Pro-democratische politici opgepakt in Hongkong
HONGKONG (ANP/AFP) - De autoriteiten in Hongkong hebben zeven pro-democratische politici opgepakt, onder wie vier parlementsleden. Hun arrestatie volgt op onrust in het parlement van de metropool in mei. Toen ontaardde een vergadering in chaos.
De zeven worden verdacht van vergrijpen als "minachting" van het parlement. De politie sluit meer arrestaties niet uit. De Democratische Partij van Hongkong heeft de arrestatie van haar leden veroordeeld. De partij klaagt dat het recht van de bevolking om binnen of buiten het parlement te protesteren zo wordt onderdrukt.
Bij de vergadering in mei probeerde de oppositie de aanstelling tegen te houden van een commissievoorzitter. Toen het kamp dat wordt gezien als pro-Peking de benoeming toch doordrukte, leidde dat tot geduw, getrek en geschreeuw. Beveiligers verwijderden meerdere pro-democratische politici.
Hongkong heeft een speciale status binnen de communistische volksrepubliek. De miljoenenstad heeft een eigen parlement, maar niet alle leden kunnen rechtstreeks worden gekozen door de bevolking. Dat systeem maakt het voor de oppositie lastig om aan een parlementaire meerderheid te komen.
De politieke spanning in Hongkong is het afgelopen anderhalf jaar flink opgelopen, onder meer door massale protesten en de invoering van een omstreden veiligheidswet door China. De oppositie hoopte een grote overwinning te boeken bij de verkiezingen die in september plaats hadden moeten vinden, maar die zijn vervolgens door de autoriteiten met een jaar uitgesteld.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.
2 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
6 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
10 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
10 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
10 uur geleden