Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea kondigt krijgsrecht af om dreiging noorden

President Zuid-Korea kondigt krijgsrecht af om dreiging noorden

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft in een toespraak een militaire noodtoestand uitgeroepen. Hij sprak van invoering van het krijgsrecht om de constitutionele orde te verdedigen tegen communistische krachten uit het noorden. Alle elementen die tegen de liberale Zuid-Koreaanse staat zijn, moeten volgens de president worden uitgeschakeld. Hij lijkt daarmee vooral de Zuid-Koreaanse oppositie te bedoelen. Daar heeft hij een politiek conflict mee.

"Ik heb de inzet van het krijgsrecht afgekondigd om de Republiek Korea te beschermen tegen de dreiging van communistische Noord-Koreaanse krachten, om de verwerpelijke pro-Noord-Koreaanse antistaatskrachten weg te vagen die de vrijheid en het geluk van ons volk plunderen en om de grondwettelijke orde te beschermen", zei president Yoon. Welke concrete maatregelen getroffen worden, specificeerde hij niet.

Yoon deed de aankondiging in een televisietoespraak die niet vooraf was aangekondigd. Als aanleiding noemde hij het verzet van de grootste oppositiepartij tegen zijn begroting en een motie om een aantal hoge openbaar aanklagers af te zetten. Die Democratische Partij (DP) heeft een meerderheid in het parlement. Volgens persbureau Yonhap noemt de leider van de DP het aanwenden van het krijgsrecht "ongrondwettig" en niet in het belang van de bevolking.

Het krijgsrecht is wetgeving die gebruikt kan worden in het geval van oorlog. Yoon omschreef de oppositie als "antistaatskrachten die vastberaden zijn het regime omver te werpen". Daardoor was het aanwenden van het oorlogsrecht volgens hem "onvermijdelijk". "Ik zal de rust in het land herstellen door antistaatskrachten zo snel mogelijk te verdrijven."

Meer uit Buitenland

Denemarken kondigt extra investeringen in Groenland aan

KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Denemarken steekt de komende jaren extra geld in Groenland, een semiautonoom deel van het Deense koninkrijk. Tussen 2026 en 2029 wordt 1,6 miljard kroon (bijna 215 miljoen euro) geïnvesteerd in infrastructuur en gezondheidszorg.

13 minuten geleden
Rusland en Belarus oefenen met kleine kernwapens voor slagveld

MINSK (ANP/RTR) - Rusland en Belarus hebben de afgelopen dagen geoefend met kleine kernwapens voor op het slagveld. Ze zijn niet echt gelanceerd, maar maakten deel uit van simulaties tijdens de grote gezamenlijke oefening 'Zapad'.

15 minuten geleden
Data van 1,5 miljoen Zweden gestolen, hackers eisen 1,5 bitcoin

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Bij een groot datalek in Zweden zijn de persoonlijke gegevens van ruim 1,5 miljoen burgers gestolen, meldt het Zweedse OM. Dat komt neer op bijna 15 procent van de totale bevolking van het land. De hackers hebben 1,5 bitcoin geëist als losgeld voor de data. Op dit moment is dat zo'n 147.000 euro waard.

25 minuten geleden
Ook Madrid en Rome willen vliegtuigen naar NAVO-oostflank sturen

MADRID/ROME (ANP) - Ook Spanje en Italië willen met gevechtsvliegtuigen bijdragen aan de nieuwe NAVO-missie die de oostflank van de alliantie moet beschermen tegen onder meer Russische drones, melden lokale media. Beide NAVO-landen zouden twee Eurofighters willen sturen en Spanje zou er een tankvliegtuig bij willen doen.

56 minuten geleden
Spanje weigert deelname aan songfestival als Israël meedoet

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival als Israël mag meedoen "terwijl het bloedbad in Gaza voortduurt". Dat heeft de raad van bestuur van de Spaanse omroep RTVE dinsdag besloten. Het besluit komt niet onverwacht, nadat eerder de Spaanse minister van Cultuur al zijn twijfels had geuit over de Spaanse deelname.

59 minuten geleden
Duitse invallen in onderzoek naar extreemrechtse groep

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse politie heeft op meerdere plekken in het land invallen gedaan in een onderzoek naar een vermoedelijk extreemrechtse groep. De invallen vonden volgens de autoriteiten plaats in de aan Nederland grenzende deelstaten Nedersaksen en Noordrijn-Westfalen en in Baden-Württemberg, dat verder naar het zuiden ligt.

1 uur geleden
Poolse minister: schending luchtruim drones was opzettelijke daad

BRUSSEL (ANP) - De schending van het Poolse luchtruim door Russische drones vorige week was "een opzettelijke daad van Rusland om angst te zaaien", zei de Poolse minister Ignacy Niemczycki (Europese Zaken) dinsdag. Het ging om negentien drones waarvan sommige vanuit Belarus zijn gelanceerd, zei hij voor het begin van de vergadering met EU-ministers.

1 uur geleden