President Ramaphosa herkozen en gaat verder met brede coalitie
KAAPSTAD (ANP/AFP) - Het Zuid-Afrikaanse parlement heeft zoals verwacht president Cyril Ramaphosa met een grote meerderheid herkozen als staatshoofd. Ramaphosa van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kreeg ook brede steun buiten zijn eigen ANC dat 159 van de 400 zetels heeft. Bij de verkiezingen eind mei verloor het ANC voor het eerst in 30 jaar zijn meerderheid.
Het ANC wil daarom nu met een brede regeringscoalitie verder en volgens kopstukken van de partij werkt een reeks politieke partijen hier aan mee. Ze spreken over een regering van nationale eenheid. Ook de voormalige oppositiepartij DA (Democratische Alliantie) stapt in de coalitie. De alliantie is met 87 zetels de tweede partij van het land. De meeste van de achttien partijen in het parlement steunen een regering van nationale eenheid aangevoerd door het ANC, aldus zegslieden van de partij van Ramaphosa.
De nieuwe en linkse partij MK, geleid door de met het ANC gebrouilleerde ex-president en voormalig ANC-leider Jacob Zuma, en de extreemlinkse Economische Vrijheidsstrijders (EFF) doen niet mee aan de coalitie. Ze hebben samen ongeveer een kwart van de stemmen gekregen.
De 71-jarige Ramaphosa is sinds 2018 president. Hij volgde toen Jacob Zuma op die om corruptieschandalen moest aftreden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vier mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond.
19 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.
21 minuten geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.
47 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.
2 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.
4 uur geledenMINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.
4 uur geleden