Prins Constantijn waarschuwt: protectionisme kan innovatie raken
DEN HAAG (ANP) - Toenemend protectionisme dreigt de groei van bepaalde Nederlandse innovatieve bedrijven te vertragen, zegt speciaal gezant van Techleap Constantijn van Oranje. Zo voerde de Nederlandse overheid vorig jaar een wet in voor extra controles bij investeringen in bedrijven met belangrijke technologie. Die extra controles kunnen op hun beurt investeerders afschrikken die start-ups van groeikapitaal willen voorzien.
De belangenbehartiger van Nederlandse start-ups heeft het over de 'Wet Vifo', die een veiligheidstoets verplicht stelt bij investeringen in bedrijven met strategisch gevoelige technologie. Maar als die controles te veel tijd kosten, kunnen groepen investeerders afhaken waardoor een start-up uiteindelijk niet meer verder kan, waarschuwt de prins.
"Snelheid is enorm belangrijk. Je ziet dat zo'n bedrijf helemaal klem komt te zitten tussen geopolitieke strubbelingen", zegt hij. "Als zo'n bedrijf er niet meer is, dan kun je zeggen dat je doel is geslaagd omdat het de tegenstander niets heeft opgeleverd. Maar je hebt zelf ook niets. Dat kan niet de oplossing zijn."
Volgens de Techleap-gezant moet Nederland niet naïef zijn en bijvoorbeeld voorzichtig omgaan met kennis over defensietechnologie of cyberveiligheid. Tegelijkertijd moet Nederland wel openblijven voor buitenlandse bedrijven. "Je moet het zo zien, wij zijn een klein land in een grote wereld. ASML in zijn huidige vorm had niet bestaan als zij geen technologie uit Amerika konden kopen", zegt Constantijn. "En helemaal veilig is het nooit, want wetenschap gedijt in een open omgeving. Je kunt niet alles op slot zetten, want dan komt er ook niets van de grond."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.
7 uur geledenMUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.
7 uur geleden