
President Polen ondertekent afgezwakte wet tegen invloed Rusland
WARSCHAU (ANP/AFP/RTR) - De Poolse president Andrzej Duda heeft woensdag zijn handtekening gezet onder een afgezwakte versie van een omstreden wet tegen Russische invloed. Critici zien de wet als een middel om de oppositie in Polen uit te schakelen.
Polen richt met de wet een commissie op voor onderzoek naar functionarissen die zich tussen 2007 en 2022 zouden hebben laten beïnvloeden door Rusland en daarmee de Poolse veiligheid in gevaar konden brengen. In die eerste jaren had Polen een regering onder oppositieleider Donald Tusk. Volgens de huidige regering is Polen toen te afhankelijk geworden van Russische brandstoffen.
Schuldigen zouden in eerste instantie tien jaar geen publieke functies mogen bekleden. Maar door de wetswijziging volgt er in plaats van een straf nu een verklaring waarin staat de persoon is beïnvloed en het niet gegarandeerd kan worden dat diegene in het algemeen belang handelt. Daarnaast zullen de leden van de commissie deskundigen zijn en niet parlementariërs. Ook nieuw is dat bij een hof van beroep bezwaar kan worden aangetekend tegen een besluit van de commissie.
Tegenstanders zeiden dat de commissie zou worden gebruikt tegen Tusk. Honderdduizenden mensen demonstreerden tegen de wet, waarop de regering aanpassingen aankondigde. Ook onder meer de Europese Unie en de Verenigde Staten hadden kritiek geuit. Brussel begon vorige maand vanwege de wet een strafprocedure tegen Polen.
In Polen worden later dit jaar parlementsverkiezingen gehouden. De liberale partij Burgerplatform (PO) van Tusk, ook voormalig voorzitter van de Europese Raad, wordt beschouwd als de grootste concurrent van de conservatieve regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS).
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft beloofd dat de migratie tijdens zijn regeerperiode gaat afnemen. Er komen strengere taaleisen voor migranten, strengere handhaving en het gaat langer duren om een permanente verblijfsstatus te krijgen.
17 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas laat de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander deze maandag vrij. Dat maakte een woordvoerder van de gewapende tak van Hamas bekend.
50 minuten geledenANKARA (ANP/RTR) - De Turkse regeringspartij AK verwelkomt het besluit van de Koerdische groepering PKK om te ontbinden. Een woordvoerder spreekt van een belangrijke stap richting een "terreurvrij Turkije".
1 uur geledenANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft besloten zichzelf op te heffen. Dat meldt persbureau ANF, dat banden met de groepering heeft. PKK-leider Abdullah Öcalan had eerder opgeroepen tot het ontbinden van de organisatie.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De vrijlating van de Israëlisch-Amerikaanse gijzelaar Edan Alexander door Hamas zal niet leiden tot een wapenstilstand of vrijlating van Palestijnse gevangenen. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat zijn land alleen zal zorgen voor veilige omstandigheden rond de vrijlating.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Afgelopen nacht waren er geen incidenten aan de grens tussen India en Pakistan. Het Indiase leger meldt maandag "de eerste kalme nacht in lange tijd", na de invoering van een staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. "De nacht bleef grotendeels rustig in Kasjmir en andere gebieden langs de internationale grens", aldus het Indiase leger.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump ondertekent maandag een decreet om de prijzen van geneesmiddelen flink te verlagen. De Verenigde Staten zouden voortaan niet meer betalen dan andere rijke landen, wat volgens Trump tot 80 procent goedkoper kan uitpakken. Dat heeft Trump zondag bekendgemaakt.
8 uur geleden