Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve Iraanse presidentskandidaat Amir-Hossein Ghazizadeh Hashemi heeft zich op de valreep teruggetrokken als presidentskandidaat. Hij geeft zo meer kans aan de overige vier conservatieve kandidaten. De Iraanse presidentsverkiezingen zijn vrijdag.

Ruim zestig miljoen Iraniërs kunnen hun stem uitbrengen, maar volgens waarnemers daalt de opkomst bij verkiezingen al jaren sterk. De kandidaten zijn voorgeselecteerd door een toezichtsraad die wordt gedomineerd door de feitelijke en geestelijke leider van het land, de ayatollah Ali Khamenei.

De raad heeft circa tachtig kandidaten niet geschikt voor deelname bevonden. Zes mogen er meedoen, onder wie een kandidaat uit Tabriz die veelvuldig kritiek uit op het regime van de sjiitische geestelijkheid en op de manier waarop verkiezingen worden gehouden. Deze Massoud Pezeshkian lijkt zeker bij een lage opkomst weinig kans te maken tegenover de vier kandidaten die als trouwe aanhangers van Khamenei gelden.

Die vier zijn een conservatieve kandidaat-burgemeester van Teheran, een voormalig topdiplomaat die over Irans nucleaire ambities met buitenlandse mogendheden onderhandelde, een kandidaat die onder meer minister van Binnenlandse Zaken is geweest en een ex-generaal van de Islamitische Revolutionaire Garde (IRGC), de elitetroepen van het regime.

Meer uit Buitenland

Rusland bedreigt Europese dronelocaties, ook in Nederland

MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.

1 uur geleden
Witte Huis: niet gevraagd om verlenging staakt-het-vuren met Iran

WASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.

2 uur geleden
Paus feestelijk onthaald in Kameroen

YAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.

3 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël bijeen over bestand Libanon

JERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.

5 uur geleden
VN-experts pleiten voor stoppen wapenleveranties aan Israël

NEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Verenigde Staten nog in contact met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.

8 uur geleden
FT: BBC gaat 2000 banen schrappen, ongeveer 10 procent van totaal

LONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.

8 uur geleden