Presidium Kamer: geen nader onderzoek naar lekken in kwestie-Arib
DEN HAAG (ANP) - Het presidium van de Tweede Kamer stelt geen nader onderzoek in naar het lekken van vertrouwelijke informatie over de kwestie rond oud-voorzitter Khadija Arib. Dat heeft Kamervoorzitter Martin Bosma in een brief aan de leden laten weten. Daarin haalt hij wel hard uit naar twee voormalige leden van de ambtelijke top van de Kamer.
Het toenmalige presidium onder leiding van Vera Bergkamp stelde in 2022 een onderzoek in naar Arib, na anonieme meldingen van ongewenst en autoritair gedrag. Het was volgens Bosma voor alle betrokkenen "volstrekt helder" dat dit besluit binnenskamers moest blijven. Toch stond het nieuws binnen een dag in NRC. Een voormalig persvoorlichter werd vervolgd, maar onlangs door de rechtbank vrijgesproken.
"De verwachting is dat een nieuw onderzoek geen nieuwe relevante feiten zal opleveren", schrijft Bosma. Hij wijst er onder meer op dat het presidium "niet de opsporingsbevoegdheden heeft waarover een Rijksrecherche wel beschikt". De ambtenaren om wie het gaat, werken bovendien al niet meer voor de Tweede Kamer, en de gebeurtenissen zijn inmiddels drie jaar geleden, "wat ook invloed heeft op de scherpte van de herinneringen".
Strafdossier
Het presidium heeft het strafdossier tegen de oud-persvoorlichter gelezen, dat kort voor de uitspraak op straat kwam te liggen. Daaruit is duidelijk geworden dat onder de circa dertig direct betrokkenen met wie NRC sprak, ook twee voormalig topambtenaren zijn, de oud-griffier en de oud-directeur Huisvesting.
Bosma noemt de handelwijze van de twee ambtenaren, zoals die naar voren komt in het onderzoek van de Rijksrecherche, "niet acceptabel". Beiden zijn uitgenodigd voor een gesprek, maar hebben dat vooralsnog geweigerd.
Betrokkenheid Kamerleden
De Kamervoorzitter gaat ervan uit dat het onderzoek geen aanwijzingen heeft opgeleverd van betrokkenheid van Kamerleden bij het lekken van informatie. Anders had het Openbaar Ministerie de zaak wel overgedragen aan de Tweede Kamer, die in dat geval opdracht kan geven tot vervolging, zo redeneert hij.
PVV-Kamerlid Gidi Markuszower stapte onlangs uit het presidium. Hij had aangedrongen op een onderzoek naar de rol van de oud-griffier en voormalig voorzitter Bergkamp bij het lekken, maar kreeg zijn zin niet. Verder speurwerk zal de organisatie volgens Bosma "aanzienlijk belasten". De Kamer is nu "gebaat bij rust" en bij maatregelen om herhaling in de toekomst te voorkomen, vindt hij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden