President Poetin spreekt met Hongaarse premier Orban 'over vrede'
MOSKOU/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is in Moskou in gesprek gegaan over de oorlog in Oekraïne met de Hongaarse premier Viktor Orbán. Orbán is vrijdag voor een bezoek aan Moskou aangekomen. Hij zei voorafgaande aan de reis dat hij "naar plaatsen gaat waar een dreiging van oorlog bestaat of een oorlog is die negatieve consequenties heeft voor Hongarije en voor Europa".
Orbán zegt dat hij op een vredesmissie is en dat "we een belangrijk instrument zijn om de eerste stappen naar vrede te zetten". Orbán bracht dinsdag een bezoek aan Kyiv en vroeg daar president Volodymyr Zelensky een wapenstilstand te overwegen. Volgens meldingen uit het Kremlin "onderhandelen" Orbán en Poetin over vredesplannen, zowel een Russisch vredesvoorstel als een voorstel dat de Hongaarse premier heeft meegebracht.
Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat het bezoek van Orbán aan Poetin niet is gecoördineerd met Kyiv en ook geen enkel akkoord kreeg van de Oekraïense regering. Die dringt er op aan geen gesprekken over Oekraïne te houden zonder dat het land daar zelf bij betrokken is.
Maandag nam Hongarije het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie voor een half jaar op zich. De buitenlandcoördinator van de EU, Josep Borrell, heeft vrijdag beklemtoond dat het bezoek van Orbán aan Moskou niets te maken heeft met het beleid van de EU, enkel met de relaties tussen Boedapest en Moskou. Hongarije voert veel aardgas uit Rusland in en heeft zich meermaals uitgesproken tegen Europese sancties tegen Rusland en tegen militaire hulp aan Oekraïne.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - VN-chef António Guterres heeft alle onderhandelaars in de slotfase van de klimaattop op het hart gedrukt open te staan voor compromissen. "De wereld kijkt naar Belém", zei Guterres. Hij voegde eraan toe dat dit ook geldt voor gemeenschappen die "in de frontlinie" van klimaatverandering staan en bijvoorbeeld te maken hebben met overstromingen. "Zij hebben genoeg excuses gehoord en willen resultaten zien."
7 minuten geledenWASHINGTON/BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft deze week een plan van 28 punten goedgekeurd voor vrede tussen Oekraïne en Rusland. Dat berichten media als CBS News en NBC News, die zich baseren op bronnen binnen de Amerikaanse regering. In Europa leefde juist de hoop dat het plan niet de instemming van Trump zou krijgen.
15 minuten geledenMAAGDENBURG (ANP/AFP) - Een jaar na de aanslag op de kerstmarkt in het Duitse Maagdenburg is deze onder strenge beveiligingsmaatregelen donderdag weer van start gegaan. Vorig jaar vielen er zes doden en meer dan driehonderd gewonden toen een automobilist met hoge snelheid over de markt reed.
19 minuten geledenBELÉM (ANP) - Nu de klimaattop in Belém in de slotfase zit, spitsen de discussies tussen landen zich steeds meer toe op fossiele brandstoffen en klimaatadaptatie. Tientallen landen en de EU willen concretere afspraken maken over het verminderen van de afhankelijkheid van olie, gas en steenkool. Ontwikkelingslanden verhogen de druk om meer geld vrij te maken voor aanpassingen aan klimaatverandering. Ze wijzen erop dat vooral zuidelijke landen nu al te maken hebben met ingrijpende gevolgen.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft duizend lichamen teruggekregen van wat wordt verondersteld omgekomen krijgsgevangenen te zijn in de oorlog met Rusland.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook worden opnieuw doden gemeld na Israëlische aanvallen. Het Nasser-ziekenhuis in Khan Younis laat weten dat vier personen zijn omgekomen, de burgerbescherming spreekt over drie slachtoffers.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - Een Chinese vrouw die een illegaal onlinegokcentrum leidde en burgemeester was op de Filipijnen is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld vanwege mensenhandel. Dat heeft een regionale rechtbank in Manilla bekendgemaakt.
4 uur geleden