Prijs kunstmest lager dan voor de oorlog in Oekraïne
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Boeren die gewassen als graan of groenten verbouwen, hebben binnenkort mogelijk een meevaller. De prijzen voor kunstmest zijn de afgelopen week hard gedaald en liggen lager dan voor het begin van de oorlog in Oekraïne. Door de Russische inval in het land schoten de prijzen voor kunstmest hard omhoog, wat tot zorgen leidde over de internationale voedselvoorziening.
Een contract voor de levering van een ton ammoniakgas in het Amerikaanse Tampa, een internationale standaard voor kunstmestprijzen, daalde in een week tijd 25 procent in prijs tot 590 dollar. Dat is het laagste niveau sinds juli 2021, meldt marktonderzoeker Green Markets. Sinds januari is de prijs met 40 procent gedaald.
Vorig jaar stegen de prijzen nog tot recordhoogte doordat de Russische aanval op Oekraïne de wereldmarkten voor kunstmest ernstig verstoorde. Beide landen zijn grote exporteurs van kunstmest maar havens van Oekraïne werden door de oorlog geblokkeerd. Daarnaast stegen de prijzen voor aardgas hard en dat is een belangrijke grondstof voor kunstmest.
Graandeal
Ook stonden ladingen kunstmest vast in havens vanwege onduidelijkheid over sancties, onder andere in de Rotterdamse haven. Maar in de graandeal, die export van landbouwgoederen uit Oekraïne mogelijk moest maken, staat ook de afspraak dat sancties de Russische kunstmestexport niet raken.
Waarschijnlijk zit er enige vertraging tussen de daling van de prijzen op de wereldmarkten en de prijzen die landbouwers uiteindelijk moeten betalen. Maar goedkopere kunstmest kan de oogst van boeren vergroten.
Goedgevulde gasvoorraden
Volgens analisten kunnen de prijzen nog verder zakken. Door de goedgevulde gasvoorraden in Europa zou een aantal kunstmestfabrieken weer meer kunnen produceren. Vorig jaar verlaagden of pauzeerden een aantal fabrieken de productie vanwege het dure gas.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
3 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
23 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
1 dag geleden