President Zuid-Korea vetoot nieuw onderzoek naar halloweendrama
SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een veto uitgesproken over een wet voor een nieuw onderzoek naar het halloweendrama van 2022. In oktober van dat jaar kwamen 159 mensen door verdrukking om het leven in een uitgaanswijk in Seoul.
Premier Han Duck-soo omschrijft het voorstel, dat door de oppositie wordt gesteund, als gepolitiseerd en mogelijk in strijd met de grondwet. Hij ontkent dat een eerder onderzoek door de politie en aanklagers gebrekkig was, zoals sommige critici beweren. Oppositieleden en nabestaanden vinden dat de regering na het drama niet goed heeft gehandeld en zijn kritisch over Yoons gebruik van zijn vetorecht.
De wet betreft het oprichten van een onafhankelijke commissie die de oorzaken van de verdrukking opnieuw moet onderzoeken en de rechten van slachtoffers moet garanderen. De leden zouden worden voorgedragen door de regeringspartij, de oppositie en relevante groepen. De regering denkt dat de commissie bevooroordeeld zal zijn ten gunste van de oppositie.
Geen meerderheid
De halloweenviering van 2022 was in Zuid-Korea de eerste zonder coronamaatregelen in drie jaar. De festiviteiten in de uitgaanswijk Itaewon trokken ongeveer 100.000 feestgangers. De situatie liep ernstig uit de hand in een smalle straat, waar bezoekers verdrukt en vertrapt werden.
De lokale autoriteiten en de politie hadden niet gerekend op zo veel mensen. Uit een politieonderzoek kwam naar voren dat de voorbereiding niet goed was en dat er geen passende maatregelen volgden nadat de eerste meldingen over de drukte waren binnengekomen. Onder anderen de politiechef van Seoul wordt vervolgd voor nalatigheid.
Yoon won in 2022 de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea, maar zijn conservatieve PPP heeft geen parlementaire meerderheid. De Democratische Partij beschikt over de meerderheid van de zetels. Zuid-Koreanen kiezen in april een nieuw parlement.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
40 minuten geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
49 minuten geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
3 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
10 uur geleden