Principeakkoord over verdeling topbanen EU
BRUSSEL (ANP) - Onderhandelaars van de drie grote politieke families zijn het eens over de verdeling van de belangrijkste EU-posten voor de komende jaren. Als de Europese leiders donderdag ook instemmen, blijft de Duitse christendemocrate Ursula von der Leyen voorzitter van de Europese Commissie. De Portugese sociaaldemocraat António Costa zou voorzitter van de raad van regeringsleiders worden, en de liberale Estse premier Kaja Kallas buitenlandchef, zeggen EU-bronnen.
Die verdeling lag vorige week maandag ook al op tafel toen de EU-leiders zich voor het eerst over de puzzel bogen. Maar toen gingen ze nog zonder akkoord uiteen. De centrumrechtse EVP van Ursula von der Leyen, die in de Europese verkiezingen nog uitliep op de sociaaldemocraten en al helemaal op de fors verliezende liberalen, wilde een grotere portie. De sociaaldemocraat Costa zou halverwege moeten plaatsmaken voor een EVP'er. Dat was voor zijn politieke familie onverteerbaar.
Of Costa na tweeënhalf jaar mag blijven zitten, lijkt nu open te blijven, zeggen ingewijden. Zijn drie voorgangers werden elk zonder veel deining herbenoemd.
Ook de rechts-nationalistische Italiaanse premier Giorgia Meloni was tot dusver nog ontevreden. Uiterst rechts staat bij de verdeling van de macht nog aan de kant. Het is nog onduidelijk hoe de onderhandelaars het Europese zwaargewicht Italië aan boord denken te trekken.
Het principe-akkoord is volgens Brusselse bronnen gesloten door de zes onderhandelaars van de drie traditionele Europese middenpartijen die de afgelopen jaren de macht verdeelden. Een van hen is scheidend premier Mark Rutte, die door de liberalen naar voren is geschoven. De zes hopen op de EU-top donderdag in Brussel het leeuwendeel van de EU-leiders mee te krijgen.
Meer uit Politiek
LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
1 dag geleden