Prikspijt woord van het jaar 2021
UTRECHT (ANP) - Het woord prikspijt is gekozen tot het woord van het jaar 2021. De term kreeg 82,2 procent van de stemmen en kreeg daarmee de voorkeur boven woonprotest (3,7 procent) en wappiegeluid (3,6 procent), maakte Ton den Boon, Nederlands hoofdredacteur van de Dikke Van Dale bekend.
Van Dale omschrijft prikspijt als spijt die iemand heeft van het feit dat hij zich heeft laten vaccineren tegen een bepaalde besmettelijke ziekte.
Veel van de vijftien genomineerde woorden dit jaar hadden te maken met de gevolgen van de coronacrisis, zoals prikspijt, prikpolarisatie, vaccinatievoordringer, wappiegeluid, boosterprik. Naast de al genoemde vijf waren dat ook nog deltavariant, doorbraakinfectie en QR-samenleving en pandemocratie.
Andere genomineerde woorden waren finfluencer, gevoeligheidslezer, grotsyndroom, intimiteitsvacuüm, memeaandeel en woonprotest. Mensen konden ook zelf woorden insturen waarvan ze vonden dat die kans moesten maken op de titel.
In totaal werd er bijna 49.000 keer gestemd op de vijftien woorden die Van Dale had genomineerd voor de verkiezing. Vorig jaar werd het woord anderhalvemetersamenleving gekozen tot woord van het jaar. Het jaar ervoor ging de titel naar het woord boomer.
Meer uit Binnenland
DEN OEVER (ANP) - De versterking en vernieuwing van de Afsluitdijk is donderdag afgerond. Rijkswaterstaat meldt dat een nieuw gemaal en spuisluizen in gebruik zijn genomen en daarmee is de grote renovatie van de dijk nu klaar. Het vernieuwingsproject startte in 2019. Op en rond de dijk staan nog enkele projecten gepland, maar "het grote werk is gedaan".
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De douane heeft dinsdag op Schiphol achttien kilo cocaïne gevonden bij een bemanningslid van een vliegtuig. Over de luchtvaartmaatschappij doet de douane geen uitspraak. Het bemanningslid is aangehouden.
28 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie zegt dat het nooit eerder een technisch zo geraffineerde ict-infrastructuur in een zaak rond beleggingsfraude heeft gezien als in die rond de 48-jarige Ehud T. "Niet eerder zo uitgebreid, wijdvertakt, internationaal, onnavolgbaar en anoniem", aldus de officier van justitie in een uitvoerige toelichting, tijdens de eerste inleidende zitting in de strafzaak tegen T. bij de rechtbank in Arnhem. Justitie verdenkt hem ervan dat hij met zijn criminele netwerk circa 550 mensen heeft opgelicht, voor in totaal 24 miljoen euro.
35 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De uitzending van De slimste mens van donderdagavond begint met een kort eerbetoon aan jurylid Paulien Cornelisse. Zij overleed woensdag aan kanker. Presentator Herman van der Zandt zal het woord tot de kijker richten, laat een woordvoerder van KRO-NCRV weten.
49 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De mbo-scholen Albeda en Zadkine, die samen ongeveer 38.000 leerlingen opleiden, willen fuseren tot een mbo-instelling voor de regio Rotterdam-Rijnmond. Als een van de redenen voor het fusieplan noemen beide scholen de snel veranderende arbeidsmarkt.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In meerdere gemeenten kunnen inwoners gratis pride-vlaggen ophalen. Volgende week is Paarse Vrijdag, en enkele dagen later coming-outdag. Met de regenboogvlag kunnen mensen hun stadgenoten steunen, is de gedachte.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Betere bescherming van privégegevens, een duidelijk handelingsperspectief bij dreiging en betere afstemming met politie en werkgever. Dat zijn concrete maatregelen die vakbond Juvox noemt om medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) te beschermen tegen bedreiging en geweld, ook buiten de gevangenismuren.
2 uur geleden