Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Oekraïne wil opgepakte Saakasjvili terug

President Oekraïne wil opgepakte Saakasjvili terug

KIEV (ANP/RTR/AFP) - De president van Oekraïne heeft aangekondigd dat hij zich gaat inzetten om de opgepakte politicus Micheil Saakasjvili terug te halen. Saakasjvili, die onder meer in Nederland heeft gewoond, is aangehouden nadat hij naar Georgië was gereisd om "het land te redden".

De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei dat het terughalen van landgenoten uit het buitenland bij zijn functie hoort. "Meneer Saakasjvili is ook een Oekraïens burger, dus dat geldt ook voor hem." Zelenski zei dat het ministerie van Buitenlandse Zaken en de ambassade in Georgië zich gaan bezighouden met de kwestie.

Saakasjvili was jarenlang president van Georgië, maar vertrok in 2013 toen daar een rivaal aan de macht kwam. Hij dook later onder meer op in Nederland, het thuisland van zijn echtgenote. De prowesterse Saakasjvili heeft de afgelopen jaren topfuncties bekleed in Oekraïne en heeft ook een Oekraïens paspoort.

Verkiezingen

De voormalige president was in Georgië in 2018 bij verstek veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor machtsmisbruik. Hij noemt die beschuldigingen politiek gemotiveerd. De Georgische regering had aangekondigd Saakasjvili bij terugkeer onmiddellijk te laten arresteren. Toch dook hij afgelopen week op in het land in aanloop naar de lokale verkiezingen van zaterdag.

Die verkiezingen lijken te zijn gewonnen door regeringspartij Georgische Droom. Die kreeg volgens voorlopige uitslagen ongeveer 47 procent van de stemmen, tegenover zo'n 30 procent voor de Verenigde Nationale Beweging van Saakasjvili. Georgische Droom stelde in een verklaring dat de verkiezing voldeed aan de "hoogste democratische normen".

Oppositie

De oppositie denkt daar anders over. "De uitslagen zijn vervalst. We hebben gezien dat kiezers zijn geïntimideerd en omgekocht", zei een bestuurder van de Verenigde Nationale Beweging tegen persbureau AFP. "En de geloofwaardigheid van de verkiezingen was al ondermijnd door het feit dat de leider van de oppositie eerst in ballingschap moest gaan en daarna is gearresteerd."

De Georgische oppositie klaagde na de parlementsverkiezingen van vorig jaar ook al over misstanden. Dat leidde tot een politieke crisis en bemiddeling door de EU. Georgische Droom had toegezegd nieuwe landelijke verkiezingen uit te schrijven als het bij de lokale verkiezingen minder dan 43 procent van de stemmen zou krijgen, maar heeft die belofte later weer ingetrokken.

Meer uit Buitenland

Spanje bestrijdt met moeite tal van natuurbranden

MADRID (ANP) - Brandbestrijders in verscheidene delen van Spanje proberen natuurbranden meester te worden. Er zijn al dagen bossen en landerijen in brand gevlogen door veelal onbekende oorzaak, aldus Spaanse media.

24 minuten geleden
Rusland boekt grootste terreinwinst in een dag sinds een jaar

DONETSK (ANP/AFP) - De Russische krijgsmacht heeft dinsdag 110 vierkante kilometer veroverd in Oekraïne, volgens een analyse van persbureau AFP op basis van de denktank Institute for the Study of War (ISW). Dat is de grootste terreinwinst in 24 uur sinds mei 2024.

1 uur geleden
Zelensky aangekomen in Duitsland

BERLIJN (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen in Duitsland, bij het kantoor van bondskanselier Friedrich Merz. Hij ontmoet de Duitse regeringsleider voorafgaand aan digitale besprekingen met onder anderen de Amerikaanse president Donald Trump, NAVO-topman Mark Rutte en Europese bondgenoten.

1 uur geleden
Rusland vindt gesprek Trump, Zelensky en Europeanen onbelangrijk

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft het gesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en een aantal Europese leiders afgedaan als "onbelangrijk". Zelensky en de Europeanen hopen Trumps standpunten nog te kunnen bijsturen voor zijn ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin komende vrijdag.

2 uur geleden
Door kwallen stilgelegde kerncentrale in Frankrijk start weer op

GRAVELINES (ANP/AFP) - Een door kwallen stilgelegde kerncentrale aan de Franse kust wordt weer in werking gesteld, meldt het getroffen elektriciteitsbedrijf EDF. De eerste kernreactor doet het weer en de overige worden in gereedheid gebracht.

2 uur geleden
Gesprek tussen Poetin en Trump vindt plaats op luchtmachtbasis

ANCHORAGE (ANP) - Het gesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin komende vrijdag vindt plaats op een luchtmachtbasis, melden Amerikaanse media als CNN en The New York Times. Bronnen binnen het Witte Huis zeggen tegen hen dat de twee wereldleiders elkaar ontmoeten op de basis Elmendorf-Richardson in Anchorage, de grootste stad van Alaska.

2 uur geleden
Legerleider Israël keurt 'hoofdconcept' van nieuw offensief goed

GAZA-STAD (ANP/RTR) - De Israëlische legerleider Eyal Zamir heeft het "hoofdconcept" van een nieuw aanvalsplan in de Gazastrook goedgekeurd, staat in een verklaring van de krijgsmacht. Volgens Israëlische media was Zamir een tegenstander van een nieuw offensief, maar lijkt hij nu bereid om dat uit te voeren.

4 uur geleden