Trafalgar Square. Op spandoeken waren teksten te lezen als "Rusland is een terroristische staat". In Parijs liepen een paar duizend mensen mee in een mars door het centrum. Ook in andere Franse steden waren er demonstraties.

In Warschau verzamelden zich meer dan duizend demonstranten voor de Russische ambassade. Zij tuigden daar kruizen op met namen van de slachtoffers van de oorlog, en zetten er modellen neer van gebouwen die zijn verwoest door Russische bombardementen.

Andere steden

Ook in onder meer Dublin, Athene, Stockholm, Milaan en Gent waren er demonstraties. In Nederland was er zaterdag onder meer een herdenking in Utrecht en een bijeenkomst in Amsterdam.

Meer uit Buitenland

Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

2 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

5 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

5 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

5 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

5 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

6 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

7 uur geleden