President Van der Bellen roept Oostenrijkers op tot solidariteit
WENEN (ANP/DPA) - De Oostenrijkse president Alexander Van der Bellen heeft de bevolking vrijdagavond in een toespraak op tv opgeroepen tot solidariteit. In de discussie over de nieuwe lockdown om de coronacrisis te bezweren tekent zich een scheuring in de samenleving af. "We moeten ons niet uiteen laten drijven".
Volgens Van der Bellen moeten reacties op het weer op slot gaan van Oostenrijk niet doordrenkt zijn van woede, pijn en ergernis, maar van het inzicht dat alleen uitgaansbeperkingen de enorme nieuwe coronagolf kunnen tegenhouden. Hij verdedigde tevens met nadruk het regeringsbesluit inenting tegen Covid-19 verplicht te stellen. De vaccinatiegraad is in vergelijking met omringende landen laag. "Burgers hebben rechten, maar ook plichten. Daaronder valt de plicht de gemeenschap te beschermen".
Het besluit tot een lockdown is laat genomen, maar in principe volkomen terecht. "Het kon gewoonweg niet zo doorgaan", aldus de president. Dagelijks komen er recordaantallen coronabesmettingen bij. Het weekcijfer steeg naar 1050 nieuwe infectiegevallen per 100.000 inwoners.
Maandag gaan onder meer de horeca, veel winkels en scholen dicht. Voor gevaccineerde en van Covid-19 herstelde Oostenrijkers geldt dat tot uiterlijk 13 december. Wie zich nog niet heeft laten inenten blijft langer binnen, afgezien van boodschappen doen of naar de dokter gaan. In februari 2022 wordt de prikplicht van kracht.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse leger meldt dat Pyongyang maandagochtend "meerdere ballistische raketten" in de richting van de Japanse Zee had afgevuurd, nadat het aanvankelijk melding had gemaakt van een "niet-geïdentificeerd projectiel".
41 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft zondag verboden om omstreden tv-spotjes waarin president Donald Trump zelf te zien is nog langer uit te zenden. De reclames waren met belastinggeld betaald en sinds eind september op tv te zien, in aanloop naar de midterms volgende maand.
43 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu laat een onderzoek instellen naar de anonieme bronnen die in de bekroonde documentaire NAZA over de oorlog in Gaza voorkomen. Hij heeft "de stafchef van het leger, het hoofd van veiligheidsdienst Shin Bet en de landsadvocaat" aan het werk gezet, aldus een verklaring van zijn kantoor.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een energiecentrale heeft aangevallen nadat de Amerikaanse president Donald Trump een "energiebestand" tussen de twee landen had aangekondigd.
7 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP/DPA) - Door luchtaanvallen zaterdag op een goudmijn aan de grens tussen Soedan en Egypte zijn tientallen mensen om het leven gekomen. Dat meldt onder meer Sudan Doctors Network, een vereniging van medische professionals.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Enkele tienduizenden mensen hebben zondag deelgenomen aan de Klimaatmars 2026 in de Belgische hoofdstad Brussel. Officiële deelnamecijfers van de politie en organisatie volgen nog, aldus persbureau Belga.
10 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen. Volgens de Saudische luchtvaartautoriteit is door de aanval een onbekend aantal mensen gewond geraakt.
12 uur geleden