Prijs aan de pomp daalt iets, olieprijs veert weer wat op
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen aan de pomp dalen licht, volgens brandstofdeskundige Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers. De olieprijzen maakten vorige week de grootste daling sinds februari door, die kwam op het moment dat de risico's op verdere escalatie van de conflicten in het Midden-Oosten afnamen. Maandag veerden de olieprijzen weer wat op.
Bij een stijging van de olieprijzen is vaak ook meteen een stijging van de prijzen aan de pomp te zien, maar een daling is minder snel zichtbaar. Dat komt doordat aanbieders marges willen houden op de prijzen aan de pomp, legt Van Selms uit. "Maar de markt is competitief genoeg. Uiteindelijk zullen de prijzen dalen."
De daling aan de pomp is alleen niet zo groot als de daling van de olieprijzen. Dat komt door hoe de prijzen aan de pomp zijn opgebouwd. Een groot deel van de prijs bestaat uit belastingen en accijnzen, aldus Van Selms.
Voorraden
"Prijsschommelingen op de oliemarkt voelen we wel, maar relatief weinig", stelt hij. In landen waar weinig belasting wordt geheven op brandstof is de pijn van duurdere olie groter dan in Nederland, legt hij uit. Daarnaast spelen ook de voorraden mee en de koers van de Amerikaanse dollar, waarmee internationale olietransacties worden afgerekend.
De adviesprijs voor een liter Euro95 is volgens UnitedConsumers nu iets meer dan 2,25 euro. Bijna een week geleden was dat 2,27 euro. De adviesprijs wordt doorgaans alleen aan de snelweg gevraagd. Elders kun je vaak goedkoper tanken. De prijzen liggen nog altijd fors hoger dan aan het begin van dit jaar, toen kostte een liter benzine volgens de adviesprijs rond de 2,05 euro.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse deelstaat Saksen-Anhalt kan te maken krijgen met grote economische problemen als de radicaalrechtse Alternative für Deutschland (AfD) zondag daar de verkiezingen wint. Dat hebben economen en topbestuurders uit het Duitse bedrijfsleven gezegd in Duitse media.
6 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Turkije heeft zondag zijn verwachtingen voor de economische groei verlaagd om de aanhoudende Iranoorlog. De daaruit voortvloeiende stijging van de energieprijzen heeft het afremmen van de inflatie in Turkije bemoeilijkt.
6 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China steekt miljarden in zijn grootste banken en verzekeraars. Hiermee probeert de overheid in Beijing de balansen te versterken en de economische groei op peil te houden.
7 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - Oliekartel OPEC+ gaat zijn productiedoelstellingen volgende maand niet verder verhogen. Een kerngroep van zeven leden, waaronder Saudi-Arabië en Rusland, heeft zondag na een onlinebijeenkomst bekendgemaakt dat de huidige quota gehandhaafd blijven.
8 uur geledenABUJA (ANP/BLOOMBERG) - De Nigeriaanse mededingingsautoriteit onderzoekt het plotselinge vertrek van taxi-app Uber uit het Afrikaanse land. Afgelopen week staakte het Amerikaanse techbedrijf er abrupt zijn activiteiten zonder gebruikers vooraf te waarschuwen.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Jaguar Land Rover staat op het punt om de komende twee jaar 4000 banen te schrappen, meldt de Britse krant The Times. De grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk kampt al langer met stijgende kosten en dalende verkopen. Ook heeft het bedrijf last van Amerikaanse importheffingen.
14 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Medeoprichter Martin Lorentzon van muziekstreamingdienst Spotify wil Zweden verlaten als het land een nieuwe rijkentaks invoert. Dit heeft de Zweedse miljardair gezegd tegen persbureau Bloomberg.
15 uur geleden