Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea kondigt krijgsrecht af om dreiging noorden

President Zuid-Korea kondigt krijgsrecht af om dreiging noorden

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft in een toespraak een militaire noodtoestand uitgeroepen. Hij sprak van invoering van het krijgsrecht om de constitutionele orde te verdedigen tegen communistische krachten uit het noorden. Alle elementen die tegen de liberale Zuid-Koreaanse staat zijn, moeten volgens de president worden uitgeschakeld. Hij lijkt daarmee vooral de Zuid-Koreaanse oppositie te bedoelen. Daar heeft hij een politiek conflict mee.

"Ik heb de inzet van het krijgsrecht afgekondigd om de Republiek Korea te beschermen tegen de dreiging van communistische Noord-Koreaanse krachten, om de verwerpelijke pro-Noord-Koreaanse antistaatskrachten weg te vagen die de vrijheid en het geluk van ons volk plunderen en om de grondwettelijke orde te beschermen", zei president Yoon. Welke concrete maatregelen getroffen worden, specificeerde hij niet.

Yoon deed de aankondiging in een televisietoespraak die niet vooraf was aangekondigd. Als aanleiding noemde hij het verzet van de grootste oppositiepartij tegen zijn begroting en een motie om een aantal hoge openbaar aanklagers af te zetten. Die Democratische Partij (DP) heeft een meerderheid in het parlement. Volgens persbureau Yonhap noemt de leider van de DP het aanwenden van het krijgsrecht "ongrondwettig" en niet in het belang van de bevolking.

Het krijgsrecht is wetgeving die gebruikt kan worden in het geval van oorlog. Yoon omschreef de oppositie als "antistaatskrachten die vastberaden zijn het regime omver te werpen". Daardoor was het aanwenden van het oorlogsrecht volgens hem "onvermijdelijk". "Ik zal de rust in het land herstellen door antistaatskrachten zo snel mogelijk te verdrijven."

Meer uit Buitenland

Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

22 minuten geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

28 minuten geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn enkele duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen.

1 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

2 uur geleden
Iran: Trump verantwoordelijk voor slachtoffers in Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei, noemt de Amerikaanse president Donald Trump een crimineel voor het "veroorzaken van slachtoffers, schade en laster jegens het Iraanse volk" tijdens de protesten in het land. Iran geeft de VS al langer de schuld van het geweld in Iran.

3 uur geleden
Haardonaties stromen binnen voor slachtoffers Crans-Montana

CRANS-MONTANA (ANP) - Na de brand in Crans-Montana zamelen kapsalons in Frankrijk en andere Europese landen haar in voor pruiken voor de gewonden, schrijft de Franse zender BFMTV. Op nieuwjaarsnacht brak er brand uit in een café waar veel jongeren waren. Hierbij vielen 40 doden en raakten 116 mensen gewond.

4 uur geleden
Politie-inval bij Oegandese oppositieleider, meldt partij

KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is afgesneden van communicatie na een politie-inval in zijn huis, meldt zijn partij NUP. Eerder gingen er geruchten dat hij was ontvoerd door het leger. De partij plaatste vrijdagavond laat op X dat Wine met geweld was meegenomen in een helikopter, maar dat werd even later weer verwijderd.

6 uur geleden