President Xi roept op tot actie tegen corona-uitbraak Hongkong
HONGKONG (ANP/RTR/BLOOMBERG/DPA) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat "alle benodigde maatregelen" moeten worden genomen om de coronasituatie in Hongkong onder controle te krijgen. Het aantal besmettingen in de regio is tot recordhoogte gestegen.
Xi geeft een duidelijk signaal af met zijn uitspraken, die door Chinese staatsmedia zijn opgeschreven. Het is ongebruikelijk dat hij zich rechtstreeks in het openbaar bemoeit met het beleid in Hongkong, een semi-autonome regio met een eigen politiek systeem. Hij vindt dat de Hongkongse regering haar verantwoordelijkheid moet nemen, schrijven kranten woensdag.
De regionale leider Carrie Lam maakte een dag eerder bekend geen plannen te hebben voor een lockdown voor alle 7,5 miljoen inwoners, ondanks dat sommige coronapatiënten vanwege de volle ziekenhuizen in de buitenlucht worden behandeld. Op het Chinese vasteland worden lockdowns en andere vergaande maatregelen juist genomen om uitbraken te beëindigen voordat ze uit de hand lopen.
Hulp
Xi zei dat de Chinese autoriteiten er alles aan zullen doen om de regionale regering in Hongkong te helpen. De vele besmettingen hebben geleid tot een overbelasting van de zorg en een tekort aan testcapaciteit. Ook kunnen de quarantaine- en isolatiefaciliteiten niet meer mensen aan. Volgens berichten in de media heeft Hongkong hulp gevraagd voor het oplossen van deze problemen.
Hongkong wist de eerste twee jaar van de pandemie dankzij strenge maatregelen zonder grote uitbraken door te komen. Het aantal positieve testen stijgt nu vrijwel dagelijks. De autoriteiten meldden woensdag bijna 4300 nieuwe gevallen en zei ook dat nog eens 7000 mensen voorlopig positief zijn getest. Sinds het begin van de pandemie zijn in totaal 26.000 besmettingen vastgesteld. Het dodental ligt op ruim tweehonderd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.
5 uur geledenHAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
7 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
8 uur geleden