Prestigieuze Astrid Lindgren-prijs naar Zweedse illustrator
STOCKHOLM (ANP) - De Astrid Lindgren Memorial Award 2022 is gewonnen door de Zweedse illustrator en auteur Eva Lindström. Ook Nederlanders maakten dit jaar kans op de prestigieuze prijs, die ook wel de Nobelprijs voor Jeugdliteratuur wordt genoemd.
Lindström, die meerdere succesvolle prentenboeken op haar naam heeft staan, krijgt 5 miljoen Zweedse kroon (circa 480.000 euro). De prijs gaat elk jaar naar een persoon of organisatie met een bijzondere bijdrage aan jeugdliteratuur. In 2012 won de Nederlandse auteur Guus Kuijer, vorig jaar de Fransman Jean-Claude Mourlevat.
Dit jaar maakten 282 personen en organisaties uit meer dan zeventig landen kans op de prijs. De Nederlandse genomineerden waren de SchrijversCentrale, Tonke Dragt, Ted van Lieshout, Gideon Samson, Thé Tjong-Khing en de Zweeds-Nederlandse Marit Törnqvist.
De Astrid Lindgren Memorial Award werd in 2002 door de Zweedse regering bedacht ter ere van schrijfster Astrid Lindgren, die in dat jaar overleed. De Zweedse is de bedenker van onder meer Pippi Langkous, Ronja de roversdochter, Emiel en Karlsson van het dak.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.
3 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
9 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
11 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
11 uur geleden