President Zuid-Korea kondigt krijgsrecht af om dreiging noorden
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft in een toespraak een militaire noodtoestand uitgeroepen. Hij sprak van invoering van het krijgsrecht om de constitutionele orde te verdedigen tegen communistische krachten uit het noorden. Alle elementen die tegen de liberale Zuid-Koreaanse staat zijn, moeten volgens de president worden uitgeschakeld. Hij lijkt daarmee vooral de Zuid-Koreaanse oppositie te bedoelen. Daar heeft hij een politiek conflict mee.
"Ik heb de inzet van het krijgsrecht afgekondigd om de Republiek Korea te beschermen tegen de dreiging van communistische Noord-Koreaanse krachten, om de verwerpelijke pro-Noord-Koreaanse antistaatskrachten weg te vagen die de vrijheid en het geluk van ons volk plunderen en om de grondwettelijke orde te beschermen", zei president Yoon. Welke concrete maatregelen getroffen worden, specificeerde hij niet.
Yoon deed de aankondiging in een televisietoespraak die niet vooraf was aangekondigd. Als aanleiding noemde hij het verzet van de grootste oppositiepartij tegen zijn begroting en een motie om een aantal hoge openbaar aanklagers af te zetten. Die Democratische Partij (DP) heeft een meerderheid in het parlement. Volgens persbureau Yonhap noemt de leider van de DP het aanwenden van het krijgsrecht "ongrondwettig" en niet in het belang van de bevolking.
Het krijgsrecht is wetgeving die gebruikt kan worden in het geval van oorlog. Yoon omschreef de oppositie als "antistaatskrachten die vastberaden zijn het regime omver te werpen". Daardoor was het aanwenden van het oorlogsrecht volgens hem "onvermijdelijk". "Ik zal de rust in het land herstellen door antistaatskrachten zo snel mogelijk te verdrijven."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.
2 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre gaat woensdag gedeeltelijk open, meldt het management van het Parijse museum aan persbureau AFP. Vakbonden CFDT en CGT stemden woensdag unaniem voor het verlengen van de staking, die ervoor zorgde dat het museum sinds maandag dicht was.
3 uur geledenKOEPJANSK (ANP/RTR) - Oekraïne zegt 90 procent van de oostelijke stad Koepjansk in handen te hebben. Rusland claimde die stad in november te hebben ingenomen, maar Kyiv stelt dat de herovering alweer bijna compleet is. Rusland ontkent dat.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het wereldberoemde Louvre in Parijs blijft gesloten. Het personeel van het museum heeft gestemd om de staking, die maandag begon, voort te zetten. Ze protesteren tegen verslechterende arbeidsomstandigheden en een hoge werkdruk.
4 uur geleden