Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zimbabwe herkozen bij betwiste verkiezing

President Zimbabwe herkozen bij betwiste verkiezing

HARARE (ANP) - De Zimbabwaanse president Emmerson Mnangagwa is verkozen voor een tweede ambtstermijn, meldt de kiescommissie van het Zuid-Afrikaanse land. Volgens de oppositie en internationale waarnemers zou de stemming niet volgens de normen zijn verlopen.

"Mnangagwa Emmerson Dambudzo van de ZANU-PF-partij is uitgeroepen tot gekozen president van de Republiek Zimbabwe", zei de voorzitter van de Zimbabwaanse kiescommissie tijdens een persconferentie, eraan toevoegend dat de president 52,6 procent van de stemmen behaalde.

Oppositieleider Nelson Chamisa behaalde 44 procent van de stemmen maar betwist dat resultaat. Via berichtendienst X laat zijn partij, de Citizens' Coalition for Change (CCC), weten dat de telling "haastig" en "zonder verificatie" is gebeurd. Ook de laatste presidentsverkiezing in 2018 werd door de CCC in twijfel getrokken.

Het hoofd van een team van internationale waarnemers van de Europese Unie zei vrijdag dat er in aanloop naar de stemming sprake is geweest van intimidatie en geweld tegen opposanten. Zo werden onder meer plaatselijke mensenrechtenactivisten gearresteerd.

De 80-jarige Mnangagwa, bijgenaamd 'de krokodil', volgde in 2017 de autocratische Robert Mugaba op. Hun partij ZANU-PF is daarmee al meer dan 40 jaar ononderbroken aan de macht. Sindsdien de machtswissel is de band met het Westen bekoeld. Zo hebben de Verenigde Staten Mnangagwa's zoon sancties opgelegd wegens corruptie.

Meer uit Buitenland

Kremlin: lange weg naar vredesdeal met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.

52 minuten geleden
Starmer wijst oud-premier Brown aan als speciaal gezant

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.

1 uur geleden
Rusland houdt uitgeklede militaire parade, geen zwaar materieel

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.

4 uur geleden
Oud-generaal van Assad opgepakt om chemische aanval

DAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.

7 uur geleden
Landen sturen vliegtuigen voor opvarenden van de Hondius

TENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.

7 uur geleden
Mexico wil schooljaar een maand eerder stoppen om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.

7 uur geleden
Kremlin bevestigt instemming staakt-het-vuren met Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft inderdaad ingestemd met een Amerikaans voorstel voor een staakt-het-vuren met Oekraïne op 9, 10 en 11 mei, zegt een Kremlin-functionaris. Die meldt ook dat in dezelfde periode een gevangenenruil zal plaatsvinden.

15 uur geleden