Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prijzen bungalowparken drukken inflatie in december

Prijzen bungalowparken drukken inflatie in december

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in december gemiddeld 2,8 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee licht vergeleken met de 2,9 procent in november.

De daling van de inflatie kwam vooral door de prijsontwikkeling van een verblijf in een bungalowpark. In december was een verblijf in bungalowparken 4,5 procent goedkoper dan in dezelfde maand het jaar daarvoor. In november bedroeg die prijsdaling 0,3 procent. Ook de prijsontwikkeling van motorbrandstoffen had een drukkend effect op de ontwikkeling van de inflatie.

In vergelijking met november lagen de consumentenprijzen in december op vrijwel hetzelfde niveau. Over heel 2025 bedroeg de inflatie volgens het CBS 3,3 procent. Ook in 2024 werd het dagelijks leven 3,3 procent duurder.

Huisvesting

Huisvesting droeg in 2025 het meest bij aan de inflatie. Zo waren de woninghuren gemiddeld 5,1 procent hoger dan in 2024. In 2024 was de prijsstijging 3,7 procent. Ook voedingsmiddelen en alcoholvrije dranken hadden een grote bijdrage aan de inflatie in 2025. Deze waren gemiddeld 4 procent duurder dan een jaar eerder. In 2024 was dit 1,7 procent.

De voedingsmiddelen en dranken met de grootste prijsstijging in 2025 waren rundvlees (23 procent), koffie (20,3 procent), cacao (18,8 procent), chocolade (18,4 procent) en boter (11,2 procent). De prijzen van vliegtickets hadden een drukkend effect op de inflatie vorig jaar. Vliegtickets waren in 2025 gemiddeld 7,2 procent goedkoper dan in 2024. Ook een mobiel abonnement (min 6,7 procent) en benzine (min 2,4 procent) waren in 2025 goedkoper dan een jaar eerder.

Energieprijzen

De Nederlandse inflatie volgens de Europese rekenmethode daalde vorige maand naar 2,5 procent, van 2,6 procent in november. De inflatie in de eurozone daalde in december naar 2 procent, van 2,1 procent in november. Dat de inflatie in Nederland boven het gemiddelde ligt, komt volgens het CBS doordat de prijzen van energie in de eurozone harder daalden dan in Nederland. Daarnaast stegen de prijzen van industriële goederen, voedingsmiddelen, dranken, tabak en diensten in Nederland harder dan gemiddeld in de eurozone.

Over heel 2025 bedroeg de Nederlandse inflatie volgens de Europese rekenmethode 3 procent, tegen 3,2 procent in 2024. De inflatie in de eurozone daalde volgens voorlopige cijfers van 2,4 procent in 2024 naar 2,1 procent in 2025.

Meer uit Financieel

Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

15 minuten geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

1 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

1 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

4 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

4 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

4 uur geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

13 uur geleden