Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea ontkent machtsgreep in afzettingsproces

President Zuid-Korea ontkent machtsgreep in afzettingsproces

SEOUL (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol ontkent dat hij zich met het afkondigen van de militaire noodtoestand in december schuldig heeft gemaakt aan een opstand. Dit deed hij in zijn slotverklaring tijdens een hoorzitting van het Constitutioneel Hof, dat moet beslissen of de geschorste president wordt afgezet of in functie wordt hersteld.

"De oppositiepartij beweert dat ik de noodtoestand heb uitgeroepen om een dictatuur te vestigen en mijn bewind te verlengen. Dit is een verzonnen plan om mij valselijk te beschuldigen van opstand", zei Yoon. Hij verklaarde dat het land een "existentiële crisis" doormaakte en noemde de noodtoestand een "dringende oproep aan het volk om de situatie te erkennen en gezamenlijk actie te ondernemen om deze te overwinnen".

Het proces draaide grotendeels om de vraag of Yoon de grondwet heeft geschonden door de noodtoestand af te kondigen, iets wat normaal alleen gebeurt in tijden van nationale crisis of oorlog. De oppositie stelt dat Yoons besluit onvoldoende was gerechtvaardigd.

Oppositielid

Oppositielid Jung Chung-rae vertelde in een emotionele slotverklaring over de martelingen die hij in de jaren tachtig had meegemaakt onder het toenmalige militaire regime in Zuid-Korea. Hij drong er bij het hof op aan in overweging te nemen dat een "ontelbaar" aantal doden zou zijn gevallen bij een succesvolle invoering van de noodtoestand.

Nu alle hoorzittingen in het proces hebben plaatsgevonden, gaan de acht rechters in overleg. Er zijn zes stemmen nodig voor een afzetting. Experts verwachten dat de rechters halverwege maart met hun oordeel komen.

Afzettingsproces

Het hof is het afzettingsproces begonnen, omdat het parlement halverwege december voor een motie van afzetting tegen Yoon stemde. De oppositie kreeg daarbij steun van een aantal van Yoons partijgenoten.

Yoon kondigde de noodtoestand begin december af als ongekende maatregel tegen de oppositie, die de parlementaire meerderheid heeft. Parlementariërs wisten onder chaotische omstandigheden het parlement binnen te komen en de noodtoestand weg te stemmen. De maatregel werd daardoor na zes uur weer opgeheven. De situatie heeft geleid tot de grootste politieke crisis in Zuid-Korea in decennia.

Tegen de 64-jarige Yoon loopt ook een strafzaak. De president zit sinds vorige maand vast op verdenking van het leiden van een opstand.

Meer uit Buitenland

VN-assemblee wil dat Palestijnse leider via video toespraak houdt

NEW YORK (ANP/AFP) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ervoor gestemd dat de Palestijnse leider Mahmoud Abbas de vergadering via een videoverbinding toespreekt. "De staat Palestina mag een van tevoren opgenomen toespraak van zijn president toesturen", zo luidde de boodschap van de Algemene Vergadering. Die wordt dan komende week in de vergaderzaal getoond.

34 minuten geleden
Kallas: Poetin test Westen met schendingen luchtruim

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de Russische schendingen van het Estse luchtruim "een extreem gevaarlijke provocatie". Volgens haar probeert de Russische president Vladimir Poetin het Westen te "testen" met dit soort acties. "We moeten geen zwakte tonen", schrijft ze op X.

35 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad stelt sancties tegen Iran in om nucleaire deal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR/DPA) - De VN-Veiligheidsraad heeft besloten de sancties die het eerder oplegde aan Iran, opnieuw in te stellen. Een voorstel om de sancties te laten vervallen, is verworpen. Tenzij binnen een paar dagen een andere uitweg wordt gevonden, gaan daarmee de sancties aan het eind van de maand weer in.

1 uur geleden
Irak claimt uitschakelen prominente commandant Islamitische Staat

BAGDAD (ANP/RTR) - Irak claimt in buurland Syrië samen met een door de VS geleide coalitie een belangrijke commandant te hebben gedood van de terroristische beweging Islamitische Staat. De Iraakse antiterrorismebestrijders melden dat commandant Omar Abdul Qader Bassam is gedood. Hij wordt ook Abdul Rahman al-Halabi genoemd.

1 uur geleden
Estland meldt schending luchtruim door 3 Russische straaljagers

TALLINN (ANP/RTR/AFP) - De Estse regering meldt dat het luchtruim geschonden is door drie Russische MiG-gevechtsvliegtuigen. Die zouden vrijdag twaalf minuten boven de Finse Golf hebben gevlogen. Estland noemt de schending "ongekend brutaal".

1 uur geleden
Media: Berlijn desnoods zonder Parijs verder met nieuw vliegtuig

BERLIJN (ANP) - Duitsland overweegt zonder Frankrijk verder te werken aan een nieuw Europees gevechtsvliegtuig. Er is zoveel ruzie over de verdeling van het werk, dat Duitsland Frankrijk liever inruilt voor het VK of Zweden, zeggen ingewijden tegen Politico en andere media.

2 uur geleden
Ook België rust fregatten uit met afleidingsmiddelen

BRUSSEL (ANP) - België koopt afleidings- en misleidingsmiddelen om de fregatten te beschermen die het samen met Nederland laat bouwen. De 'decoy-verdedigingssystemen' doen zich bijvoorbeeld voor als echte doelwitten en zetten de vijand zo op het verkeerde been. Nederland besloot al meteen om zijn nieuwe fregatten ermee uit te rusten.

3 uur geleden