Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President van Niger vastgezet bij vermoedelijke couppoging

President van Niger vastgezet bij vermoedelijke couppoging

NIAMEY (ANP/AFP) - De president van Niger is vastgezet bij een vermoedelijke couppoging. Het presidentieel paleis was al een tijdje afgesloten door zijn eigen presidentiële garde, maar volgens een bron uit zijn omgeving is president Mohamed Bazoum inmiddels gedetineerd. Het presidentieel paleis sprak eerder op X (voorheen Twitter) van een "driftaanval" en dreigt met ingrijpen.

"Het leger en de Nationale Garde staan klaar om elementen binnen de presidentiële garde aan te vallen als zij niet tot inkeer komen", aldus een verklaring op X. In een inmiddels verwijderd bericht werd gesproken van aanhangers van een "antirepublikeinse beweging" die "tevergeefs geprobeerd hebben de steun te vergaren van de nationale strijdkrachten en de nationale garde".

Op het moment van de omsingeling van het paleis was ook het gezin van de president aanwezig. Vervolgens zouden leden van de presidentiële garde het staatshoofd vastgezet hebben. Het leger zou de opstandige gardisten een ultimatum gegeven hebben om de president vrij te laten.

Twee keer mislukt

Bazoum is president sinds april 2021. Hij werd democratisch verkozen en geldt als een bondgenoot van Frankrijk. Nederland noemde Niger eerder dit jaar nog "een stabiele partner in een instabiele regio".

Het land is in het verleden vaker toneel geweest van couppogingen. De laatste keer dat lukte was in februari 2010, toen de toenmalige president Mamadou Tandja werd afgezet. Twee keer mislukte een poging om Bazoum te lozen, zeggen bronnen. Een keer in april 2021, vlak voor zijn installatie als president, en een tweede keer in maart toen hij in Turkije zat. De president zelf heeft hier nooit uitspraken over gedaan.

Meer uit Buitenland

Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

1 uur geleden
WMO waarschuwt voor grillig watersysteem met opdrogende reserves

GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.

3 uur geleden
Amerikaans Congres keurt wet goed voor hardere sancties Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.

3 uur geleden
Kunstenaar Peter Max op 88-jarige leeftijd overleden

NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.

4 uur geleden
OpenAI meldt nieuwe AI-veiligheidsincidenten

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.

4 uur geleden
VS weigeren Palestijns leider Abbas opnieuw visum VN-vergadering

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.

6 uur geleden
Gewonden en schade in Odesa en Kyiv na Russische aanval

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.

6 uur geleden