President Santokhi terug in Suriname, feestelijk onthaal afgelast
PARAMARIBO (ANP) - President Chan Santokhi is zondagmiddag lokale tijd in Suriname teruggekeerd van zijn zesdaagse werkbezoek aan Nederland. Een geplande feestelijke bijeenkomst en roadshow waarbij het publiek welkom was, zijn niet doorgegaan. Volgens de lokale nieuwssite Starnieuws was er veel kritiek op het onthaal omdat Suriname nog midden in de vierde Covid-golf zit.
De feestelijke bijeenkomst zou in Lelydorp, de woonplaats van Santokhi, zijn. Bij aankomst in zijn woonplaats hield hij toch een korte toespraak voor een kleine groep mensen. Hij zei tevreden te zijn over de behaalde successen van de reis. Hij riep mensen op zich "niet te laten afleiden door enkele a-nationalisten". Wat zijn ontvangst in Nederland betreft zei Santokhi zeer respectvol ontvangen te zijn door de koning van Nederland, premier Mark Rutte, enkele burgemeesters, ziekenhuizen, de haven Rotterdam, Schiphol en de diasporagemeenschap.
Wat Santokhi betreft zijn de doelen van de reis naar het voormalig moederland gehaald. Het belangrijkste doel was het herstel van de relatie die tien jaar onder spanning had gestaan. Dat het binnen een week gelukt is de samenwerkingsrelatie te herstellen en te verbreden is volgens hem het resultaat van gesprekken die hij begin dit jaar al voerde met Rutte.
Op de laatste dagen van het werkbezoek heeft Suriname de toezegging gehad van een jaar lang de levering van medische beschermingsmiddelen zoals handschoenen, schorten, maar ook sneltesten en mogelijk coronavaccins van leveranciers die Suriname nu nog niet heeft.
Santokhi bracht zaterdag een bezoek aan Amsterdam Universitair Medische Centra (AUMC). Afgesproken is dat AUMC en Suriname samen een niertransplantatieprogramma opzetten. Er is al jaren grote behoefte aan niertransplantaties in Suriname. Door de samenwerking zullen de transplantaties voor iedere Surinaamse nierpatiënt mogelijk worden. De operaties zullen uitgevoerd worden in het Sint Vincentius Ziekenhuis in Paramaribo.
AUMC is het grootste niertransplantatiecentrum in Nederland. Er is al veel ervaring met de behandeling van Surinaamse patiënten, zegt de directie van AUMC. "Onze organisatie is enthousiast om patiënten te helpen en haar kennis en expertise te delen."
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
46 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
2 uur geledenADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.
2 uur geleden