Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Presidentsverkiezingen Belarus, uitslag volgens oppositie al vast

Presidentsverkiezingen Belarus, uitslag volgens oppositie al vast

MINSK (ANP) - De Belarussen gaan zondag naar de stembus om een president te kiezen, maar volgens de oppositie kunnen ze dat net zo goed niet doen. Winst voor Aleksandr Loekasjenko, die al meer dan dertig jaar aan de macht is, zou toch al vaststaan.

De oppositie, die grotendeels in ballingschap zit in het buitenland, spreekt van een schijnverkiezing. Ze heeft de bevolking opgeroepen om een vakje aan te kruisen waarmee ze alle vijf de kandidaten afwijzen.

De vorige presidentsverkiezingen (in 2020) leidden tot massale protesten. De oppositie claimde dat Svetlana Tichanovskaja overtuigend had gewonnen, maar de officiële uitslag toonde een overweldigende overwinning voor Loekasjenko met meer dan 80 procent van de stemmen. Belarussen protesteerden wekenlang op straat en duizenden mensen werden opgepakt. Westerse landen steunden de claim van Tichanovskaja en erkennen de uitslag niet.

Tichanovskaja woont nu in Litouwen en reist door Europa om het verzet tegen Loekasjenko te leiden. Toch heeft ze niet opgeroepen tot nieuwe grote protesten rond de verkiezingen. Ze zei eerder deze maand dat dit niet het juiste moment is. "Ik wil niet dat mensen hun vrijheid nu opofferen voor niets", zei ze in een interview met persbureau AFP. "Ik vraag mensen om zichzelf te sparen voor een echt goed moment. Dat zal zeker komen, en mensen moeten er klaar voor zijn."

Volgens mensenrechtenorganisatie Viasna is in elk geval geen sprake van vrije verkiezingen. Er zouden zeker 1250 politieke gevangenen vastzitten en alle onafhankelijke media zijn verboden. Ook westerse leiders noemen de stembusgang een schijnvertoning. "We weten al wat het resultaat zal zijn", zei de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp bijvoorbeeld vorige week.

Loekasjenko zelf lijkt zich ook geen zorgen te maken over de verkiezingen. "Om eerlijk te zijn volg ik het niet", zei hij over de campagne. "Daar heb ik simpelweg geen tijd voor." De 70-jarige leider, die ook wel de laatste dictator van Europa wordt genoemd, kan bij winst nog vijf jaar aanblijven.

Meer uit Buitenland

Zelensky over aflopend staakt-het-vuren: niet stil aan het front

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.

1 uur geleden
Trump uit nieuwe kritiek op Iraanse reactie: stom, stuk afval

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".

3 uur geleden
EU wil 'rode lijnen' in onderhandelingen met Rusland vaststellen

BRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.

3 uur geleden
Celstraf voor Duits koppel dat kinderen opsloot in 'horrorhuis'

OVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".

3 uur geleden
Israëlische minister wijst EU-sancties tegen kolonisten af

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.

5 uur geleden
Schutter Correspondents' Dinner ontkent dat hij Trump wilde doden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.

5 uur geleden
Rechter doet 15 juni uitspraak in zaak Marius Borg Høiby

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.

6 uur geleden