Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama

President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een veto uitgesproken over een wet voor een nieuw onderzoek naar het halloweendrama van 2022. In oktober van dat jaar kwamen 159 mensen door verdrukking om het leven in een uitgaanswijk in Seoul.

Premier Han Duck-soo omschrijft het voorstel, dat door de oppositie wordt gesteund, als gepolitiseerd en mogelijk in strijd met de grondwet. Hij ontkent dat een eerder onderzoek door de politie en aanklagers gebrekkig was, zoals sommige critici beweren. Oppositieleden en nabestaanden vinden dat de regering na het drama niet goed heeft gehandeld en zijn kritisch over Yoons gebruik van zijn vetorecht.

De wet betreft het oprichten van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de verdrukking opnieuw moet onderzoeken en de rechten van slachtoffers moet garanderen. De leden zouden worden voorgedragen door de regeringspartij, de oppositie en relevante groepen. De regering denkt dat de commissie bevooroordeeld zal zijn ten gunste van de oppositie.

Geen meerderheid

De halloweenviering van 2022 was in Zuid-Korea de eerste zonder coronamaatregelen in drie jaar. De festiviteiten in de uitgaanswijk Itaewon trokken ongeveer 100.000 feestgangers. De situatie liep ernstig uit de hand in een smalle straat, waar bezoekers verdrukt en vertrapt werden.

De lokale autoriteiten en de politie hadden niet gerekend op zo veel mensen. Uit een politieonderzoek kwam naar voren dat de voorbereiding niet goed was en dat er geen passende maatregelen volgden nadat de eerste meldingen over de drukte waren binnengekomen. Onder anderen de politiechef van Seoul wordt vervolgd voor nalatigheid.

Yoon won in 2022 de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea, maar zijn conservatieve PPP heeft geen parlementaire meerderheid. De Democratische Partij beschikt over de meerderheid van de zetels. Zuid-Koreanen kiezen in april een nieuw parlement.

Meer uit Buitenland

Haaretz: Israël en Libanon praten komende dagen over aanvallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.

1 uur geleden
Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas (96) overleden

STARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.

2 uur geleden
Veel doden bij Israëlische aanval op medisch centrum in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.

3 uur geleden
Israël: golf van antisemitisme overspoelt Nederland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.

4 uur geleden
Uitgeweken Cubanen hopen op terugkeer en handel in Cuba

MIAMI (ANP) - De Cubaanse regering zou volgens bronnen van de Miami Herald komende week economische hervormingen invoeren waarmee uitgeweken Cubanen of hun nakomelingen kunnen investeren in kleine ondernemingen en daar ook eigenaar van kunnen worden.

5 uur geleden
Twee Indiase olietankers passeren Straat van Hormuz

NEW DELHI/TEHERAN (AFP/AFP) - Twee olietankers die onder Indiase vlag varen zijn zaterdagochtend zonder problemen de Straat van Hormuz richting Indische Oceaan doorgevaren. De Indiase autoriteiten voor havens en scheepvaart hebben dit meegedeeld.

5 uur geleden
Iran waarschuwt dat havens in Emiraten doelwit zijn

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.

6 uur geleden