President Zuid-Korea: ballonnen uit noorden irrationele provocatie
SEOUL (ANP) - De ballonnen vol vuilnis die Pyongyang nu al weken richting Zuid-Korea stuurt, vormen een "irrationele provocatie". Dat zei de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol dinsdagochtend volgens persbureau Yonhap. Hij noemde de ballonnen, gevuld met onder meer gebruikt toiletpapier en uitwerpselen, ook "verachtelijk".
Maandagavond moesten de Zuid-Koreaanse autoriteiten burgers opnieuw waarschuwen voor ballonnen uit het noorden die over de grens zweefden. Noord-Korea stuurt die als reactie op Zuid-Koreaanse activisten die op dezelfde wijze informatie, Zuid-Koreaanse muziek en Amerikaanse bankbiljetten aan de Noord-Koreaanse bevolking probeerden te bezorgen. Zuid-Korea kan, als het land dat al zou willen, juridisch gezien niet tegen de activisten ingrijpen omdat een rechtbank in 2023 bepaalde dat dat een onrechtmatige inbreuk op vrijheid van meningsuiting zou zijn.
De meer dan 1600 ballonnen met afval die Noord-Korea tot dinsdag naar Zuid-Korea stuurde bevatten in sommige gevallen parasieten, maar er zijn geen schadelijke stoffen in aangetroffen, zo liet het ministerie van Eenheid maandag na onderzoek weten. Naast poep, toiletpapier, sigarettenpeuken en andere rommel is volgens Yonhap ook kapotgemaakte kleding aangetroffen. Deze kledingstukken waren eerder door een Zuid-Koreaans bedrijf aan Noord-Korea geleverd.
De 350 ballonnen die Noord-Korea in de nacht van maandag op dinsdag stuurde, waren volgens het Zuid-Koreaanse leger voornamelijk gevuld met oud papier.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy RodrÃguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
7 uur geleden