Prijs van drinkwater in 2023 flink omhoog
DEN HAAG (ANP) - De prijs van drinkwater gaat in 2023 flink omhoog. Alle drinkwaterbedrijven verhogen hun tarieven, omdat de bedrijven te maken hebben met fors gestegen kosten van energie, materialen en grondstoffen. Daarnaast moet er veel geïnvesteerd worden om de beschikbaarheid van leidingwater in de toekomst te kunnen garanderen, aldus de bedrijven. De kostenstijging loopt uiteen van ongeveer 20 euro tot rond de 50 euro per jaar voor een gemiddeld huishouden, afhankelijk van het bedrijf dat voor het water zorgt..
De prijs voor drinkwater wordt opgebouwd uit de kosten per liter water, het vastrecht en de Belasting op Leidingwater (BoL), een milieubelasting van de rijksoverheid. Volgens drinkwaterbedrijf Vitens, de grootste waterleverancier in Nederland, verbruikt een gemiddeld huishouden van vier personen zo'n 163 kubieke meter water per jaar. Bij Vitens stijgen de kosten volgend jaar met ongeveer 20 euro per 100 kubieke meter water. Eén kubieke meter water (1000 liter) gaat 85 cent kosten. Dat was in 2022 nog 72 cent.
Bij drinkwaterbedrijf PWN in Noord-Holland gaat de gemiddelde verbruiker ongeveer 48 euro per jaar meer betalen. PWN noemt dat zelf een "uitzonderlijke stijging." "We doen wat we kunnen om de kosten te drukken, want we hebben geen winstoogmerk", aldus het bedrijf. Maar PWN moet net als alle andere bedrijven veel investeren in water voor de toekomst.
Nieuwe waterbronnen
"De bevolking groeit. Er worden de komende jaren heel veel huizen gebouwd die allemaal een wateraansluiting moeten hebben. We moeten duurzamer gaan werken. Ondergrondse leidingen moeten vervangen worden. En het klimaat verandert. De droge zomers hebben ondubbelzinnig duidelijk gemaakt hoe urgent investeringen zijn", aldus Oasen, dat water levert in Zuid-Holland. Drinkwaterbedrijf WMD Drenthe gaat de komende jaren 36 miljoen euro investeren, onder meer in een zoektocht naar nieuwe waterbronnen. Het tarief stijgt in Drenthe met gemiddeld 2 euro per maand.
Dunea, dat ook in Zuid-Holland water levert, stelt dat drinkwater in Nederland nog steeds relatief goedkoop is. "Tegelijkertijd beseffen we dat deze tariefsverhoging voor onze klanten bovenop de prijsstijgingen van onder meer energie en boodschappen komt." De drinkwaterleveranciers wijzen klanten erop dat ze hun tarief zelf enigszins kunnen beïnvloeden door zuinig te zijn met water. Er wordt al langer aangedrongen op bewuster omgaan met water. "Drinkwater is niet duur, maar wel kostbaar", aldus Oasen.
Meer uit Binnenland
BERGAMBACHT (ANP) - Een stoet van ongeveer twintig tractoren rijdt vanaf een kruispunt in Bergambacht in Zuid-Holland in de richting van Den Haag. Dat doen zij onder begeleiding van de politie, ziet een ANP-verslaggever.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-justitieminister Ferd Grapperhaus is tijdens een verhoor in aanvaring gekomen met de parlementaire enquêtecommissie corona, omdat die volgens hem onvolledig citeerde uit een advies van de politietop over de avondklok. "U slaat een stuk over", verweet hij commissielid Songül Mutluer.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vier grote gemeenten willen dat het kabinet maatregelen neemt om het gebruik van herbruikbare verzendverpakkingen te stimuleren. De groeiende hoeveelheid karton, afkomstig van de honderden miljoenen pakketjes die in Nederland worden verstuurd, leidt in veel gemeenten tot problemen, staat in een document voor Tweede Kamerleden dat is ondertekend door Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Tilburg.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drie gezinnen van asielzoekers met kinderen die al jaren in Nederland wonen en hun leven hebben opgebouwd, mogen hier toch blijven van de Raad van State. Een voorganger van asielminister Bart van den Brink (CDA) had het verzoek om een verblijfsvergunning van twee Nigeriaanse gezinnen en een Armeens gezin nog afgewezen in 2019.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Toenmalig justitieminister Ferd Grapperhaus dacht aanvankelijk dat de coronapandemie snel voorbij zou zijn. "Ik dacht: dit gaat acht weken duren", zei de oud-bewindsman in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. De gezondheidscrisis, die het kabinet vanaf maart 2020 tot ingrijpende maatregelen dwong, zou ruim twee jaar duren.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 39-jarige Clen V., die wordt verdacht van het doden van zijn partner in Amsterdam-Zuid, beroept zich op zijn zwijgrecht. De officier van justitie roept de verdachte op te gaan verklaren. Dat deed ze woensdag tijdens de eerste openbare zitting in de rechtbank in Amsterdam.
1 uur geledenBERGAMBACHT (ANP) - Een groep boeren is van plan om woensdagochtend met tractoren vanuit Bergambacht naar Den Haag te rijden om te protesteren tegen de nieuwe stikstofplannen van het kabinet. Het gaat om ongeveer 25 tot 30 tractoren, zegt melkveehouder Floor de Jong. Het is volgens hem niet de bedoeling om hinder te veroorzaken.
2 uur geleden