President Zimbabwe herkozen bij betwiste verkiezing
HARARE (ANP) - De Zimbabwaanse president Emmerson Mnangagwa is verkozen voor een tweede ambtstermijn, meldt de kiescommissie van het Zuid-Afrikaanse land. Volgens de oppositie en internationale waarnemers zou de stemming niet volgens de normen zijn verlopen.
"Mnangagwa Emmerson Dambudzo van de ZANU-PF-partij is uitgeroepen tot gekozen president van de Republiek Zimbabwe", zei de voorzitter van de Zimbabwaanse kiescommissie tijdens een persconferentie, eraan toevoegend dat de president 52,6 procent van de stemmen behaalde.
Oppositieleider Nelson Chamisa behaalde 44 procent van de stemmen maar betwist dat resultaat. Via berichtendienst X laat zijn partij, de Citizens' Coalition for Change (CCC), weten dat de telling "haastig" en "zonder verificatie" is gebeurd. Ook de laatste presidentsverkiezing in 2018 werd door de CCC in twijfel getrokken.
Het hoofd van een team van internationale waarnemers van de Europese Unie zei vrijdag dat er in aanloop naar de stemming sprake is geweest van intimidatie en geweld tegen opposanten. Zo werden onder meer plaatselijke mensenrechtenactivisten gearresteerd.
De 80-jarige Mnangagwa, bijgenaamd 'de krokodil', volgde in 2017 de autocratische Robert Mugaba op. Hun partij ZANU-PF is daarmee al meer dan 40 jaar ononderbroken aan de macht. Sindsdien de machtswissel is de band met het Westen bekoeld. Zo hebben de Verenigde Staten Mnangagwa's zoon sancties opgelegd wegens corruptie.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - President Donald Trump acht het mogelijk dat er vrijdag een tweede ronde van de gesprekken met Iran in de Pakistaanse hoofdstad komt. Hij zei dit tegen de New York Post. Hij meent dat in Iran aan een voorstel wordt gewerkt om de onderhandelingen mee te voeren, maar de leiding van het land zou nog verdeeld zijn.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky is blij dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne steeds dichterbij komt. Hij noemt het opheffen van de Hongaarse blokkade op X "het juiste signaal onder de huidige omstandigheden".
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland heeft plannen uitgestippeld om binnen dertien jaar het militair sterkste land van Europa te worden. De Europese grootmacht zet daarvoor onder meer in op langeafstandswapens, luchtverdediging, drones en kunstmatige intelligentie, staat in zijn nieuwe militaire strategie.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon wil het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah verlengen. Volgens een functionaris gaat de Libanese delegatie donderdag in Washington voorstellen om het bestand een maand langer te laten duren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van de EU-landen hebben in Brussel ingestemd met een wijziging van de EU-meerjarenbegroting, melden diplomaten. Dat was een van de laatste hordes voor de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, die maandenlang is geblokkeerd door Hongarije.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben een Oekraïens anti-dronesysteem in gebruik genomen op een militaire vliegbasis in Saudi-Arabië, meldt persbureau Reuters op basis van vijf anonieme bronnen. De VS hebben zelf ook antidronetechnologie, maar de inzet van dit systeem laat volgens analisten zien dat Oekraïne door de oorlog met Rusland een voorsprong heeft genomen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België koopt vijftien rijdende luchtverdedigingskanonnen voor Oekraïne, schrijft de Belgische krant L'Echo. Met de oude zogeheten Gepards zou Oekraïne Russische drones uit de lucht kunnen schieten.
4 uur geleden