President Van der Bellen roept Oostenrijkers op tot solidariteit
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse president Alexander Van der Bellen heeft de bevolking vrijdagavond in een toespraak op tv opgeroepen tot solidariteit. In de discussie over de nieuwe lockdown om de coronacrisis te bezweren tekent zich een scheuring in de samenleving af. "We moeten ons niet uiteen laten drijven".
Volgens Van der Bellen moeten reacties op het weer op slot gaan van Oostenrijk niet doordrenkt zijn van woede, pijn en ergernis, maar van het inzicht dat alleen uitgaansbeperkingen de enorme nieuwe coronagolf kunnen tegenhouden. Hij verdedigde tevens met nadruk het regeringsbesluit inenting tegen Covid-19 verplicht te stellen. De vaccinatiegraad is in vergelijking met omringende landen laag. "Burgers hebben rechten, maar ook plichten. Daaronder valt de plicht de gemeenschap te beschermen".
Het besluit tot een lockdown is laat genomen, maar in principe volkomen terecht. "Het kon gewoonweg niet zo doorgaan", aldus de president. Dagelijks komen er recordaantallen coronabesmettingen bij. Het weekcijfer steeg naar 1050 nieuwe infectiegevallen per 100.000 inwoners.
Maandag gaan onder meer de horeca, veel winkels en scholen dicht. Voor gevaccineerde en van Covid-19 herstelde Oostenrijkers geldt dat tot uiterlijk 13 december. Wie zich nog niet heeft laten inenten blijft langer binnen, afgezien van boodschappen doen of naar de dokter gaan. In februari 2022 wordt de prikplicht van kracht.
Meer uit Buitenland
NAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is de tweede met ebola besmette persoon overleden. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. In totaal zijn in Kenia nu negen besmettingen bekend, van wie twee patiënten dus zijn overleden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn ministerie van Justitie een rechtszaak laten instellen tegen het erkennen van de uitkomst van de midtermverkiezingen in Alaska, mocht daar de Republikeinse kandidaat niet winnen. Dat meldt het staatshoofd vrijdag.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noodweer en windstoten hebben op meerdere plekken in West-Europa tot problemen geleid. Het noodweer dat gepaard gaat met storm Austen trok de afgelopen uren noordwaarts richting België en Nederland.
8 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP) - In Taiwan is één persoon omgekomen en zijn zeker 350 gewond geraakt door de gevolgen van tyfoon Champi in Taiwan. Volgens de autoriteiten werd een persoon meegesleurd door golven die door de tyfoon werden opgewekt, waarna de persoon overleed.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de dodelijke schietpartij bij Trappes, nabij Parijs, vrijdag een "daad van terreur" genoemd. Ook zei hij dat de slachtoffers doelwit waren vanwege hun religie en huidskleur. Macron noemde het incident verder een keerpunt voor Frankrijk.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De antiterrorismeafdeling van het Franse OM heeft formeel een terrorismeonderzoek geopend naar de verdachte van de dodelijke schietpartij nabij Parijs eerder op vrijdag. Daardoor kwam al zeker één iemand om het leven. Vijf anderen zijn gewond, van wie er drie in kritieke toestand verkeren. Een van hen is een 12-jarig meisje.
9 uur geledenPARIJS (ANP) - Een afvaardiging van de Franse scholieren roept op tot nieuwe demonstraties na in hun ogen niet toereikende toezeggingen van president Emmanuel Macron. Volgens de groep deed het Franse staatshoofd enkele heldere toezeggingen over onderwijshervormingen, maar is het wachten op "concrete voortgang", zo meldt BFMTV.
10 uur geleden