Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Presidentsverkiezingen Belarus, uitslag volgens oppositie al vast

Presidentsverkiezingen Belarus, uitslag volgens oppositie al vast

MINSK (ANP) - De Belarussen gaan zondag naar de stembus om een president te kiezen, maar volgens de oppositie kunnen ze dat net zo goed niet doen. Winst voor Aleksandr Loekasjenko, die al meer dan dertig jaar aan de macht is, zou toch al vaststaan.

De oppositie, die grotendeels in ballingschap zit in het buitenland, spreekt van een schijnverkiezing. Ze heeft de bevolking opgeroepen om een vakje aan te kruisen waarmee ze alle vijf de kandidaten afwijzen.

De vorige presidentsverkiezingen (in 2020) leidden tot massale protesten. De oppositie claimde dat Svetlana Tichanovskaja overtuigend had gewonnen, maar de officiële uitslag toonde een overweldigende overwinning voor Loekasjenko met meer dan 80 procent van de stemmen. Belarussen protesteerden wekenlang op straat en duizenden mensen werden opgepakt. Westerse landen steunden de claim van Tichanovskaja en erkennen de uitslag niet.

Tichanovskaja woont nu in Litouwen en reist door Europa om het verzet tegen Loekasjenko te leiden. Toch heeft ze niet opgeroepen tot nieuwe grote protesten rond de verkiezingen. Ze zei eerder deze maand dat dit niet het juiste moment is. "Ik wil niet dat mensen hun vrijheid nu opofferen voor niets", zei ze in een interview met persbureau AFP. "Ik vraag mensen om zichzelf te sparen voor een echt goed moment. Dat zal zeker komen, en mensen moeten er klaar voor zijn."

Volgens mensenrechtenorganisatie Viasna is in elk geval geen sprake van vrije verkiezingen. Er zouden zeker 1250 politieke gevangenen vastzitten en alle onafhankelijke media zijn verboden. Ook westerse leiders noemen de stembusgang een schijnvertoning. "We weten al wat het resultaat zal zijn", zei de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp bijvoorbeeld vorige week.

Loekasjenko zelf lijkt zich ook geen zorgen te maken over de verkiezingen. "Om eerlijk te zijn volg ik het niet", zei hij over de campagne. "Daar heb ik simpelweg geen tijd voor." De 70-jarige leider, die ook wel de laatste dictator van Europa wordt genoemd, kan bij winst nog vijf jaar aanblijven.

Meer uit Buitenland

Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

1 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

1 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

1 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

2 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

2 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

3 uur geleden
Iran: Trump verantwoordelijk voor slachtoffers in Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.

5 uur geleden