Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Oekraïne wil opgepakte Saakasjvili terug

President Oekraïne wil opgepakte Saakasjvili terug

KIEV (ANP/RTR/AFP) - De president van Oekraïne heeft aangekondigd dat hij zich gaat inzetten om de opgepakte politicus Micheil Saakasjvili terug te halen. Saakasjvili, die onder meer in Nederland heeft gewoond, is aangehouden nadat hij naar Georgië was gereisd om "het land te redden".

De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei dat het terughalen van landgenoten uit het buitenland bij zijn functie hoort. "Meneer Saakasjvili is ook een Oekraïens burger, dus dat geldt ook voor hem." Zelenski zei dat het ministerie van Buitenlandse Zaken en de ambassade in Georgië zich gaan bezighouden met de kwestie.

Saakasjvili was jarenlang president van Georgië, maar vertrok in 2013 toen daar een rivaal aan de macht kwam. Hij dook later onder meer op in Nederland, het thuisland van zijn echtgenote. De prowesterse Saakasjvili heeft de afgelopen jaren topfuncties bekleed in Oekraïne en heeft ook een Oekraïens paspoort.

Verkiezingen

De voormalige president was in Georgië in 2018 bij verstek veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf voor machtsmisbruik. Hij noemt die beschuldigingen politiek gemotiveerd. De Georgische regering had aangekondigd Saakasjvili bij terugkeer onmiddellijk te laten arresteren. Toch dook hij afgelopen week op in het land in aanloop naar de lokale verkiezingen van zaterdag.

Die verkiezingen lijken te zijn gewonnen door regeringspartij Georgische Droom. Die kreeg volgens voorlopige uitslagen ongeveer 47 procent van de stemmen, tegenover zo'n 30 procent voor de Verenigde Nationale Beweging van Saakasjvili. Georgische Droom stelde in een verklaring dat de verkiezing voldeed aan de "hoogste democratische normen".

Oppositie

De oppositie denkt daar anders over. "De uitslagen zijn vervalst. We hebben gezien dat kiezers zijn geïntimideerd en omgekocht", zei een bestuurder van de Verenigde Nationale Beweging tegen persbureau AFP. "En de geloofwaardigheid van de verkiezingen was al ondermijnd door het feit dat de leider van de oppositie eerst in ballingschap moest gaan en daarna is gearresteerd."

De Georgische oppositie klaagde na de parlementsverkiezingen van vorig jaar ook al over misstanden. Dat leidde tot een politieke crisis en bemiddeling door de EU. Georgische Droom had toegezegd nieuwe landelijke verkiezingen uit te schrijven als het bij de lokale verkiezingen minder dan 43 procent van de stemmen zou krijgen, maar heeft die belofte later weer ingetrokken.

Meer uit Buitenland

Moedwillige inslag op ruimterots had groter effect dan gedacht

WASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.

17 minuten geleden
VS waarschuwen Amerikanen in Irak voor mogelijke aanvallen

BAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.

1 uur geleden
Witte Huis: we hebben nog vier tot zes weken nodig in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.

3 uur geleden
Iran waarschuwt Europa voor vergeldingsacties bij steun oorlog

PARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.

3 uur geleden
Constitutionele crisis dreigt in Kosovo

PRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.

4 uur geleden
Hulporganisatie: al meer dan 300.000 mensen ontheemd in Libanon

BEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.

5 uur geleden
VN eisen duidelijkheid van VS over bombardement op school Iran

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.

7 uur geleden