Prijsplafond EU tegen hoge gasprijzen stopt
BRUSSEL (ANP) - Het prijsplafond voor aardgas dat de Europese Unie invoerde als reactie op de energiecrisis loopt vrijdag ten einde. De EU voerde het noodmechanisme in na de enorme prijsstijgingen voor gas in 2022. Rusland begon dat jaar de inval in Oekraïne en verminderde de gastoevoer naar veel lidstaten die het Oost-Europese land steunen in de oorlog.
Het prijsplafond is nooit in werking getreden. Dat zou gebeuren als de Europese gasprijs drie werkdagen of langer boven 180 euro per megawattuur zou uitkomen. Maar na de invoering van het mechanisme begin 2023 was dit niet meer voorgekomen.
Eind 2023 besloot de EU het prijsplafond nog te verlengen met een jaar tot en met januari 2025. Een nieuwe verlenging komt er niet.
De voor Europa toonaangevende gasprijs lag vrijdagmiddag een stuk hoger dan begin vorig jaar, maar zit nog ver onder de 180 euro die als plafond werd afgesproken. Het gaat om bijna 53 euro per megawattuur, ruim 82 procent meer dan een jaar geleden.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een groot aandeel in de Venezolaanse oliereserves verkrijgen door een samenwerking tussen het ministerie van Defensie en een Venezolaanse zakenman. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Beleggers verwerkten de eerste toespraak van Fed-baas Kevin Warsh sinds mei. Het hoofd van de Amerikaanse bank hintte op een renteverhoging, maar stelde zelf dat zijn uitspraken niet als voorspelling voor de rente gezien moeten worden. Waar de verwachting eerder nog was dat de rente gelijk zou blijven in september, denken steeds meer beleggers dat er een verhoging komt.
1 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta roept TikTok en YouTube op om de bescherming van tieners op sociale media te verbeteren. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram doet dat onder meer via paginagrote advertenties in onder meer The New York Times.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Een mogelijk vertrek van Venezuela uit oliekartel OPEC kan op termijn voor lagere olieprijzen zorgen, wat tevens lagere prijzen aan de Nederlandse pomp kan betekenen. Maar de prijzen kunnen dan ook weer sneller omhooggaan, zeggen energiedeskundigen. Ze voorzien een afname van de prijsstabiliteit op de oliemarkt als de macht van de groep van olieproducerende landen afbrokkelt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst de handelsweek uitgegaan. Bijna alle dertig bedrijven in de Amsterdamse hoofdindex sloten vrijdag met een plus. Beleggers verwerkten vrijdag een langverwachte toespraak van Fed-baas Kevin Warsh.
6 uur geledenJACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - Fed-voorzitter Kevin Warsh heeft gewaarschuwd dat de inflatie in de VS niet noemenswaardig afkoelt. In een toespraak op het jaarlijkse symposium van de Amerikaanse centrale bank in Jackson Hole zei hij dat beleidsmakers er zeker van moeten zijn dat dit wel gebeurt, en dat de Federal Reserve anders nog "het nodige te doen heeft". Daarmee zinspeelde hij op de mogelijkheid van een renteverhoging, al nuanceerde hij zijn woorden ook.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipbedrijf Marvell Technology en betaalbedrijf PayPal gingen vrijdag onderuit op de beurzen in New York. Marvell boekte afgelopen kwartaal een recordomzet door de aanhoudende sterke vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Ook werd het bedrijf opnieuw positiever over de jaaromzet. De margeverwachting voor het huidige kwartaal viel echter tegen en beleggers grepen de resultaten aan om winst te nemen in het sterk gestegen aandeel. Marvell is dit jaar al 170 procent in waarde gestegen, mede door een grote chipdeal met Google. Het aandeel zakte nu 7 procent.
8 uur geleden