
President Peru aangehouden vanwege 'rebellie'
LIMA (ANP) - De president van Peru, Pedro Castillo, is aangehouden en door justitie beschuldigd van "rebellie." Castillo's plaatsvervangster Dina Boluarte is inmiddels beëdigd als opvolger. De kersverse interim-president riep op tot eenheid en een politiek bestand in het al decennia onrustige Zuid-Amerikaanse land.
Voorafgaand aan zijn arrestatie werd de controversiële Castillo afgezet door het parlement. Castillo had tevergeefs geprobeerd de stemming over zijn afzetting te voorkomen door het parlement tijdelijk te ontbinden. In een televisietoespraak kondigde hij ook de instelling van een buitengewone regering aan.
Maar dat alles stuitte meteen op forse en breedgedragen kritiek. Boluarte sprak over een staatsgreep. En de Verenigde Staten maanden Castillo het werk van het parlement niet te dwarsbomen.
In hoofdstad Lima zijn aanhangers van Castillo de straat op getrokken uit protest. Buiten het gebouw waar de oud-president wordt vastgehouden heeft de politie traangas ingezet. Ook hebben betogers meerdere wegen afgezet in de stad.
Het parlement, dat wordt gedomineerd door de oppositie, beschuldigde de afgeserveerde president van "moreel onvermogen" te regeren, een bepaling in de grondwet waarvoor sinds 2018 twee presidenten zijn ontslagen. Castillo, een voormalige leraar, nam onverwachts de macht over van de traditionele politieke elite van het Zuid-Amerikaanse land. Hij had sinds zijn aantreden in juli vorig jaar te maken met permanente crises zoals kabinetswijzigingen, corruptieonderzoeken en protesten tegen zijn leiderschap.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse acteur George Wendt, vooral bekend uit de serie Cheers, is dinsdagochtend op 76-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn publicist bekendgemaakt volgens entertainmentwebsite Variety.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn plannen gedeeld voor een nieuw luchtverdedigingssysteem. Het raketschild is volgens hem tegen het einde van zijn ambtstermijn operationeel. Dat betekent dat minder dan vier jaar wordt uitgetrokken voor de bouw.
54 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio schat dat hij inmiddels duizenden visa heeft ingetrokken en is van plan daarmee door te gaan. "Een visum is geen recht, maar een privilege", aldus de minister tegenover een Senaatscommissie.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht breidt het offensief in de Gazastrook opnieuw uit, meldt legerleider Eyal Zamir. Hij zegt dat de Israëlische troepen meer gebied in Gaza zullen innemen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn het niet eens geworden over sancties tegen gewelddadige Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Die zijn "helaas geblokkeerd door een lidstaat", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas na afloop van een vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Dat is Hongarije, zeggen EU-bronnen.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense rechts-radicale kandidaat George Simion heeft het constitutionele hof gevraagd om de uitslag van de door hem verloren presidentsverkiezingen te schrappen. Volgens Simion is er bewijs van buitenlandse inmenging door Frankrijk en Moldavië en zou de hele stembusgang daarom over moeten. Hij specificeert niet om welk bewijs het gaat.
4 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse techmiljardair Elon Musk is van plan om in de toekomst "veel minder" geld uit te geven aan politieke campagnes. Vorig jaar investeerde hij nog honderden miljoenen in de verkiezingscampagne van Donald Trump, maar hij ziet op dit moment "geen reden" om daarmee door te gaan.
6 uur geleden