President Zuid-Korea: ballonnen uit noorden irrationele provocatie
SEOUL (ANP) - De ballonnen vol vuilnis die Pyongyang nu al weken richting Zuid-Korea stuurt, vormen een "irrationele provocatie". Dat zei de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol dinsdagochtend volgens persbureau Yonhap. Hij noemde de ballonnen, gevuld met onder meer gebruikt toiletpapier en uitwerpselen, ook "verachtelijk".
Maandagavond moesten de Zuid-Koreaanse autoriteiten burgers opnieuw waarschuwen voor ballonnen uit het noorden die over de grens zweefden. Noord-Korea stuurt die als reactie op Zuid-Koreaanse activisten die op dezelfde wijze informatie, Zuid-Koreaanse muziek en Amerikaanse bankbiljetten aan de Noord-Koreaanse bevolking probeerden te bezorgen. Zuid-Korea kan, als het land dat al zou willen, juridisch gezien niet tegen de activisten ingrijpen omdat een rechtbank in 2023 bepaalde dat dat een onrechtmatige inbreuk op vrijheid van meningsuiting zou zijn.
De meer dan 1600 ballonnen met afval die Noord-Korea tot dinsdag naar Zuid-Korea stuurde bevatten in sommige gevallen parasieten, maar er zijn geen schadelijke stoffen in aangetroffen, zo liet het ministerie van Eenheid maandag na onderzoek weten. Naast poep, toiletpapier, sigarettenpeuken en andere rommel is volgens Yonhap ook kapotgemaakte kleding aangetroffen. Deze kledingstukken waren eerder door een Zuid-Koreaans bedrijf aan Noord-Korea geleverd.
De 350 ballonnen die Noord-Korea in de nacht van maandag op dinsdag stuurde, waren volgens het Zuid-Koreaanse leger voornamelijk gevuld met oud papier.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
2 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
9 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
9 uur geleden