Prijzen huisvesting en tabak stuwden inflatie in 2024
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in 2024 gemiddeld 3,3 procent duurder geworden dan in 2023. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. Daarmee was de inflatie wel wat lager dan de 3,8 procent in 2023.
De inflatie werd vorig jaar vooral veroorzaakt door de ontwikkeling van de prijzen van huisvesting en tabak. Zo waren de woninghuren in 2024 gemiddeld 3,7 procent hoger dan in 2023. In 2023 was de prijsstijging 2,5 procent. Tabaksproducten waren vorig jaar 29,0 procent duurder als gevolg van de accijnsverhogingen, die in april 2024 werden ingevoerd.
De accijns op 50 gram shag steeg van 10,83 euro naar 17,35 euro, de accijns op 20 sigaretten werd verhoogd van 5,87 euro naar 7,81 euro. Een accijnsverhoging werkt met vertraging door in de verkoopprijzen, omdat er in de eerste maanden na de accijnsverhoging nog tabaksvoorraden met oude accijnstarieven worden verkocht.
Bungalowparken
De prijzen van woonproducten zoals meubelen en huishoudelijke artikelen hadden in 2024 een drukkend effect op de inflatie. Prijzen in deze productgroep waren 3 procent lager dan een jaar eerder. De prijzen van voedingsmiddelen stegen in 2024 minder hard dan een jaar eerder. Voedingsmiddelen werden vorig jaar gemiddeld 1,1 procent duurder, na een prijsstijging van 12,1 procent in 2023.
In december liep de inflatie iets verder op tot 4,1 procent, van 4 procent in november. Dat kwam vooral doordat een verblijf in bungalowparken in december ruim 26 procent duurder was dan in dezelfde maand het jaar daarvoor. In december 2024 viel een groter deel van de boekingen in de kerstvakantieperiode dan in december 2023. Rond feestdagen en in vakanties zijn prijzen van een verblijf in bungalowparken hoger doordat er dan meer mensen op vakantie gaan. Ook de prijzen van motorbrandstoffen stuwden de inflatie. Kleding was daarentegen iets goedkoper in december.
Rekenmethode
De inflatie volgens de Europese rekenmethode bedroeg vorig jaar 3,2 procent, tegen 4,1 procent in 2023. Die rekenmethode is iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, wordt geen rekening gehouden met de kosten voor het wonen in een eigen woning. De inflatie in Nederland ligt daarmee boven het gemiddelde van de eurozone. De inflatie in het eurogebied bedroeg in 2024 2,4 procent, tegen 5,4 procent in 2023.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
8 uur geleden