Prijsverhogingen stuwen winst maker Flexa- en Sikkens-verf
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel heeft vorig jaar geprofiteerd van hogere prijzen en lagere kosten. Het bedrijf achter merken als Flexa en Sikkens zag de verkopen licht teruglopen, maar zette wel meer winst in de boeken. Daarbij hielpen ook eerdere kostenbesparingen.
Dat de jaaromzet 2 procent lager uitkwam op 10,7 miljard euro heeft te maken met ongunstige wisselkoersen. Daarvoor gecorrigeerd gingen de verkopen wel wat omhoog. Topman Greg Poux-Guillaume geeft aan dat het daarnaast lukte min of meer dezelfde hoeveelheid verf en coatings te verkopen vergeleken met een jaar eerder.
Onder de streep hield AkzoNobel uiteindelijk 442 miljoen euro over, waar een jaar terug nog een winst van 352 miljoen euro in de boeken ging. Volgens Poux-Guillaume is dat mede te danken aan wat hij noemt "veerkrachtige prijsaanpassingen". Ook hielp mee dat de grondstofprijzen niet meer hoog zo zijn als eerder.
Eerdere verhoging
Vorig jaar verhoogde AkzoNobel zijn prijzen over de gehele linie met 4 procent, meldt Poux-Guillaume. Daarbij stelt hij dat in sommige landen de prijzen juist wat omlaag zijn gegaan. Hoe de prijzen zich in Nederland hebben ontwikkeld kan hij niet zeggen, maar hij noemt Nederland wel "een competitieve markt".
Voorlopig komen er volgens Poux-Guillaume geen grote prijsstijgingen. De topman is ondanks de economisch onzekere tijden ook nog steeds optimistisch. Hij verwacht dat de verkochte volumes dit jaar weer gaan groeien. Ook rekent hij op hogere marges, en dus op meer minst.
Personeelswerving
Om de voorspelde groei te kunnen realiseren heeft AkzoNobel meer werknemers nodig in Nederland, bijvoorbeeld in de verffabriek in Sassenheim. Maar het concern heeft nu al moeite om genoeg productiemedewerkers en technische werknemers te vinden op de "erg krappe" Nederlandse arbeidsmarkt. Daardoor kan AkzoNobel moeilijk de productie uitbreiden en minder groeien, zegt Poux-Guillaume. "We kunnen minder verf leveren overal, want de fabriek in Sassenheim belevert de hele wereld."
De topman meldde vorig jaar dat AkzoNobel mogelijk banen schrapt als gevolg van de verminderde vraag naar verf. Nu zegt hij dat in sommige gebieden banen zijn geschrapt en dat er in andere regio's juist banen bij kwamen, waaronder in Nederland. Hoeveel banen zijn geschrapt, wil hij echter niet zeggen. Bij AkzoNobel werkten begin vorig jaar 32.000 mensen en afgelopen jaar kwamen daar volgens hem een paar honderd werknemers bij.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens hebben in de afgelopen zomerperiode meer passagiers over de vloer gehad dan een jaar eerder. Volgens de brancheorganisatie voor luchthavens ACI Europe nam het passagiersverkeer binnen het Europese netwerk in juli met 3,9 procent toe vergeleken met een jaar eerder en in augustus ging het om een stijging van 3,1 procent.
8 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft het staatsenergiebedrijf SEFE opdracht gegeven de gasvoorraden aan te vullen vanwege de aanhoudende geopolitieke risico's. Het besluit werd genomen door minister Katherina Reiche van Economische Zaken en bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt ook de komende jaren verreweg de meeste post namens de overheid. De nieuwe overeenkomst, die op 1 januari ingaat, is kleiner dan eerder. Dat komt doordat een beperkt deel van de aanbesteding naar andere partijen is gegaan. Ook daalt de hoeveelheid overheidspost al langer. PostNL hield met deze afname al rekening in de financiële cijfers.
2 uur geledenMOORDRECHT (ANP) - 12GO Biking, een van de grootste fietsenwinkels van Nederland, neemt de fietsenvoorraad over van het failliet verklaarde Accell Nederland. Volgens Pieter van den Berg, directeur van 12GO Biking, gaat het om "enkele tienduizenden stuks" van de merken Batavus, Sparta en KOGA. "Het gaat om de hele voorraad in Nederland, maar over exacte aantallen doen we geen uitspraken."
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in Frankrijk is in september fors gestegen door de hoge brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens het Franse statistiekbureau Insee steeg de inflatie in de op een na grootste economie van de eurozone naar 3,4 procent op jaarbasis. Dat is het hoogste niveau in meer dan twee jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV verwacht volgende week om tafel te gaan met werkgevers voor een gesprek over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei voorzitter Hans Spekman woensdag bij de busremise van de Haagse vervoerder HTM. Daar bedankte hij samen met PRO-leider Jesse Klaver buschauffeurs voor het staken tegen de eerdere kabinetsplannen rondom sociale zekerheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september licht hoger geopend. De hoofdgraadmeter op het Damrak sloot dinsdag nog op een nieuw slotrecord, geholpen door flinke koerswinsten voor de chipfondsen.
3 uur geleden