Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

Presidentskandidaat Iran trekt zich terug voor conservatieven

TEHERAN (ANP/DPA) - De aartsconservatieve Iraanse presidentskandidaat Amir-Hossein Ghazizadeh Hashemi heeft zich op de valreep teruggetrokken als presidentskandidaat. Hij geeft zo meer kans aan de overige vier conservatieve kandidaten. De Iraanse presidentsverkiezingen zijn vrijdag.

Ruim zestig miljoen Iraniërs kunnen hun stem uitbrengen, maar volgens waarnemers daalt de opkomst bij verkiezingen al jaren sterk. De kandidaten zijn voorgeselecteerd door een toezichtsraad die wordt gedomineerd door de feitelijke en geestelijke leider van het land, de ayatollah Ali Khamenei.

De raad heeft circa tachtig kandidaten niet geschikt voor deelname bevonden. Zes mogen er meedoen, onder wie een kandidaat uit Tabriz die veelvuldig kritiek uit op het regime van de sjiitische geestelijkheid en op de manier waarop verkiezingen worden gehouden. Deze Massoud Pezeshkian lijkt zeker bij een lage opkomst weinig kans te maken tegenover de vier kandidaten die als trouwe aanhangers van Khamenei gelden.

Die vier zijn een conservatieve kandidaat-burgemeester van Teheran, een voormalig topdiplomaat die over Irans nucleaire ambities met buitenlandse mogendheden onderhandelde, een kandidaat die onder meer minister van Binnenlandse Zaken is geweest en een ex-generaal van de Islamitische Revolutionaire Garde (IRGC), de elitetroepen van het regime.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met meer aanvallen op meer doelen in Iran

MIAMI (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iraniërs gedreigd met nog zwaardere aanvallen waarbij ook meer groepen mensen of plaatsen doelwit worden. Trump zei dat "gebieden en groepen mensen die tot nu toe niet als doelwit werden beschouwd, serieus worden overwogen voor volledige vernietiging en zekere dood". Dat is volgens hem het gevolg van de houding van Iran.

40 minuten geleden
Veel doden bij Israëlische luchtlanding en -aanval in Libanon

BAALBEK/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens Libanese media zeker 26 doden gevallen in het oosten van Libanon. Gevreesd wordt dat het dodental oploopt.

1 uur geleden
Azerbeidzjan: Iran wil aanslagen plegen op Joodse doelen

BAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.

2 uur geleden
Moskou meldt zeer grote aanval op doelen in Oekraïne

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend

2 uur geleden
President: geen aanvallen op landen die Iran niet beschieten

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.

3 uur geleden
Israëlisch leger meldt meer Iraanse raketaanvallen

TEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.

4 uur geleden
Spoedoverleg Arabische Liga over aanvallen op lidstaten

CAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.

4 uur geleden