
PrinsjesPrijs 2022 voor oud-informateur Herman Tjeenk Willink
DEN HAAG (ANP) - De PrinsjesPrijs voor de politicus die zich op bijzondere wijze heeft ingezet voor de democratie gaat dit jaar naar Herman Tjeenk Willink, meldt de organisatie. Volgens de jury is de oud-voorzitter van de Eerste Kamer en PvdA-politicus "bij uitstek" een politicus die "al decennialang, vaak tegen de wind in, het hoofd koel houdt".
"Herman Tjeenk Willink vertelt ons tot op de dag van vandaag waar het probleem ligt, en wat het recept is om het tij te keren en te voorkomen dat we in een onguur maatschappelijk klimaat verzanden. Met al zijn publicaties heeft hij min of meer een handboek geschreven dat populair gezegd als stevige basis kan gelden voor politiek crisismanagement", valt te lezen in het juryrapport.
Politiek en bestuurlijk zwaargewicht Tjeenk Willink bestierde tussen 1991 en 1997 de Eerste Kamer. Daarna was hij tot 2012 vicepresident van de Raad van State. Sinds december 2012 is hij minister van Staat. In juni werd de eerste Herman Tjeenk Willink-lezing gehouden. De tweejaarlijkse lezing werd door de Raad van State in het leven geroepen vanwege de tachtigste verjaardag van de oud-vicevoorzitter dit jaar. In 2017 en 2021 was hij informateur.
Prinsjesfestival
De prijs ging eerder naar onder anderen Pieter Omtzigt, Khadija Arib en Jozias van Aartsen. De prijs bestaat sinds 2013.
De PrinsjesPrijs werd uitgereikt in het Haagse Nutshuis bij de opening van het Prinsjesfestival door de Haagse burgemeester Jan van Zanen en de Groningse commissaris van de Koning, René Paas. Het festival, dat jaarlijks in de hofstad plaatsvindt in de aanloop naar Prinsjesdag, wordt voor de tiende keer gehouden en duurt nog tot en met volgende week dinsdag 20 september. Dit jaar is de provincie Groningen de samenwerkingspartner van het festival, dat een burgerinitiatief is, en waar bedrijven, instellingen en overheden aan meewerken.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz denkt niet dat erkenning van Palestina als staat op dit moment helpt de situatie in het Midden-Oosten te kalmeren. Dat zei zij bij de presentatie van het conceptverkiezingsprogramma van haar partij in Amsterdam. Volgens Yeşilgöz is "de-escalatie" nodig, ook om een einde te maken aan de hongersnood in de door Israël afgegrendelde Gazastrook.
1 dag geledenRIJEN (ANP) - Na de Fryske Nasjonale Partij (FNP) overweegt ook Lokaal Brabant mee te doen aan de Tweede Kamerverkiezingen. De leden van de Brabantse partij nemen hierover op 2 augustus op een congres in Chaam een besluit. "De wens leeft al langer", zegt partijvoorzitter John van Gorp. "En dit is misschien wel het moment. De vraag vanuit de achterban klinkt steeds luider, omdat de lokale vertegenwoordiging in de Kamer gering is."
2 dagen geledenNIJEWIER (ANP) - De kandidaat-lijsttrekker voor de Fryske Nasjonale Partij (FNP) Aant Jelle Soepboer verlaat per direct de Tweede Kamer. Soepboer nam daar nog een zetel in voor NSC en kondigde eerder aan dat hij in september zou vertrekken. In een brief aan Kamervoorzitter Martin Bosma schrijft hij dat die "gekozen route niet werkt" door de media-aandacht voor zijn mogelijke lijsttrekkerschap.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans vindt dat Nederland in navolging van Frankrijk Palestina als staat zou moeten erkennen. "Macron heeft gelijk. De erkenning van Palestina is een noodzakelijke stap naar vrede", schrijft de GroenLinks-PvdA-leider op X.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil niet het reces onderbreken voor een debat over de situatie in Gaza. GroenLinks-PvdA en D66 willen dat het kabinet zich hard maakt voor onder meer sancties tegen Israël. Hierover had wat die partijen betreft een debat moeten komen, maar daar is geen meerderheid voor.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en D66 willen dat de Tweede Kamer terugkomt van zomerreces voor een debat over de oorlog in Gaza. De Kamerleden Kati Piri (GL-PvdA) en Jan Paternotte (D66) laten dat op X weten. Directe aanleiding is de noodkreet van meer dan honderd hulporganisaties over de humanitaire situatie in de Palestijnse kuststrook.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Met de inperking van de onafhankelijkheid van twee belangrijke Oekraïense anticorruptiediensten, raakt toetreding van het land tot de Europese Unie verder uit zicht. Daarvoor waarschuwt demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) in een bericht op X.
4 dagen geleden