Pro-Europese Georgiërs weer massaal de straat op
TBILISI (ANP/AFP) - In de Georgische hoofdstad Tbilisi zijn volgens eerste schattingen weer tienduizenden mensen de straat op gegaan om te protesteren tegen een in hun ogen antidemocratisch en anti-Europees wetsvoorstel. Het is de tweede dag op rij van massaal protest in de voormalige Sovjetrepubliek in de Kaukasus. Opnieuw zette de politie waterkanonnen in tegen de betogers in de buurt van het parlement.
De omstreden wet is bedoeld om de invloed van zogenoemde buitenlandse agenten in te dammen. Tegenstanders stellen dat de wet kan worden gebruikt om critici van de regering het zwijgen op te leggen. Zij vrezen ook dat de nieuwe regels een toetreding van Georgië tot de Europese Unie belemmeren. Enkele EU-kopstukken en EU-lidstaten uitten al hun bezorgdheid.
Een meerderheid van het parlement ziet het regerigsvoorstel wel zitten, maar de president van het land kondigde al aan desnoods met een veto de wet te blokkeren. De geplande wetgeving verplicht organisaties financiële transacties uit het buitenland openbaar te maken. Ze kunnen worden aangemerkt als "buitenlandse agenten" als ze meer dan 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen.
Critici vrezen dat de wet hetzelfde effect zou kunnen hebben als een soortgelijke wet in Rusland die door het regime in Moskou wordt gebruikt om tegenstanders te onderdrukken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
54 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
4 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
6 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
15 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
16 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
17 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
17 uur geleden