President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een veto uitgesproken over een wet voor een nieuw onderzoek naar het halloweendrama van 2022. In oktober van dat jaar kwamen 159 mensen door verdrukking om het leven in een uitgaanswijk in Seoul.
Premier Han Duck-soo omschrijft het voorstel, dat door de oppositie wordt gesteund, als gepolitiseerd en mogelijk in strijd met de grondwet. Hij ontkent dat een eerder onderzoek door de politie en aanklagers gebrekkig was, zoals sommige critici beweren. Oppositieleden en nabestaanden vinden dat de regering na het drama niet goed heeft gehandeld en zijn kritisch over Yoons gebruik van zijn vetorecht.
De wet betreft het oprichten van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de verdrukking opnieuw moet onderzoeken en de rechten van slachtoffers moet garanderen. De leden zouden worden voorgedragen door de regeringspartij, de oppositie en relevante groepen. De regering denkt dat de commissie bevooroordeeld zal zijn ten gunste van de oppositie.
Geen meerderheid
De halloweenviering van 2022 was in Zuid-Korea de eerste zonder coronamaatregelen in drie jaar. De festiviteiten in de uitgaanswijk Itaewon trokken ongeveer 100.000 feestgangers. De situatie liep ernstig uit de hand in een smalle straat, waar bezoekers verdrukt en vertrapt werden.
De lokale autoriteiten en de politie hadden niet gerekend op zo veel mensen. Uit een politieonderzoek kwam naar voren dat de voorbereiding niet goed was en dat er geen passende maatregelen volgden nadat de eerste meldingen over de drukte waren binnengekomen. Onder anderen de politiechef van Seoul wordt vervolgd voor nalatigheid.
Yoon won in 2022 de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea, maar zijn conservatieve PPP heeft geen parlementaire meerderheid. De Democratische Partij beschikt over de meerderheid van de zetels. Zuid-Koreanen kiezen in april een nieuw parlement.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.
36 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Tisza-partij van de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft een vroege en overtuigende voorsprong genomen in de verkiezingen van zondag, die een einde zouden kunnen maken aan het zestienjarige bewind van premier Viktor Orbán.
37 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Libanon en een voortzetting van de strijd tegen de Libanese beweging Hezbollah aangekondigd. "De oorlog gaat door, ook binnen de veiligheidszone in Libanon," verklaarde Netanyahu volgens zijn kantoor. Hij werd tijdens het bezoek vergezeld door minister van Defensie Israel Katz en legerchef Eyal Zamir.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De 'dubbele moraal' van de Verenigde Staten was het grootste obstakel in de vredesonderhandelingen, oordeelt de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Dat staat in een verklaring van het Iraanse presidentschap.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/RTR) - De centrumrechtse oppositiepartij Tisza in Hongarije kon volgens een exitpoll rekenen op de steun van 55 procent van de kiezers, tegenover 38 procent voor de regerende Fidesz-partij van premier Viktor Orbán. Dat is het resultaat van een peiling door 21 Research Centre.
2 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.
4 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.
5 uur geleden