Principeakkoord over verdeling topbanen EU
BRUSSEL (ANP) - Onderhandelaars van de drie grote politieke families zijn het eens over de verdeling van de belangrijkste EU-posten voor de komende jaren. Als de Europese leiders donderdag ook instemmen, blijft de Duitse christendemocrate Ursula von der Leyen voorzitter van de Europese Commissie. De Portugese sociaaldemocraat António Costa zou voorzitter van de raad van regeringsleiders worden, en de liberale Estse premier Kaja Kallas buitenlandchef, zeggen EU-bronnen.
Die verdeling lag vorige week maandag ook al op tafel toen de EU-leiders zich voor het eerst over de puzzel bogen. Maar toen gingen ze nog zonder akkoord uiteen. De centrumrechtse EVP van Ursula von der Leyen, die in de Europese verkiezingen nog uitliep op de sociaaldemocraten en al helemaal op de fors verliezende liberalen, wilde een grotere portie. De sociaaldemocraat Costa zou halverwege moeten plaatsmaken voor een EVP'er. Dat was voor zijn politieke familie onverteerbaar.
Of Costa na tweeënhalf jaar mag blijven zitten, lijkt nu open te blijven, zeggen ingewijden. Zijn drie voorgangers werden elk zonder veel deining herbenoemd.
Ook de rechts-nationalistische Italiaanse premier Giorgia Meloni was tot dusver nog ontevreden. Uiterst rechts staat bij de verdeling van de macht nog aan de kant. Het is nog onduidelijk hoe de onderhandelaars het Europese zwaargewicht Italië aan boord denken te trekken.
Het principe-akkoord is volgens Brusselse bronnen gesloten door de zes onderhandelaars van de drie traditionele Europese middenpartijen die de afgelopen jaren de macht verdeelden. Een van hen is scheidend premier Mark Rutte, die door de liberalen naar voren is geschoven. De zes hopen op de EU-top donderdag in Brussel het leeuwendeel van de EU-leiders mee te krijgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
9 uur geleden