Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve Iraanse presidentskandidaat Amir-Hossein Ghazizadeh Hashemi heeft zich op de valreep teruggetrokken als presidentskandidaat. Hij geeft zo meer kans aan de overige vier conservatieve kandidaten. De Iraanse presidentsverkiezingen zijn vrijdag.

Ruim zestig miljoen Iraniërs kunnen hun stem uitbrengen, maar volgens waarnemers daalt de opkomst bij verkiezingen al jaren sterk. De kandidaten zijn voorgeselecteerd door een toezichtsraad die wordt gedomineerd door de feitelijke en geestelijke leider van het land, de ayatollah Ali Khamenei.

De raad heeft circa tachtig kandidaten niet geschikt voor deelname bevonden. Zes mogen er meedoen, onder wie een kandidaat uit Tabriz die veelvuldig kritiek uit op het regime van de sjiitische geestelijkheid en op de manier waarop verkiezingen worden gehouden. Deze Massoud Pezeshkian lijkt zeker bij een lage opkomst weinig kans te maken tegenover de vier kandidaten die als trouwe aanhangers van Khamenei gelden.

Die vier zijn een conservatieve kandidaat-burgemeester van Teheran, een voormalig topdiplomaat die over Irans nucleaire ambities met buitenlandse mogendheden onderhandelde, een kandidaat die onder meer minister van Binnenlandse Zaken is geweest en een ex-generaal van de Islamitische Revolutionaire Garde (IRGC), de elitetroepen van het regime.

Meer uit Buitenland

Deense media: soldaten maakten zich op Groenland op voor inval VS

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken trof in januari voorbereidingen om een Amerikaanse invasie van Groenland af te slaan, meldt de Deense omroep DR. De zogenaamde oefening die Denemarken en bondgenoten er op touw zetten was volgens ingewijden geen training, maar stiekem een verdedigingsoperatie.

2 minuten geleden
Bondskanselier verwelkomt Trump-signalen over vrede Iran

FRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.

9 minuten geleden
Finse premier: Orbán heeft ons verraden

BRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".

41 minuten geleden
Inzameling geld voor Amerikaanse wapens Oekraïne achter op schema

BRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.

1 uur geleden
Orbán trekt veto pas in als olie door pijpleiding stroomt

BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.

2 uur geleden
De Wever nuanceert bij EU-top mening over kopen Russische energie

BRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.

3 uur geleden
Iran beschiet opnieuw gasinstallaties Qatar

DOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.

7 uur geleden