President Poetin spreekt met Hongaarse premier Orban 'over vrede'
MOSKOU/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is in Moskou in gesprek gegaan over de oorlog in Oekraïne met de Hongaarse premier Viktor Orbán. Orbán is vrijdag voor een bezoek aan Moskou aangekomen. Hij zei voorafgaande aan de reis dat hij "naar plaatsen gaat waar een dreiging van oorlog bestaat of een oorlog is die negatieve consequenties heeft voor Hongarije en voor Europa".
Orbán zegt dat hij op een vredesmissie is en dat "we een belangrijk instrument zijn om de eerste stappen naar vrede te zetten". Orbán bracht dinsdag een bezoek aan Kyiv en vroeg daar president Volodymyr Zelensky een wapenstilstand te overwegen. Volgens meldingen uit het Kremlin "onderhandelen" Orbán en Poetin over vredesplannen, zowel een Russisch vredesvoorstel als een voorstel dat de Hongaarse premier heeft meegebracht.
Het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten dat het bezoek van Orbán aan Poetin niet is gecoördineerd met Kyiv en ook geen enkel akkoord kreeg van de Oekraïense regering. Die dringt er op aan geen gesprekken over Oekraïne te houden zonder dat het land daar zelf bij betrokken is.
Maandag nam Hongarije het roulerende voorzitterschap van de Europese Unie voor een half jaar op zich. De buitenlandcoördinator van de EU, Josep Borrell, heeft vrijdag beklemtoond dat het bezoek van Orbán aan Moskou niets te maken heeft met het beleid van de EU, enkel met de relaties tussen Boedapest en Moskou. Hongarije voert veel aardgas uit Rusland in en heeft zich meermaals uitgesproken tegen Europese sancties tegen Rusland en tegen militaire hulp aan Oekraïne.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
30 minuten geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
1 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
1 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
1 uur geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
2 uur geledenTOEAPSE (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne heeft de olieterminal in de haven van het Russische Toeapse weer aangevallen, aldus de lokale autoriteiten. Dit was de vierde aanval op de olie-installaties in de afgelopen twee weken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.
5 uur geleden