Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Suriname: aanpak corruptie hoog op agenda

President Suriname: aanpak corruptie hoog op agenda

PARAMARIBO (ANP) - Behalve het herstel van de economie en het bestrijden van de armoede staat ook de strijd tegen corruptie hoog op de prioriteitenlijst van de Surinaamse regering. Dat zei president Chan Santokhi dinsdagmiddag in zijn jaarrede voor 2021. Hij hield zijn toespraak tijdens een speciale zitting van het parlement in een tent op het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo. Voor ondersteuning van Surinamers met een laag inkomen is ongeveer 45 miljoen euro per jaar uitgetrokken.

Het opsluiten van kopstukken uit het corruptieschandaal bij de Centrale Bank van Suriname en de Postspaarbank zijn voorbeelden van de nieuwe aanpak van corruptie. Ook het stopzetten van onterechte uitgiftes van grond en geldverspilling op de ministeries passen volgens de regering in dit rijtje. Mede door deze aanpak staat Suriname er nu al beter voor dan drie maanden geleden, meent Santokhi. ‘’Ondanks alle moeilijke beslissingen, ondanks alle pijnlijke maatregelen, durf ik dat te zeggen.’’

Santokhi ging ook in op de plannen voor het buitenlands beleid. Hij benadrukte dat Suriname zich wil presenteren als een land dat democratische beginselen en instituten respecteert en waar goed bestuur de norm is. De ambities zijn groot. "Wij willen vele vrienden in de wereld maken, niet alleen een of twee", zo zei de president. Ook het aantrekken van buitenlandse investeerders is een belangrijk speerpunt.

Uitwisseling van ambassadeurs

Behalve met de buurlanden Brazilië, Guyana en Frans-Guyana, wil Suriname ook de relatie met Indonesië, China en India een nieuwe invulling geven. Dit zijn de voormalige moederlanden van een groot deel van de inwoners van Suriname.

Met Nederland is afgesproken dat er voor 25 november een uitwisseling van ambassadeurs zal zijn. Op die dag is het 45 jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd van Nederland. Eerder is al afgesproken dat er speciaal beleid komt om de Surinaamse gemeenschap in Nederland, de diaspora, meer te betrekken bij Suriname. Hiervoor zal een diaspora-instituut in het leven worden geroepen.

Begroting

Ook met de Verenigde Staten is de band aangehaald. Minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo bracht vorige week een bliksembezoek aan Suriname.

Uit de dinsdag gepresenteerde begroting blijkt dat de regering bijna 1,4 miljard euro wil uitgeven. De verwachte inkomsten zijn een kleine 1 miljard euro.

Meer uit Buitenland

Tientallen doden door treinongeluk in Spanje

MADRID (ANP) - Bij een treinongeval in Spanje zijn woensdag tientallen doden gevallen, schrijven Spaanse media. Verschillende media, waaronder dagblad La Vanguardia en de krant ABC, melden dat zeker 46 mensen zijn omgekomen. Andere media, zoals El País en RTVE, hebben het vooralsnog over minimaal tien doden.

34 minuten geleden
Linkse oppositieleider voor samenwerking met Arabische partijen

TEL AVIV (ANP/AFP) - De leider van de grootste linkse partij in Israël, Yair Golan, heeft zijn bondgenoten in het oppositieblok opgeroepen tot samenwerking met Arabische partijen om premier Benjamin Netanyahu af te zetten. De steun van Arabische partijen is mogelijk cruciaal voor de vorming van een regeringscoalitie.

1 uur geleden
Argentinië: Bolsonaro op weg naar Ecuador

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.

2 uur geleden
Verkiezingen Israël: regeringsblok Netanyahu blijft aan kop

JERUZALEM (ANP) - Met meer dan 70 procent van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 54 zetels. Dat meldt The Times of Israel rond 09.00 uur Nederlandse tijd.

4 uur geleden
Trump over verkiezingen: Netanyahu heeft het erg goed gedaan

TEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.

4 uur geleden
Trump over komst Bolsonaro naar VS: het zijn aardige mensen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.

5 uur geleden
Zelensky: vooruitgang aan het front, inclusief nieuwe operatie

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.

5 uur geleden