Prigozjin: 10.000 huurlingen uit de gevangenis gedood in Oekraïne
MOSKOU (ANP/AFP) - De Wagner Groep heeft naar eigen zeggen zware verliezen geleden tijdens de strijd in Oekraïne. Van de 50.000 gerekruteerde gevangenen zijn er ongeveer 10.000 omgekomen, aldus Wagner-chef Jevgeni Prigozjin. Hij zegt dat van de andere soldaten uit zijn huurlingenleger ook zo'n 20 procent is gesneuveld, maar noemde geen specifiek aantal.
Zowel de Russische krijgsmacht als Wagner doet zelden uitspraken over het aantal slachtoffers tijdens de oorlog. De laatste keer dat Rusland zelf iets zei over het dodental was in september. Toen ging het om 6000 doden. Westerse schattingen gaan uit van ongeveer 150.000 doden en gewonden onder Russische militairen, net zoveel als aan Oekraïense zijde.
Prigozjin ging vorig jaar de gevangenissen in Rusland langs om troepen te werven voor zijn huurlingenleger. Hij beloofde ze een goed salaris en dat ze vrij zouden zijn als ze de oorlog zouden overleven en terugkeren in Rusland. Westerse analisten gaan ervan uit dat de gerekruteerde gevangenen in de vuurlinie worden ingezet en veel van hen daarom sneuvelen. Prigozjin heeft vaak met een beschuldigende vinger naar Moskou gewezen omdat zijn troepen aan hun lot werden overgelaten. Hij vond dat Wagner te weinig munitie kreeg en dat daardoor veel slachtoffers zijn gevallen.
De Wagner Groep heeft de afgelopen maanden het voortouw genomen bij de belegering van de Oost-Oekraïense stad Bachmoet. Afgelopen zaterdag beweerde Prigozjin dat de inname voltooid was, maar Kyiv ontkent dat en zegt nog altijd een klein deel in handen te hebben. Volgens Prigozjin begint Wagner donderdag met een gestage terugtrekking uit Bachmoet, om de stad over te dragen aan het Russische leger.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.
2 uur geledenPALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.
4 uur geledenMAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
5 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
5 uur geledenALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.
7 uur geledenCARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
12 uur geleden