President Xi roept op tot actie tegen corona-uitbraak Hongkong
HONGKONG (ANP/RTR/BLOOMBERG/DPA) - De Chinese president Xi Jinping heeft gezegd dat "alle benodigde maatregelen" moeten worden genomen om de coronasituatie in Hongkong onder controle te krijgen. Het aantal besmettingen in de regio is tot recordhoogte gestegen.
Xi geeft een duidelijk signaal af met zijn uitspraken, die door Chinese staatsmedia zijn opgeschreven. Het is ongebruikelijk dat hij zich rechtstreeks in het openbaar bemoeit met het beleid in Hongkong, een semi-autonome regio met een eigen politiek systeem. Hij vindt dat de Hongkongse regering haar verantwoordelijkheid moet nemen, schrijven kranten woensdag.
De regionale leider Carrie Lam maakte een dag eerder bekend geen plannen te hebben voor een lockdown voor alle 7,5 miljoen inwoners, ondanks dat sommige coronapatiënten vanwege de volle ziekenhuizen in de buitenlucht worden behandeld. Op het Chinese vasteland worden lockdowns en andere vergaande maatregelen juist genomen om uitbraken te beëindigen voordat ze uit de hand lopen.
Hulp
Xi zei dat de Chinese autoriteiten er alles aan zullen doen om de regionale regering in Hongkong te helpen. De vele besmettingen hebben geleid tot een overbelasting van de zorg en een tekort aan testcapaciteit. Ook kunnen de quarantaine- en isolatiefaciliteiten niet meer mensen aan. Volgens berichten in de media heeft Hongkong hulp gevraagd voor het oplossen van deze problemen.
Hongkong wist de eerste twee jaar van de pandemie dankzij strenge maatregelen zonder grote uitbraken door te komen. Het aantal positieve testen stijgt nu vrijwel dagelijks. De autoriteiten meldden woensdag bijna 4300 nieuwe gevallen en zei ook dat nog eens 7000 mensen voorlopig positief zijn getest. Sinds het begin van de pandemie zijn in totaal 26.000 besmettingen vastgesteld. Het dodental ligt op ruim tweehonderd.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
51 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.
1 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.
7 uur geleden