President Zimbabwe herkozen bij betwiste verkiezing
HARARE (ANP) - De Zimbabwaanse president Emmerson Mnangagwa is verkozen voor een tweede ambtstermijn, meldt de kiescommissie van het Zuid-Afrikaanse land. Volgens de oppositie en internationale waarnemers zou de stemming niet volgens de normen zijn verlopen.
"Mnangagwa Emmerson Dambudzo van de ZANU-PF-partij is uitgeroepen tot gekozen president van de Republiek Zimbabwe", zei de voorzitter van de Zimbabwaanse kiescommissie tijdens een persconferentie, eraan toevoegend dat de president 52,6 procent van de stemmen behaalde.
Oppositieleider Nelson Chamisa behaalde 44 procent van de stemmen maar betwist dat resultaat. Via berichtendienst X laat zijn partij, de Citizens' Coalition for Change (CCC), weten dat de telling "haastig" en "zonder verificatie" is gebeurd. Ook de laatste presidentsverkiezing in 2018 werd door de CCC in twijfel getrokken.
Het hoofd van een team van internationale waarnemers van de Europese Unie zei vrijdag dat er in aanloop naar de stemming sprake is geweest van intimidatie en geweld tegen opposanten. Zo werden onder meer plaatselijke mensenrechtenactivisten gearresteerd.
De 80-jarige Mnangagwa, bijgenaamd 'de krokodil', volgde in 2017 de autocratische Robert Mugaba op. Hun partij ZANU-PF is daarmee al meer dan 40 jaar ononderbroken aan de macht. Sindsdien de machtswissel is de band met het Westen bekoeld. Zo hebben de Verenigde Staten Mnangagwa's zoon sancties opgelegd wegens corruptie.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
4 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
14 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
15 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
17 uur geleden