Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama

President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een veto uitgesproken over een wet voor een nieuw onderzoek naar het halloweendrama van 2022. In oktober van dat jaar kwamen 159 mensen door verdrukking om het leven in een uitgaanswijk in Seoul.

Premier Han Duck-soo omschrijft het voorstel, dat door de oppositie wordt gesteund, als gepolitiseerd en mogelijk in strijd met de grondwet. Hij ontkent dat een eerder onderzoek door de politie en aanklagers gebrekkig was, zoals sommige critici beweren. Oppositieleden en nabestaanden vinden dat de regering na het drama niet goed heeft gehandeld en zijn kritisch over Yoons gebruik van zijn vetorecht.

De wet betreft het oprichten van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de verdrukking opnieuw moet onderzoeken en de rechten van slachtoffers moet garanderen. De leden zouden worden voorgedragen door de regeringspartij, de oppositie en relevante groepen. De regering denkt dat de commissie bevooroordeeld zal zijn ten gunste van de oppositie.

Geen meerderheid

De halloweenviering van 2022 was in Zuid-Korea de eerste zonder coronamaatregelen in drie jaar. De festiviteiten in de uitgaanswijk Itaewon trokken ongeveer 100.000 feestgangers. De situatie liep ernstig uit de hand in een smalle straat, waar bezoekers verdrukt en vertrapt werden.

De lokale autoriteiten en de politie hadden niet gerekend op zo veel mensen. Uit een politieonderzoek kwam naar voren dat de voorbereiding niet goed was en dat er geen passende maatregelen volgden nadat de eerste meldingen over de drukte waren binnengekomen. Onder anderen de politiechef van Seoul wordt vervolgd voor nalatigheid.

Yoon won in 2022 de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea, maar zijn conservatieve PPP heeft geen parlementaire meerderheid. De Democratische Partij beschikt over de meerderheid van de zetels. Zuid-Koreanen kiezen in april een nieuw parlement.

Meer uit Buitenland

Belgische mijnenjager naar Midden-Oosten, mogelijk Hormuz-rol

BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.

5 uur geleden
Trump: Iran al akkoord met opschorting nucleaire activiteiten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."

5 uur geleden
Aoun roept op tot versterken bestand Libanon ondanks schendingen

BEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."

5 uur geleden
Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

6 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

9 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

10 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

10 uur geleden