President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een veto uitgesproken over een wet voor een nieuw onderzoek naar het halloweendrama van 2022. In oktober van dat jaar kwamen 159 mensen door verdrukking om het leven in een uitgaanswijk in Seoul.
Premier Han Duck-soo omschrijft het voorstel, dat door de oppositie wordt gesteund, als gepolitiseerd en mogelijk in strijd met de grondwet. Hij ontkent dat een eerder onderzoek door de politie en aanklagers gebrekkig was, zoals sommige critici beweren. Oppositieleden en nabestaanden vinden dat de regering na het drama niet goed heeft gehandeld en zijn kritisch over Yoons gebruik van zijn vetorecht.
De wet betreft het oprichten van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de verdrukking opnieuw moet onderzoeken en de rechten van slachtoffers moet garanderen. De leden zouden worden voorgedragen door de regeringspartij, de oppositie en relevante groepen. De regering denkt dat de commissie bevooroordeeld zal zijn ten gunste van de oppositie.
Geen meerderheid
De halloweenviering van 2022 was in Zuid-Korea de eerste zonder coronamaatregelen in drie jaar. De festiviteiten in de uitgaanswijk Itaewon trokken ongeveer 100.000 feestgangers. De situatie liep ernstig uit de hand in een smalle straat, waar bezoekers verdrukt en vertrapt werden.
De lokale autoriteiten en de politie hadden niet gerekend op zo veel mensen. Uit een politieonderzoek kwam naar voren dat de voorbereiding niet goed was en dat er geen passende maatregelen volgden nadat de eerste meldingen over de drukte waren binnengekomen. Onder anderen de politiechef van Seoul wordt vervolgd voor nalatigheid.
Yoon won in 2022 de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea, maar zijn conservatieve PPP heeft geen parlementaire meerderheid. De Democratische Partij beschikt over de meerderheid van de zetels. Zuid-Koreanen kiezen in april een nieuw parlement.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
44 minuten geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
9 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
9 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
11 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
12 uur geleden